قلعه ایلود (بستک هرمزگان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قلعه ایلود (بستک هرمزگان)
نام قلعه ایلود (بستک هرمزگان)
کشور  ایران
استان هرمزگان
شهرستان شهرستان بستک
بخش بخش مرکزی
کاربری قلعه
اطلاعات ثبتی
تاریخ ثبت ملی ۱۷ اسفند ۱۳۸۱
اطلاعات بازدید
وبگاه وب‌گاه بستک

قلعه ایلود قلعه‌ای تاریخی واقع در روستای ایلود از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

«قلعه ایلود» یکی از محکمترین قلاع بستک بوده‌است. آثار این دژ برفراز قله کوه ایلود باقی مانده‌است.

مصالح به کاررفته در بنا قلعه[ویرایش]

مصالح به کاررفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گِل و گچ و ساروج است. درب ورودی قلعه از جنوب بوده‌است که دارای در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری بوده‌است. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود داشته که دارای هشت طاقچه ساده بوده. زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌شده، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌شده‌است، و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌کرده‌است. در جبهه باختری نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچ بری‌های ساده وجود دارد. این ایوان از طرف پنج در چوبی به اتاقی راه می‌یابد که باختر آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در جبهه باختری از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌یافته‌است.

ویرانی قلعه[ویرایش]

متأسفانه در اثر بی‌توجهی مسؤولین و به مرور زمان قلعه بطور کامل ویرانه شده‌است، و فقط قسمتی از دیوار شمالی قلعه باقی مانده‌است. خرابه‌ها وآثارهای شالدهای باقی‌مانده نشان می‌دهد که قلعه‌ای بسیار مستحکمی بوده‌است.

منابع[ویرایش]