ماتیاش یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماتیاش یکم
Matthias Corvinus.jpg
پادشاه مجارستان و کرواسی
سلطنت ۱۴۵۸–۱۴۹۰
تاج‌گذاری ۲۹ آوریل ۱۴۶۴
پیشین لاسلوی پنجم
جانشین اولاسلوی دوم
نایب‌السلطنه Michael Szilágyi (1458)
پادشاه بوهم
contested till 1471 by George of Poděbrady, from 1471 by اولاسلوی دوم
سلطنت ۱۴۶۹–۱۴۹۰
پیشین George of Poděbrady
جانشین اولاسلوی دوم
دوک‌نشین اتریش
contested by فریدریش سوم، امپراتور مقدس روم
سلطنت ۱۴۸۷–۱۴۹۰
پیشین فریدریش سوم، امپراتور مقدس روم
جانشین فریدریش سوم، امپراتور مقدس روم
همسر Elizabeth of Celje
Catherine of Poděbrady
Beatrice of Naples
فرزند(ها) John Corvinus (illegitimate)
خاندان Hunyadi
پدر یانوش هونیادی
مادر Elisabeth Szilágyi
زادروز ۲۳ فوریهٔ ۱۴۴۳
کلوژ-نپوکا، پادشاهی مجارستان (امروزه کلوژ-نپوکا، رومانی)
مرگ ۶ آوریل ۱۴۹۰ (۴۷ سال)
وین، امپراتوری مقدس روم (now in اتریش)
خاک‌سپاری Royal Basilica، سیکشفهروار
دین و مذهب کلیسای کاتولیک

ماتیاش یکم (به مجاری: I. Mátyás)(زادهٔ ۲۳ فوریهٔ ۱۴۴۳- مرگ ۶ آوریل ۱۴۹۰) پادشاه مجارستان و کرواسی بود. او از ۱۴۶۰ و پس از یک رشته جنگ توانست پادشاه بوهم و دوک اتریش نیز شود.

زندگی[ویرایش]

او در کلوژ-نپوکا در رومانی کنونی که آن زمان بخشی از مجارستان بود زاده‌شد. پدرش هونیادی یانوش سردار جنگی مجار از تبار والاشی بود که از سوی اشراف مجارستان به نیابت سلطنت این کشور رسید.

با مرگ یانوش مجارستان به مدت دو سال میدان نبرد میان لاسلوی پنجم از دودمان هابسبورگ و فئودال‌های این کشور بود. در جریان این درگیری‌ها ماتیاش دستگیر شد ولی به دلیل جوانی از مرگ نجات یافت. پس از آن او به عنوان گروگان در نزد فرمانروای بوهم- گئورگ فن پودیبراد- نگاه‌داشته شد و در نزد او مقدمات به قدرت رسیدنش فراهم آمد.

در ۱۴۵۸ میلادی بزرگان مجارستان وی را به شاهی برگزیدند. در این زمان ماتیاش پانزده‌ساله بود. در این زمان مجارستان از همه‌سو از جانب عثمانیها، جمهوری ونیز، فریدریش سوم، امپراتور مقدس روم و کاژیمیژ یاگیلونچیک پادشاه لهستان مورد تعرض بود. در میان این متعرضان، فریدریش و کاژیمیرژ خود را صاحب برحق تاج و تخت مجارستان نیز می‌دانستند. ماتیاش توانست پیروزی‌هایی در برابر عثمانی‌ها در منطقهٔ بوسنی و به تبع آن پشتیبانی پاپ پیوس دوم را به دست آرد.

در منطقهٔ والاشی هم ولاد سوم هم خراج‌گذار وی بود. او توانست روابط دیپلوماتیک نیرومندی را با بسیاری از کشورها از جمله با پاپ، پادشاهی ناپل، فرانسه، بسیاری سرزمین‌های آلمانی‌نشین، روسیه و ایران برقرار سازد.

مرگ او در وین رخ‌داد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Matthias Corvinus," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Matthias_Corvinus&oldid=458409325 (accessed December 4, 2011).