سینمای اردن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سینما الحسین در امان
سینما الحسین در امان

سینمای اردن به صنعت فیلمسازی در کشور اردن اشاره دارد. سینمای بومی این کشور نسبت به دیگر کشورهای عربی بسیار دیر شکل گرفت. با اینهمه از سال ۱۹۶۰ بدینسو سرزمین اردن و به ویژه بیابان‌های بکر آن محل فیلمبرداری برخی از نامدارترین ساخته‌های بلند سینمایی بودند.[۱]

برنامه‌ریزی برای زیرساخت صنعت سینما در این کشور با تأسیس انجمن سلطنتی فیلم اردن در سال ۲۰۰۳ رسماً آغاز شد. هدف این انجمن طبق آنچه در اساسنامه عنوان شده تربیت فیلمساز برای نسل‌های آتی بود. ۴ سال بعد فیلم کاپیتان ابو رائد توسط امین مطلقاً ساخته شد. این فیلم اولین اثر سینمایی کشور اردن محسوب می‌شود.[۲]

از دیگر اقدامات انجمن سلطنتی فیلم اردن ارائه تمهیدات و تسهیلات برای کشورهای عربی و فیلمسازان آنهاست. بدینگونه که فیلمسازان عرب بتوانند با در اختیار داشتن امتیازاتی، خاک اردن را برای تولیدات سینمایی خود برگزینند.

در سال ۲۰۰۸ پیش نویس ایجاد انستیتو فیلم اردن توسط انجمن سلطنتی فیلم ارائه شد و در بدنه این انستیتو، مدرسه هنر و سینمای اردن افتتاح گردید. هنوز جشنواره‌ای مختص فیلم در اردن وجود ندارد، اما همین تولیدات کوتاه سینمای اردن حضوری مستمر در جشنواره‌های فیلم کشورهای عربی دارد.

پیشینه

در سال ۱۹۶۰ دیوید لین، فیلم تاریخی لورنس عربستان را در خاک اردن و در شهر پترا ساخت. این برای اولین بار بود که در واقع مردم آن دیار سینما را شناختند. پس از آن اما خاک اردن محلی شد برای ساخت و تولیدات سینما در ژانر تاریخی و حتی فیلم اکشن.

فهرست ذیل برخی از فیلم‌هایی هستند که از سال ۱۹۶۰ در شهرها و حومهٔ بیابانی آن؛ به عنوان لوکیشن اصلی تولید شده‌اند:[۳]

آمار و ارقام

طبق آمار سال ۲۰۰۹ انجمن سلطنتی فیلم اردن، شمار تولیدات سینمایی این کشور، ۲ فیلم در این سال بوده که در سال ۲۰۱۳ به ۲۱ و در سال ۲۰۱۷ به ۲۴ فیلم رسیده‌است؛ که البته عمدهٔ این ساخت و ساز کارهای مستند یا فیلم‌های کوتاه می‌باشند. ضمناً طبق اعلام همین انجمن تعداد سینماروهای اردنی ۵۲۵ هزار نفر در سال است.[۴][۵]

منابع

  1. «آشنایی با سینمای اردن». همشهری آنلاین. ۲۰۱۴-۰۴-۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۹.
  2. "Cinema of Jordan". Wikipedia. 2019-09-16.
  3. «Hollywood in Baghdad: US spy thriller filmed partly in Iraq». Christian Science Monitor. ۲۰۰۹-۰۷-۳۱. شاپا 0882-7729. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۹.
  4. «Jordan's film industry aims for the stars | Jordan Focus». web.archive.org. ۲۰۰۸-۱۲-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۹.
  5. Bharadwaj، Vinita (۲۰۱۲-۱۲-۱۹). «Arab Filmmakers Seek Commercial Success» (به انگلیسی). The New York Times. شاپا 0362-4331. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۱۲-۰۹.