سیستم درجه‌بندی فیلم‌ها توسط انجمن تصاویر متحرک آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

انجمن تصاویر متحرک آمریکا (به انگلیسی: Motion Picture Association of America) ، از سیستم درجه‌بندی فیلم‌ها موجود در ایالات متحده، برای درجه‌بندی فیلم‌ها بر اساس محتوای آنها استفاده می‌کند. این نوع درجه‌بندی که توسط انجمن انجام می‌شود، اختیاری و داوطلبانه است و به لحاظ قانونی به صورت یک اجبار نیست. به این معنی که فیلم‌ها می‌توانند بدون داشتن این درجه‌بندی نیز اکران شوند؛ البته برخی از سینماها از اکران فیلمهایی که در دسته NC-17 قرار می‌گیرند، خودداری می‌کنند.

سایر رسانه‌ها مانند برنامه‌های تلویزیونی، موزیک و بازی‌های ویدئویی به ترتیب توسط نهادهای دیگری مانند رده‌های سنی شبکه‌های تلویزیونی آمریکا، انجمن صنعت ضبط موسیقی ایالات متحده آمریکا و ای‌اس‌آربی درجه‌بندی می‌شوند.

درجه‌بندی[ویرایش]

نشان درجه‌بندی معنی
G rating symbol
درجه G- عمومی
مخفف General Audience به معنی تماشاگران عمومی است که همه سنین قادر به تماشای این فیلم‌ها می‌باشند؛ و به این معنی است که فیلم چیزی را شامل نمی‌شود و حتی خطری برای بچه‌های جوان هم ندارد: (۱۹۶۸–تاکنون)
PG rating symbol
درجه PG
مخفف Parental Guidance Suggested به معنی تصمیم‌گیری با والدین است، که ممکن است مواردی برای بچه‌ها مناسب نباشد؛ و به این معنی است که والدین ممکن است دوست نداشته باشند بچه‌های جوانشان این سری فیلم‌ها را ببینند و ممکن است مسئله‌ای هم نداشته باشد. (۱۹۷۲–تاکنون)
PG-13 rating symbol
درجه PG-13
مخفف Parents Strongly Cautioned به معنی تذکر قاطع به والدین است که بعضی موارد برای بچه‌های زیر ۱۳ سال نامناسب است و والدین باید برای اجازه دادن به بچه‌های جوان‌ترشان به دیدن این فیلم‌ها دقت نمایند. این فیلم‌ها حاوی خشونت زیاد نیستند؛ فقط حاوی مقداری صحنه مغایر شئونات اخلاقی معمول و مواد مخدر و دخانیات می‌باشند. (۱۹۸۴–تاکنون)
R rating symbol
درجه R
مخفف Restricted-Under 17 به معنی بچه‌های زیر ۱۷ سال نیازی به داشتن والدین همراه دارند و یا لازم به همراهی شخص بزرگتری به عنوان سرپرست آنها هست؛ و به این معنی است که هیئت تشخیص داده‌است که موارد این فیلم‌ها برای بزرگ‌سالان است و والدین بیشتر از فرزندانشان ترغیب می‌شوند که این فیلم‌ها را ببینند.
همچنین ممکن است رتبه R به معنی‌های دیگری باشد: فیلم حاوی کلمات رکیک، خشونت و نمایش استعمال مواد مخدر و دخانیات است. (۱۹۶۸–تاکنون)
NC-17 rating symbol
درجه NC-17
مخفف No One 17 and Under Admitted به معنی هیچ شخص ۱۷ سال و زیر ۱۷ سال قادر به تماشای این نوع فیلم‌ها نمی‌باشد؛ ممکن است فیلم حاوی صحنه‌های واضح مغایر با شئونات اخلاقی و کلمات ناخوشایند یا خشونت زیاد یا تمام موارد باشد. درجه NC-17 بر این دلالت دارد که فیلم مستهجن و ضد اخلاقی است. (۱۹۹۰–تاکنون)

منابع[ویرایش]