سعید حدادیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شعرخوانی حدادیان در دیدار شاعران آیینی با آیت الله خامنه ای- خرداد ۱۳۹۰

سعید حدادیان متولد ۱۳۴۴ بوده و اصالتی نائینی دارد. وی مداح و نوحه‌خوان ایرانی است. او در مهدیه بزرگ امام حسن تهران هیئت برگزار می‌کند.[۱] حدادیان از جمله مداحانی است که در حضور رهبر ایران مداحی می‌کنند. حدادیان از سال ۱۳۷۶ در استخدام دانشگاه تهران است. او تا سال ۷۹ مسئول قرآن و از آن تاریخ مسئول دفتر ادبیات نمایندگی ولی فقیه این دانشگاه بوده است.[۲]

حدادیان از شاگردان منصور ارضی است. حدادیان و ۱۰۰ مداح دیگر در ابتدا از کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۱۳۸۴ حمایت کرد و تا پایان دولت اول او حامی او باقی ماند. در سال ۱۳۹۰، احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت و رئیس دفترش اسفندیار رحیم مشایی که حدادیان در یک سخنرانی علیهشان صحبت کرده بود، از او به اتهام «توهین و افترا و تحریک به قتل رئیس دفتر رئیس جمهور» شکایت کردند.[۳][۴] حدادیان که مشایی را «یهودی صفت» خوانده بود و او را به «عورت رئیس جمهور» تشبیه کرده بود، به اتهام توهین به او ۵۰ هزار تومان جریمه شد.[۵] در سال ۱۳۹۲ که تیراندازی محمود کریمی از مداحان خبرساز شد، حدادیان اسلحه او را به عصای موسی تشبیه کرد.[۶] در سال ۱۳۹۵، چهار برگه چک ۲۰ میلیون تومانی بانک شهر در وجه چهار مداح از جمله حدادیان منتشر شد. حدادیان دریافت این چک را تکذیب کرد و گفت حقوق او در ماه کمتر از ۴ میلیون تومان است. او گفت بیست سال است بابت مداحی پولی نمی‌گیرد.[۲] حدادیان در سوریه نیز برای جنگ حضور پیدا کرده است.[۷][۸] «یاد امام و شهدا» از نوحه‌های معروف حدادیان است.[۹]


منابع[ویرایش]

  1. «مشهورترین مداحان ایران چه کسانی هستند؟». روزنامه دنیای اقتصاد. ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. 
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ "تجارت مداحی؛ چک‌های ۲۰ میلیونی". euronews. ٢٠١٦-١٠-٠٩. بازبینی‌شده در ٢٠١٧-٠٦-٢٨. 
  3. "خبرهای کوتاه - 'توهین یک مداح به احمدی‌نژاد در حال رسیدگی قضایی است'". BBC فارسی. ٢٠١١-٠٤-١١. بازبینی‌شده در ٢٠١٧-٠٦-٢٨. 
  4. «ایران - داستان شکایت از مداحان، 'سیاست عین مداحی'». BBC فارسی. ۲۰۱۲-۰۱-۱۲. بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. 
  5. «ایران - مداح مشهور به اتهام توهین به اسفندیار رحیم مشایی '۵۰ هزار تومان جریمه شد'». BBC فارسی. ۲۰۱۲-۱۱-۱۲. بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. 
  6. «خانه مداحان: با پرداختن به تیراندازی کریمی عاشورا را نشانه گرفته‌اند». BBC Persian. ۲۰۱۴-۰۱-۱۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. 
  7. «مداحان ایرانی در سوریه چه می‌کنند؟». BBC Persian. ۲۰۱۶-۱۰-۲۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. 
  8. «سعید حدادیان: ۲۳ سال است برای مداحی پول نگرفته‌ام/ تخریب‌گران حداقل اسم واقعی‌ام را بدانند». عصر ایران. ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. 
  9. «نظر رهبر انقلاب دربارهٔ «یاد امام و شهدا» ی سعید حدادیان». خبرگزاری تسنیم. ۲۰۱۵-۱۱-۰۲. بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸.