محمدرضا میرزا خدابنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمد رضا میرزا
لقب(ها)محمدرضا روزک میرزا
زادروز۱۰ شعبان ۱۰۰۶
زادگاهاصفهان
درگذشت۱۰۴۲
محل درگذشتقلعه الموت
قزوین
دودمانصفویان
پدرشاه عباس یکم
مادرتامار خانم
فرزندانگوهرشاد بیگم
دیناسلام شیعه

محمد رضا میرزا و یا محمد خدابنده میرزا، (زاده: ۱۰ شعبان ۱۰۰۶ – درگذشته ۱۰۴۲ قلعه قهقهه) پسر چهارم شاه عباس یکم بود از تامار خانم همسر گرجی تبار شاه بود.

محمد میرزا در اصفهان به‌ دنیا آمد. شاه به این دلیل که دو سال قبل از تولد وی پدرش را از دست داده‌ بود این پسر را محمد میرزا نامید و بعدا به روزک میرزا و خدابنده میرزا معروف شد. محمد میرزا در حرم‌سرا بزرگ شد و بسیار مورد محبت شاه بود. میرزا در ۲۲ سالگی اندامی ورزیده داشت و بر اسب سوار می‌شد و شمشیر می‌زد.

پس از اعدام پسر بزرگ شاه، محمدباقر میرزا، توجه و علاقه شاه به وی بیش‌تر شد، ولی بزرگ‌تر شدن محمد باعث بدبینی شاه و بیم‌ناک شدنش از شاهزاده شد و به‌ همین دلیل در سال ۱۰۲۸ شایعه کرد که تامار پیش‌از ازدواج با شاه حامله بوده‌ است و نامه‌ای در این مورد از زینب بیگم که باعث تأیید این موضوع بود نیز دریافت کرد و رابطه او با پدرش تیره و تار شد.

در سال ۱۰۲۹ شاه عباس در فرح آباد به‌ سختی بیمار شد، محمد میرزا که گمان می‌کرد شاه مرده است جشنی به‌ عنوان پیش‌واز تاج گذاری برگزار کرد، اما شاه عباس با کمک زینب بیگم بهبود یافت و چند ماه بعد دستور کور کردن پسرش را صادر کرد و بعدا او را در قلعه قهقهه زندانی کردند. سرانجام روزک میرزا همراه با برادرکوچکش امامقلی میرزا و برادرزادگانش در اواخر سال ۱۰۴۲ به‌فرمان شاه صفی اعدام شدند.[۱][۲][۳]

پانویس[ویرایش]

  1. پی یترو دلاواله، ج۵، ص ۲۵۱ و ۲۵۲
  2. عالم آرای عباسی، ص ۶۸۰
  3. http://www.royalark.net/Persia/safawi4.htm

منابع[ویرایش]

  • زندگانی شاه عباس نصرالله فلسفی، صفحه ۱۹۰، ۱۹۱، ۱۹۲