عطش مبارزه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عطش مبارزه
The Hunger Games
Hunger games.jpg
جلد جلوی کتاب نسخه آمریکای شمالی
نویسنده سوزان کالینز
ناشر اسکلاستیک
ناشر فارسی: انتشارات افراز
تاریخ نشر ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۸
تعداد صفحات ۳۷۴
سبک علمی-تخیلی، ماجراجویی، اکشن
زبان زبان انگلیسی
سری سه‌گانه عطش مبارزه
نوع رسانه پرینت (جلد سخت و جلد کاغذی)
اشتعال

عطش مبارزه[۱] (به انگلیسی: The Hunger Games) نام کتابی علمی‌تخیلی نوشتهٔ سوزان کالینز است که در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۸ برای خوانندگان نوجوان چاپ شد. «عطش مبارزه»، اولین کتاب از سه‌گانه عطش مبارزه به‌شمار می‌رود.

این داستان به ماجرای دختری شانزده ساله به نام کتنیس اِوِردین می‌پردازد. وی در دنیایی پسارستاخیزی زندگی می‌کند که در آن حکومتی مقتدر به نام کاپیتول (Capitol) پس از چندین فاجعه برخاسته‌است. در این کتاب "مسابقات عطش مبارزه" به رقابت‌هایی بین ۲۴ نفر (۱۲ پسر و ۱۲ دختر ۱۲ تا ۱۸ ساله) گفته می‌شود که هر سال به صورت یک رویداد زنده تلویزیونی در تمام مناطق دوازده گانه کشور پانم پخش می‌شود. در این مسابقات حکومت پلید و دیکتاتور کاپیتول هر ساله یک پسر و یک دختر را از هر یک از دوازده ناحیه زیر سلطهٔ خود با قرعه برمی‌گزیند و پس از آنکه این ۲۴ نفر در صحنهٔ نبرد با یکدیگر روبرو شدند، در آخر تنها فردی که زنده بماند، برنده مسابقه اعلام می‌شود.

کتاب دوم این مجموعه به نام اشتعال (Catching Fire)، در یکم سپتامبر ۲۰۰۹ و کتاب سوم آن به نام زاغ مقلد در ۲۴ آگوست ۲۰۱۰ به چاپ رسیدند. این سه‌گانه در ایران نیز توسط انتشارات افراز و انتشارت دُرّدانش بهمن به فارسی منتشر شده‌است.

جلد کتاب[ویرایش]

تصویر روی جلد این کتاب پرنده و تیری را محاط در حلقه‌ای طلایی رنگ، در پس زمینه‌ای مشکی نشان می‌دهد. این همان سنجاق سینه‌ای است که مج، دختر شهردار و دوست کتنیس به وی هدیه داده بود. همان‌گونه که در قسمتی از کتاب از زبان کتنیس می‌خوانیم: «گویی یک نفر پرندهٔ کوچک طلایی رنگی را ساخته و سپس آن را به حلقه‌ای به دور آن وصل کرده‌است. پرنده فقط توسط نوک بال‌هایش به حلقه متصل شده‌است. ناگهان آن را می‌شناسم، یک زاغ مقلد است.»

شخصیت‌های اصلی داستان[ویرایش]

کتنیس اِوِردین[ویرایش]

شخصیت اصلی و راوی داستان است. او چهرهٔ خود را در کتاب شبیه به گیل توصیف می‌کند، موهای مشکی و پوست برنزی. کتنیس همچون پدرش کمانداری حرفه‌ایست و برای تأمین مخارج خانواده‌اش خارج از محدودهٔ قانونی محلهٔ خود به شکار می‌رود. او خواهر کوچکش، پریم، را از هر کسی در دنیا بیشتر دوست دارد. کتنیس به دلیل جریاناتی که در کتاب‌های اول و دوم برایش روی می‌دهد، دشمن اصلی حکومت دیکتاتور کاپیتول به‌شمار می‌رود.

پیتا ملارک[ویرایش]

شخصیت اصلی مذکر داستان است. او یکبار جان کتنیس را با دادن کمی نان به او نجات داده است به همین دلیل کتنیس خود را به او بدهکار می‌داند. او پسر نانوا است به همین جهت کمتر از کتنیس با گرسنگی دست و پنجه نرم کرده‌است. کتنیس او را پسری با پوست بسیار سفید و موهای طلایی و چشمانی آبی توصیف می‌کند.

هِیمیچ اَبِرناثی[ویرایش]

مربی دائم‌الخمر کتنیس است که بیست و چهار سال پیش برنده مسابقات بوده، به او کمک می‌کند و راه را به او نشان می‌دهد.

ترجمه در ایران[ویرایش]

کتاب عطش مبارزه در سال ۱۳۸۹ توسط خانم شبنم سعادت و در سال 1392 توسط محمدرضا قلیچ خانی و شهناز کمیلی زاده (البته با عنوان "بازی‌های گرسنگی") ترجمه شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «روزگار سپری شده رمان‌های عام‌پسند». رادیوزمانه، ۲۷ تیر ۱۳۹۳. بازبینی‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۵. 
  • دانشنامه علمی تخلیی و متن انگلیسی کتاب

صفحه ی کتاب در ویکی‌پدیا انگلیسی:http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Hunger_Games&oldid=462126395

پیوند به بیرون[ویرایش]

http://www.afrazbook.com/TabId-19-pId-337.aspx http://www.afrazbook.com/tabId-6-n-996.aspx چراعطش مبارزه؟ http://www.afrazbook.com/tabId-6-n-995.aspx مرور: نگاهی به عطش مبارزه http://www.etemaad.ir/Released/91-02-07/219.htm

http://wiki.fantasy.ir/index.php/عطش_مبارزه