زیست‌گاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زیست گاز)
پرش به: ناوبری، جستجو
Biogas plant sketch ENG.jpg
Methane-3D-balls.png

زیست‌گاز، گاز زیستی یا بیوگاز (به انگلیسی: Biogas) از شکستن ریزاندامگان (میکروارگانیسم‌ها) و باکتری‌ها در غیاب اکسیژن به‌دست می‌آید. زیست‌گاز یک منبع تجدیدپذیر انرژی حساب می‌شود، مشابه انرژی خورشیدی و انرژی بادی. زیست‌گاز را می‌توان از بیومس و یا زباله‌های بیولوژیک تولید کرد، در نتیجه سازگار با محیط زیست است.

زیست‌گاز در یک فرایند تجزیهٔ بی‌هوازی توسط باکتری‌های بی‌هوازی و یا در یک فرایند تخمیر مواد قابل تجزیه از قبیل کود کشاورزی، فاضلاب، زباله‌های شهرداری، زباله‌های سبز (باغ‌ها و پارک‌ها)، مواد گیاهی و محصولات کشاورزی به‌دست می‌آید. زیست‌گاز به‌طور کلی از متان و دی اکسید کربن تشکیل شده، اما ممکن است مقادیر ناچیزی سولفید هیدروژن، بخار آب و زیلوکسان (اکسید سیلیکن) نیز داشته باشد.

== تولید زیست‌گاز عملاً به‌عنوان یک گاز زباله تولید می‌شود. نیروگاه زیست‌گاز اسمی است که به یک تخمیرکننده بی هوازی داده می‌شود که این دستگاه روی زباله‌ها کار می‌کند.

== اجزای تشکیل دهنده

  1. گاز متان حدود ۶۲ تا ۷۰ درصد.
  2. گاز کربن دی‌اکسید ۳۰ تا ۳۵ درصد.
  3. سولفید هیدروژن، گوگرد و ازت به مقدار کم

این گاز در شرایط تهیه آزمایشگاهی با وجود نا خالصی قابل اشتعال است. ارزش حرارتی این گاز دو و نیم برابر گرمایی است که از سوزاندن فضولات دامی تولید می‌شود.[۱]

== مزایا == کاربردها ==== خالص سازی زیست گاز ==== تزریق زیست گاز به شبکه گازرسانی ==== زیست گاز در حمل و نقل == قانونگذاری توسعه در دنیا ==ایالات متحده ==اروپا ==انگلستان ==آلمان ==شبه قاره هند ==چین ==کشورهای در حال توسعه

== در فرهنگ عامه == منابع ویکی‌پدیای انگلیسی

  1. نویسنده محمود عنبرانی. کتاب طبعت وتکنولوژی. انتشارات آستان قدس رضوی، مارس ۲۰۱۱. صفحه۳۵–۳۷. 

== جستارهای وابسته

گاز طبیعی

== پیوند به بیرون

http://www.acw.ir/biogas

http://dbase.irandoc.ac.ir/00622/00622839.htm

http://www.knowclub.com/paper/?p=359

http://www.sharemation.com/hassankhodadadeh/byogaz%20(1).html?uniq=-flkx29