فهرست مواد غذایی تخمیر شده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گروهی از مواد غذایی حاصل فرایندهای تخمیری هستند. این غذاها توسط فعالیت میکروارگانیسم ها تولید می‌شوند یا امکان نگهداری بلندمدت پیدا می‌کنند. در این بحث، منظور از واژه تخمیر (fermentation) عمدتاً تبدیل قند به الکل با استفاده از مخمر است. در حالی که فرایندهای تخمیری دیگری نیز توسط باکتری‌هایی همچون لاکتوباسیلوس (مثلاً در تهیه ماست کلم ترش) و انجام می‌شود. به علم مطالعه فرایند تخمیر، تخمیرشناسی یا zymology گفته می‌شود. بسیاری از غذاهای ترش یا ترشی‌ها طی فرایند تخمیر ترش می‌شوند. اما بسیاری از آن‌ها به سادگی با آب نمک، سرکه یا اسید دیگری مانند آب لیمو فرآوری می‌شوند. در زیر به تعدادی از غذاهایی که طی فرایند تخمیر فرآوری می‌شوند، اشاره می کنیم. بسیاری از این غذاها نمونه بارز استفاده از دانش زیست فناوری سنتی در قرن‌های گذشته هستند.

آماسی(Amasi)[ویرایش]

شیر تخمیر شده‌است که طعم ماست ساده یا پنیر خامه‌ای می‌دهد. این غذا در آفریقای جنوبی محبوبیت زیادی دارد.

آمازاک(Amazake)[ویرایش]

خاستگاه این نوشیدنی ژاپن است و از تخمیر برنج بدست می‌آید.

آیران(دوغ)[ویرایش]

یک نوشیدنی خنک که ترکیبی از ماست، آب و نمک است [۱]. این نوشیدنی در ترکیه، ایران( که در آنجا دوغ نامیده می‌شود)، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بالکان، قزاقستان ، قرقیزستان، لبنان، سوریه و سراسر قفقاز یافت می‌شود[۲].

نان[ویرایش]

نان از طریق افزودن مخمر به خمیر نان و طی فرایند تخمیر عمل می‌آید.

Curtido[ویرایش]

یک نوع از کلم رنده شده که کمی تخمیر شده‌است. این در غذاهای سالوادوران(Salvadoran cuisine) و سایر کشورهای آمریکای مرکزی معمول است و معمولاً با کلم، پیاز، هویج و گاهی اوقات آبلیمو تهیه می‌شود.

Filmjölk[ویرایش]

محصولی از شیر تخمیر شده‌است که توسط تخمیر شیر گاو با انواع باکتری از گونه لاکتوکوکوس لاکتیس (Lactococcus lactis) و لکونوستوک مزنتروئیدس (Leuconostoc mesenteroides) ساخته شده‌است [۳][۴].

برای مشاهده غذاهای بیشتری که با فرایند تخمیر فرآوری می‌شوند، این صفحه را ببینید: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fermented_foods

منابع[ویرایش]

  1. 1- A. Y. Tamime (ed.) (2008). Fermented Milks. John Wiley & Sons. p. 124. ISBN 9781405172387.
  2. 2- For popularity in Armenia, Azerbaijan, Kazakhstan, and Kyrgyzstan see Yildiz Fatih (2010). Development and Manufacture of Yogurt and Other Functional Dairy Products. CRC Press. p. 10. ISBN 9781420082081. For the Balkans, see Leslie Strnadel, Patrick Erdley (2012). Bulgaria (Other Places Travel Guide). Other Places Publishing. p. 58. ISBN 9780982261996.
  3. 3- "Filmjölk" (in Swedish). Arla Foods. Retrieved 2007-06-29.
  4. 4- "Ekologisk filmjölk odd milk" (in Swedish). Arla Foods. Archived from the original on 2007-08-20. Retrieved 2007-06-30