ماتیاش یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماتیاش یکم
پادشاه مجارستان و کرواسی
سلطنت۱۴۵۸–۱۴۹۰
تاج‌گذاری۲۹ آوریل ۱۴۶۴
پیشینلاسلوی پنجم
جانشیناولاسلوی دوم
نایب السلطنهMichael Szilágyi (1458)
پادشاه بوهم
contested till 1471 by George of Poděbrady, from 1471 by اولاسلوی دوم
سلطنت۱۴۶۹–۱۴۹۰
پیشینGeorge of Poděbrady
جانشیناولاسلوی دوم
دوک‌نشین اتریش
contested by فریدریش سوم، امپراتور مقدس روم
سلطنت۱۴۸۷–۱۴۹۰
پیشینفریدریش سوم، امپراتور مقدس روم
جانشینفریدریش سوم، امپراتور مقدس روم
زاده۲۳ فوریهٔ ۱۴۴۳
کلوژ-نپوکا، پادشاهی مجارستان (امروزه کلوژ-نپوکا، رومانی)
درگذشته۶ آوریل ۱۴۹۰ (۴۷ سال)
وین، امپراتوری مقدس روم (now in اتریش)
آرامگاه
Royal Basilica ، سکش‌فهروار
همسر(ان)Elizabeth of Celje
Catherine of Poděbrady
Beatrice of Naples
فرزند(ان)John Corvinus (illegitimate)
خاندانHunyadi
پدریانوش هونیادی
مادرElisabeth Szilágyi

ماتیاش یکم (به مجاری: I. Mátyás)(زادهٔ ۲۳ فوریهٔ ۱۴۴۳- مرگ ۶ آوریل ۱۴۹۰) پادشاه مجارستان و کرواسی بود. او از ۱۴۶۰ و پس از یک رشته جنگ توانست پادشاه بوهم و دوک اتریش نیز شود.

زندگی[ویرایش]

او در کلوژ-نپوکا در رومانی کنونی که آن زمان بخشی از مجارستان بود زاده‌شد. پدرش هونیادی یانوش سردار جنگی مجار از تبار والاشی بود که از سوی اشراف مجارستان به نیابت سلطنت این کشور رسید.

با مرگ یانوش مجارستان به مدت دو سال میدان نبرد میان لاسلوی پنجم از دودمان هابسبورگ و فئودال‌های این کشور بود. در جریان این درگیری‌ها ماتیاش دستگیر شد ولی به دلیل جوانی از مرگ نجات یافت. پس از آن او به عنوان گروگان در نزد فرمانروای بوهم- گئورگ فن پودیبراد- نگاه‌داشته شد و در نزد او مقدمات به قدرت رسیدنش فراهم آمد.

در ۱۴۵۸ میلادی بزرگان مجارستان وی را به شاهی برگزیدند. در این زمان ماتیاش پانزده‌ساله بود. در این زمان مجارستان از همه‌سو از جانب عثمانیها، جمهوری ونیز، فریدریش سوم، امپراتور مقدس روم و کاژیمیژ یاگیلونچیک پادشاه لهستان مورد تعرض بود. در میان این متعرضان، فریدریش و کاژیمیرژ خود را صاحب برحق تاج و تخت مجارستان نیز می‌دانستند. ماتیاش توانست پیروزی‌هایی در برابر عثمانی‌ها در منطقهٔ بوسنی و به تبع آن پشتیبانی پاپ پیوس دوم را به دست آرد.

در منطقهٔ والاشی هم ولاد سوم هم خراج‌گذار وی بود. او توانست روابط دیپلماتیک نیرومندی را با بسیاری از کشورها از جمله با پاپ، پادشاهی ناپل، فرانسه، بسیاری سرزمین‌های آلمانی‌نشین، روسیه و ایران برقرار سازد.

مرگ او در وین رخ‌داد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Matthias Corvinus," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Matthias_Corvinus&oldid=458409325 (accessed December 4, 2011).