محمدباقر میرزا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد باقرمیرزا
نام کامل محمد‌باقر میرزا
لقب(ها) شاهزاده محمد
زادروز ۹۹۵ ه.ق.
مرگ ۱۰۲۴ ه.ق.
همسر فخرجهان بیگم
همسران دلارام خانم
مارتا خانم
دودمان صفویان
پدر شاه عباس بزرگ
مادر ماریا خانم
فرزندان سلیمان میرزا
سام میرزا (شاه صفی)
دین اسلام، شیعه دوازده‌امامی

محمدباقر میرزا (انگلیسی: Mohammad Baqer Mirza) مشهور به صفی میرزا بزرگترین پسر شاه عباس بزرگ است.

زندگانی[ویرایش]

محمدباقر صفی میرزا، پسر بزرگ شاه عباس، در چهارشنبه ۱۲ ماه شوال سال ۹۹۵ هجری در مشهد از مادری چرکسی متولد شد. در یک‌سالگی اسماً حاکم خراسان بود و در پنج سالگی حاکم همدان شد.

در اواخر جمادی‌الاول سال ۱۰۱۰ صفی میرزا با دختر بزرگ شاه اسماعیل دوم عقد کرد.

شاه عباس در مورد تمامی پسرانش اعلام کرده بود که کسی نباید با آنان رابطه داشته باشد و حتی صحبت کند، بدین ترتیب شاهزاده اغلب اوقات در حرمسرا بود. شاهزاده صفی میرزا جوانی نیکو رفتار، مهربان و دلیر بود.

شاه عباس همیشه نگران بود پسرانش درصدد تصاحب تاج و تخت برآیند. روزی دو تن از نزدیکان شاهزاده به شاه خبر دادند که صفی میرزا در صدد قتل اوست. چندین نفر از سران چرکس و قزلباش نیز صفی میرزا را به کشتن شاه ترغیب کردند. شاهزاده نیز برای رفع بدگمانی شاه، وقایع را به او گزارش کرد. با این وجود، شاه در باطن بر پسرش بدگمان ماند و شبانه، چندین بار جای خود را تغییر می‌داد.

در همان روزها ملا مظفر گنابادی، از منجمان بزرگ دربار، به شاه گفت خطری متوجه اوست. بدین ترتیب شاه که به رمالی و احکام نجومی اعتقاد کامل داشت، تصمیم به قتل فرزندش گرفت.

شاه برای این منظور بهبود بیگ را برای قتل فرزندش فرستاد و شاهزاده صفی میرزا در روز دوشنبه سوم محرم سال ۱۰۲۴ در یکی از کوچه‌های رشت به سن ۲۹ سالگی کشته شد، که مدت ها بعد شاه از فرمان خود بسیار پشیمان شد و شاهزاده سلیمان را به ولیعهدی برگزید.

صفی میرزا دو پسر داشت: سلیمان میرزا از فخرجهان بیگم (دختر شاه اسماعیل دوم) و پسر دیگر سام میرزا از دلارام خانم (دختری گرجی). پس از مرگ صفی میرزا پسرش سام میرزا به عنوان جانشین شاه عباس برگزیده شد و با نام شاه صفی به سلطنت رسید.[۱]

منابع[ویرایش]