زندگی یک حشره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زندگی یک حشره
Bugslifeposter.jpg
کارگردانجان لستر
اندرو استنتون (دستیار کارگردان)
تهیه‌کنندهدارلا کی. اندرسون
کوین رهر
نویسندهفیلم‌نامه:
اندرو استنتون
دونالد مک‌انری
باب شاو
داستان:
جان لستر
اندرو استنتون
جو رنفت
بازیگراندیو فولی
کوین اسپیسی
جولیا لوییس دریفوس
هیدن پنیتیر
دنیس لیری
فیلیس دیلر
جو رنفت
دیوید هاید پیرس
برد گرت
ریچارد کیند
بانی هانت
جاناتان هریس
مدلین کان
رادی مک‌داول
جان راتزنبرگر
موسیقیرندی نیومن
فیلم‌بردارشارون کالاهان
تدوین‌گرلی آنکریچ
شرکت
تولید
توزیع‌کنندهبوئنا ویستا پیکچرز
تاریخ‌های انتشار
۲۵ نوامبر ۱۹۹۸
مدت زمان
۹۶ دقیقه
کشورآمریکایی
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۱۲۰ میلیون دلار
فروش گیشه۳۶۳٫۳۹۸٫۵۶۸ دلار

زندگی یک حشره (به انگلیسی: A Bug's Life) نام پویانمایی رایانه‌ای می‌باشد که توسط استودیو انیمیشن پیکسار ساخته و در سال ۱۹۹۸ توسط والت دیزنی پیکچرز اکران شد. کارگردان این پویانمایی جان لستر و دستیار کارگردان اندرو استنتون است. در این فیلم یک مورچه به نام فلیک است که در جستجوی «جنگجویان سرسخت» برای نجات کلنی از شر ملخ می‌گردد.

داستان این پویانمایی از «مورچه و ملخ» نوشته ازوپ اقتباس شده‌است. تولید این پویانمایی اندک زمانی پس از داستان اسباب‌بازی آغاز شده‌است. نمایش‌نامه این فیلم توسط اندرو استنتون، دونالد مک‌انری و باب شاو نوشته شده‌است.

داستان

جزیره مورچگان یک کولونی که توسط ملکه و دخترش شاهزاده آتا اداره می‌شود توسط یک دسته دزد ملخ مورد تهدید قرار گرفته‌است. سردسته ملخ‌ها، هاپر نام دارد که هر فصل می‌آید و از مورچه‌ها آذوقه‌شان را می‌چپاند. در هر فصل، مورچه‌ها مجبورند تا برای حشرات بیگانه که قوی‌تر از آن‌ها هستند، آذوقه جمع کنند و بیشتر ذخیرهٔ خود را به آن‌ها بدهند. فلیک که مورچه‌ای جوان و ماجراجو است تصمیم می‌گیرد تا به جای دوری برود و کمک بیاورد تا مورچه‌ها بتوانند از پس این حشرات بربیایند.

صداپیشگان

تولید

توسعه

جان لستر مدیر زندگی یک حشره در فستیوال فیلم آستین در سال ۲۰۱۱

در تابستان ۱۹۹۴ دپارتمان داستان‌نویسی فکرهایشان را برای یک فیلم نو روی هم گذاشتند. داستان‌پردازی این فیلم در یک نهار کاری بین تیم اصلی داستان استودیو جان لستر، اندرو استنتون، پیت داکتر و جو رنفت جرقه خورد. لستر و تیم داستان‌نویسی از پیش ایده به‌کارگیری حشرات به عنوان شخصیت را در سر داشتند. حشرات مانند اسباب‌بازی‌ها به دلیل داشتن سطوح نسبتاً ساده برای پویانمایی رایانه‌ای در دسترس هستند.

نویسندگی

در داستان قدیمی «مورچه و ملخ» ملخ بهار و تابستان به آوازخوانی مشغول است در حالیکه مورچه‌ها برای زمستان آذوقه جمع می‌کنند، وقتی ملخ گرسنه می‌شود از مورچه‌ها تقاضای غذا می‌کند اما مورچه‌ها او را از خود دور می‌کنند.

آماده‌سازی

در این پویانمایی دیو فولیبه جای فیلیک و جولیا لوئی-درایفوس به جای شاهزاده آتا حرف می‌زند.

طراحی هنری و پویانمایی

کار پویانمایی «زندگی یک حشره» سخت‌تر از «داستان اسباب‌بازی‌ها» بود. دو نفر اصلی کار پویانمایی ریچ کوآد (Rich Quade) و گلن مک کوئن (Glenn McQueen) بودند.

جوایز

این فیلم کاندیدای اسکار بهترین موسیقی غیر اقتباسی در سال ۱۹۹۹ شد.[۱]

منابع

  • ویکی‌پدیای انگلیسی