رونمایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

رونمایی در لغت به معنی‌ ارائه و نمایش عمومی یک شخص، شی، اثر هنری یا ادبی، محصول یا دستاورد برای اولین بار اطلاق می‌شود. در فارسی برای اولین ارائه مکان و طرح‌های جدید نه از واژه رونمایی، بلکه از واژه "افتتاح" استفاده می‌شود.

کاربرد امروزی[ویرایش]

در فرهنگ امروزی ایران رونمایی کاربرد وسیعی دارد که بیشتر برای نمایش موضوعی‌ به عموم به کار می‌رود و این می‌تواند شامل مراسم رسمی‌ یا بدون آن‌ باشد. رونمایی می‌تواند از یک قطعه موسیقی [۱]، از یک کتاب [۲]، از یک محصول تجاری [۳] ، از یک نوع آرایش [۴] یا یک پیراهن ورزشی [۵] باشد.رونمایی عروس[ویرایش]

رونمایی عروس سنتی‌ است که در برخی‌ خانواده‌های ایرانی‌ رایج است و به رویدادی اطلاق می‌شود که در آن‌ عروس برای اولین بار حجاب را در مقابل داماد بر‌ می‌دارد و زیبایی خود را "نمایش" می‌دهد. در اینجا، داماد هدیه‌ای‌ به عنوان "رونما" به عروس می‌دهد. [۶]. در برخی‌ مناطق نیز این رسم منحصر به داماد و عروس نیست و در مراسم پاگشا همه کسان داماد و عروس دعوت می‌شوند و میهمانان به فراخور هدیه‌ای به عنوان رونما به عروس می‌دهند[۷].

منابع[ویرایش]

  1. "قطعه موسیقی با موضوع شاهچراغ (ع) در دهه کرامت در شیراز رونمایی می‌شود". خبرگزاری تسنیم - Tasnim. Retrieved 21 July 2017. 
  2. "«انار و گل سرخ» در شهر کتاب فرشته رونمایی شد". خبرگزاری باشگاه خبرنگاران. 19 July 2017. Retrieved 21 July 2017. 
  3. "از گوشی متفاوت سونی رونمایی شد +عکس". مشرق نیوز. 7 May 2017. Retrieved 21 July 2017. 
  4. "عکس/ مدل موی جدید پورعلی گنجی". مشرق نیوز. 24 June 2017. Retrieved 21 July 2017. 
  5. "رونمایی از پیراهن جدید پرسپولیس +عکس". مشرق نیوز. 19 July 2017. Retrieved 21 July 2017. 
  6. "صفحه اصلی - صدا و سیمای مازندران". mazandaran.irib.ir. Retrieved 21 July 2017. 
  7. از خشت تا خشت. محمود کتیرایی. مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی. ۱۳۴۵ تهران