محمد مرزوق عرب حائری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

محمد مرزوق عرب حائری (مداح) معروف به حاج مرزوق به عنوان پدرنوحه خوانی معاصر ایران شناخته می‌شود. او حدود صد و سی سال پیش از عراق به ایران آمد و نوحه خوانی کنونی در ایران را پایه‌گذاری کرد. وی در ۱۷ تیر سال ۱۳۲۹ خورشیدی در تهران درگذشت و پس از تشییع جنازه ای باشکوه در قبرستان نو در قم به خاک سپرده شد.

ورود به ایران[ویرایش]

در حدود صد و سی سال پیش هیئت بزازهای بازار تهران از حاج مرزوق دعوت می‌کنند تا به ایران بیایند ولی او قبول نمی‌کند، اما در پی دعوت دوم که از سوی هیئت بنی فاطمه صورت می‌گیرد راهی ایران می‌شود. به نقل از خود او قبول این دعوت در پی دیدن حسین ابن علی، امام سوم شیعیان، در خواب است که از حاج مرزوق می‌خواهد که به ایران برود. در پی این خواب در سال۱۲۷۰ هجری خورشیدی حاج محمد مرزوق عرب حائری وارد ایران می‌شود.[۱][۲][۳]

سنت‌ها و مراسم عزاداری مذهبی[ویرایش]

برخی از سنت‌ها و مراسم عزاداری که اکنون در ایران مرسوم هستند توسط محمد مرزوق وارد ایران شده‌اند از جمله:

  • شب‌های مسلمیه،
  • سینه زنی واحد،
  • فینه به سرگذاشتن مداحان،
  • دم سرپا و زمینه خوانی در مرثیه خوانی،
  • منظم کردن مراسم چهارپایه رفتن.[۴]

مستند پرتره حاج محمد مرزوق عرب حائری ( Haj Marzugh)[ویرایش]

بابک مینایی BABAK MINAEI، کارگردان و تهیه کننده فیلمهای مستند ایرانی، در این مستند ۵۴ دقیقه‌ای در مورد زندگی و ورود محمد مزروق به ایران، همچنین سنت‌هایی که در مورد عزاداری توسط او وارد ایران شده است ساخته است. در این مستند از وی با عنوان پدر نوحه خوانی ایران یاد شده است.[۵] بابک مینایی، پیش از فیلم مستند حاج مرزوق، فیلم های مستندی با نام آسید مهدی و شیخ رضا را نیز کارگردانی و تهیه کرده است، که درباره زندگی سید مهدی قوام و شیخ رضا سراج از روحانیون و علمای معاصر شهر تهران بوده اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «حاج مرزوق با عنایت امام‌حسین (ع) به ایران آمد». خبرگزاری تسنیم، ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴. 
  2. «مداحی که حضرت زهرا (س) او را سیراب کرد!!». پایگاه اطلاع‌رسانی حسینیه چهارده معصوم، 30 مهر 1394. 
  3. «نسخه چاپیارسال به دوستان هیئت‌های قدیمی تهران/1 بنی‌فاطمه و ماجرای مهاجرت حاج مرزوق از کربلا». خبرگزاری فارس، 29 آذر 1388. 
  4. ««حاج مرزوق» آماده نمایش می‌شود». خبرگزاری دانشجو، 10 اسفند 1393. 
  5. ««حاج مرزوق»، پدر نوحه خوانی آماده نمایش می‌شود». خبرگزاری دانشجو، 5 اردیبهشت 1394.