قلعه ایلود (بستک هرمزگان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قلعه ایلود (بستک هرمزگان)
نامقلعه ایلود (بستک هرمزگان)
کشور ایران
استانهرمزگان
شهرستانشهرستان بستک
بخشبخش مرکزی
کاربریقلعه
اطلاعات ثبتی
تاریخ ثبت ملی۱۷ اسفند ۱۳۸۱
اطلاعات بازدید
وبگاهوب‌گاه بستک

قلعه ایلود قلعه‌ای تاریخی واقع در روستای ایلود از توابع بخش مرکزی شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان، یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.

«قلعه ایلود» یکی از محکمترین قلاع بستک بوده‌است. آثار این دژ برفراز قله کوه ایلود باقی مانده‌است.

مصالح به کاررفته در بنا قلعه[ویرایش]

مصالح به کاررفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گِل و گچ و ساروج است. درب ورودی قلعه از جنوب بوده‌است که دارای در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری بوده‌است. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود داشته که دارای هشت طاقچه ساده بوده. زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌شده، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌شده‌است، و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌کرده‌است. در جبهه باختری نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌های سنگی و گچ بری‌های ساده وجود دارد. این ایوان از طرف پنج در چوبی به اتاقی راه می‌یابد که باختر آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در جبهه باختری از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می‌یافته‌است.

ویرانی قلعه[ویرایش]

متأسفانه در اثر بی‌توجهی مسؤولین و به مرور زمان قلعه بطور کامل ویرانه شده‌است، و فقط قسمتی از دیوار شمالی قلعه باقی مانده‌است. خرابه‌ها وآثارهای شالدهای باقی‌مانده نشان می‌دهد که قلعه‌ای بسیار مستحکمی بوده‌است.

منابع[ویرایش]