محمدباقر میرزا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمدباقر میرزا
نام کامل محمدباقر صفی میرزا
لقب(ها) ولیعهد سلطنت
زادروز ۹۹۵ ه‍.ق
درگذشت ۱۰۲۴ ه‍.ق
همسر فخرجهان خانم
دلارام خانم
مارتا خانم
دودمان صفویان
پدر شاه عباس بزرگ
مادر مهدعلیا بیگم
فرزندان سلیمان میرزا
سام میرزا (شاه صفی)
دین اسلام، شیعه دوازده‌امامی

محمدباقر میرزا، مشهور به صفی میرزا بزرگترین پسر شاه عباس بزرگ است.

زندگانی[ویرایش]

محمدباقر صفی میرزا، پسر بزرگ شاه عباس، در چهارشنبه ۱۲ ماه شوال سال ۹۹۵ هجری در مشهد از تامار خانم مادری چرکسی متولد شد. در یک‌سالگی اسماً حاکم خراسان بود و در پنج سالگی حاکم همدان شد. در اواخر جمادی‌الاول سال ۱۰۱۰ صفی میرزا با دختر بزرگ شاه اسماعیل دوم عقد کرد.

شاه عباس یکم در مورد تمامی پسرانش اعلام کرده بود که کسی نباید با آن‌ها رابطه داشته باشد یا حتی صحبت کند، بدین ترتیب شاهزاده اغلب اوقات در حرمسرا بود. شاهزاده صفی میرزا جوانی نیکو رفتار، مهربان و دلیر بود.

شاه عباس همیشه نگران بود پسرانش درصدد تصاحب تاج و تخت برآیند. روزی دو تن از نزدیکان شاهزاده به شاه خبر دادند که صفی میرزا در صدد قتل اوست و چندین نفر از سران چرکس و قزلباش نیز صفی میرزا را به کشتن پدرش ترغیب کردند. شاهزاده نیز برای رفع بدگمانی شاه، وقایع را به او گزارش کرد. با این وجود، شاه در باطن بر صفی میرزا بدگمان ماند و شبانه، چندین بار جای خود را تغییر می‌داد. در همان روزها ملا مظفر گنابادی، از منجمان بزرگ دربار، به شاه گفت خطری متوجه اوست. بدین ترتیب شاه عباس که به‌رمالی و احکام نجومی اعتقاد کامل داشت، تصمیم به‌قتل فرزندش گرفت. او برای این منظور بهبود بیگ را برای قتل فرزندش فرستاد. شاهزاده محمدباقر میرزا در روز دوشنبه سوم محرم سال ۱۰۲۴ در یکی از کوچه‌های رشت در سن ۲۹ کشته شد. شاه عباس بعد از قتل فرزندش مدتی را در خفا و تنهایی به‌سر برد و به‌دلیل آگاهی از بی‌گناهی فرزندش از کار خود بسیار پشیمان شد د به‌همین دلیل پسر بزرگ صفی میرزا، سلیمان میرزا را به ولیعهدی برگزید.

خانواده[ویرایش]

محمدباقر صفی میرزا، در طول زندگانی‌اش سه بار ازدواج کرد: اولین بار با فخرجهان خانم، دختر دوم شاه اسماعیل دوم، دومین بار با دلارام خانم بانویی گرجی‌تبار و آخرین بار با مارتا خانم شاهزاده‌خانمی گرجی ازدواج کرد. محمد باقر میرزا دو پسر داشت: سلیمان میرزا از فخرجهان خانم (دختر شاه اسماعیل دوم) و پسر دیگر سام میرزا از دلارام خانم (دختری گرجی). پس از مرگ صفی میرزا پسرش سام میرزا به عنوان جانشین شاه عباس برگزیده شد و با نام شاه صفی یکم به سلطنت رسید.[۱]

منابع[ویرایش]