سعید حدادیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سعید حدادیان
دیدار جمعی از شاعران مذهبی‌سرا با سیدعلی خامنه‌ای - سال ۹۵
دیدار جمعی از شاعران مذهبی‌سرا با سیدعلی خامنه‌ای - سال ۹۵
اطلاعات پس‌زمینه
نام(های) دیگرسارق حدادیان
زاده۱۳۴۹ خورشیدی
تهران (۵۲ سال)
ژانرمداحی، نوحه‌خوانی
نوع صوتپارسی
استاد(ها)منصور ارضی
شاگرد(ان)محمدحسین حدادیان

سعید حدادیان (زاده ۱۳۴۹) مداح و نوحه‌خوان ایرانی است که در مهدیه بزرگ امام حسن تهران که وابسته به هیئت رزمندگان استان تهران است هیئت برگزار می‌کند.[۱] حدادیان از جمله مداحانی است که در بیت رهبری در حضور رهبر جمهوری اسلامی ایران، سیدعلی خامنه‌ای مداحی می‌کنند. حدادیان از سال ۱۳۷۶ در استخدام دانشگاه تهران است، به‌طوریکه تا سال ۱۳۷۹ مسئول قرآن دانشگاه و سپس مسئول دفتر ادبیات نمایندگی ولی فقیه این دانشگاه بوده‌است.[۲]

یاد امام و شهدا از نوحه‌های معروف حدادیان است.[۳]

حدادیان از شاگردان منصور ارضی است. او به همراه ۱۰۰ مداح دیگر در ابتدا از کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۱۳۸۴ حمایت کرد و تا پایان دولت اول او حامی احمدی‌نژاد باقی ماند. در سال ۱۳۹۰، احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت و رئیس دفترش اسفندیار رحیم مشایی، به دلیل اینکه حدادیان در یک سخنرانی علیه‌شان صحبت کرده بود، از او به اتهام «توهین و افترا و تحریک به قتل رئیس دفتر رئیس‌جمهور» شکایت کردند.[۴][۵] حدادیان که مشایی را «یهودی صفت» خوانده و او را به «عورت رئیس‌جمهور» تشبیه کرده بود، به اتهام توهین به او ۵۰ هزار تومان جریمه شد.[۶] در سال ۱۳۹۲ که تیراندازی محمود کریمی از مداحان خبرساز شد، حدادیان سلاح او را به عصای موسی تشبیه کرد.[۷][۸]

منابع[ویرایش]

  1. «مشهورترین مداحان ایران چه کسانی هستند؟». روزنامه دنیای اقتصاد. ۲۰۱۷-۰۶-۲۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸.
  2. «تجارت مداحی؛ چک‌های ۲۰ میلیونی». euronews (به عربی). ۲۰۱۶-۱۰-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸.
  3. «نظر رهبر انقلاب دربارهٔ «یاد امام و شهدا» ی سعید حدادیان». خبرگزاری تسنیم. ۲۰۱۵-۱۱-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸.
  4. «خبرهای کوتاه - 'توهین یک مداح به احمدی‌نژاد در حال رسیدگی قضایی است'». BBC فارسی (به عربی). ۲۰۱۱-۰۴-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸.
  5. «ایران - داستان شکایت از مداحان، 'سیاست عین مداحی'». BBC فارسی. ۲۰۱۲-۰۱-۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸.
  6. «ایران - مداح مشهور به اتهام توهین به اسفندیار رحیم مشایی '۵۰ هزار تومان جریمه شد'». BBC فارسی. ۲۰۱۲-۱۱-۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸.
  7. «خانه مداحان: با پرداختن به تیراندازی کریمی عاشورا را نشانه گرفته‌اند». BBC Persian. ۲۰۱۴-۰۱-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۶-۲۸.
  8. https://www.hamshahrionline.ir/news/535291/