ای. جی. استایلز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ای.جی. استایلز)
پرش به: ناوبری، جستجو
ای جی استایلز
ای جی استایلز
A.J. Styles Aug 2015.JPG
زادروز ۲ ژوئن ۱۹۷۷(۱۹۷۷-06-0۲) ‏(۴۰ سال)
گینسویل، جورجیا

پیشه کشتی‌گیر
سال‌های فعالیت ۱۹۹۸ تاکنون
قد ۱٫۸۰ متر
وزن ۹۸ کیلوگرم
لقب مرد فوق‌العاده

آلن نیل جونز (به [[زبان انگلیAllen Neal Jones) که بیشتر با نام ای جی . استایلز (به انگلیسی:.Styl) شناخته می‌شود، یک کشتی‌گیر حرفه‌ای آمریکایی است که در حال حاضر در کمپانی دبلیودبلیوئی حضور دارد. او، جیمز استورم و جف جرت تنها کشتی گیرانی هستند که در راستای پیشرفت کمپانی، از نخستین نمایش آن در تاریخ ۱۹ ژوئن ۲۰۰۲ به صورت مداوم در خدمت شرکت بوده‌اند. با پیوستن او به تی ان ای، او چهار قهرمانی سنگین وزن جهان را در دنیای کشتی کج برای خود به ثبت رسانده بود. از جمله افتخارات او می‌توان به سه بار قهرمانی سنگین وزن NWA، یکبار قهرمانی سنگین وزن TNA، یکبار هم قهرمانی اکس دیویژن TNA اشاره کرد. او در به ثبت رساندن رکورد بیشترین حکمرانی (شش) با جی لیتال سهیم بوده است، شش بار قهرمانی تیمی جهان (۴بار NWA و ۲بار TNA)، او همچنین سابقهٔ یکبار قهرمانی تلویزیونی TNA را دارد. با کسب عناوین قهرمانی اکس دیویژن TNA، قهرمانی تیمی NWA و قهرمانی سنگین وزن NWA استایلز نخستین شخصی بود که به صورت کامل به تاج سه‌گانه قهرمانی تی ان ای (TNA Triple Crown Championship) دست یافت. استایلز بعداً توانست افتخاراتی بیشتر از تاج سه‌گانه را کسب کند، که این امر او را به تنها مردی تبدیل کرد که بیشتر از یکبار تاج سه‌گانه را کامل کرده است! پیروزی او مقابل بوکر تی برای قهرمانی افسانه‌ای (در حال حاضر تلویزیونی) تی ان ای او را تبدیل به اولین مردی کرد که قهرمانی گرند اسلم تی ان ای (TNA Grand Slam Championship) را بدست آورده است. او همچنین اولین کشتی‌گیری است که در تاریخچه تی ان ای از او به عنوان بدست آورنده کلیهٔ قهرمانی‌های کمپانی یاد می‌شود. در مجموع او هجده قهرمانی را در تی ان ای کسب کرده است! در سال ۲۰۱۰ او به عنوان اولین سوپراستار تی ان ای در رده‌بندی PWI 500 از مجلهٔ Pro Wrestling Illustrated در جایگاه نخست قرار گرفت (بهترین کشتی‌گیر سال).

زندگی شخصی[ویرایش]

الن نیل جونز یک مسیحی است او در یک خانواده فقیر به دنیا امد در خانواده ای که پدرش هیچ وقت از زدنش دلش به حال الن نیل جونز نمیسوخت او در اوایل ورود به NWA به دلیل نداشتن پول رانندگی هم میکرد تا کمک خرج خانواده اش شود . او در سن 23 سالگی با وندی جونز ازدواج کرد .

هم اکنون الن نیل جونز دارای 4 فرزند است.

به گفته او خال کوبی های روی بدنش مربوط به تولد دخترش است.

الن نیل جونز طرافدار تیم موناکو فرانسه است.

دوران کشتی حرفه ای[ویرایش]

ورود به NWA

ای جی توسط ریک مایکلز تمرین دید و در سال 1998 به دنیای رسلینگ قدم نهاد .

اون در NCW با نام olaf در یک گیمیک روسی کشتی گرفت .و در اولین بازیش به مایکل بروکس باخت .

در اگوست 99 کمربند televison رو برد . در دسامبر 99 nwc با nwa ادغام شد و NWA WILDSIDE نام گرفت . در اونجا بود که الن جونس اسم داخل رینگش رو به ای جی استایلز تغییر داد.

استایلز برای بار دوم در 8 ژانویه کمربند televison رو با برد بر ک-کراش مال خودش کرد . در تاریخ 1 اپریل کمربندش رو به ادی گولدن واگذار کرد . 

در 6 ژانویه 2001 با شکست ایر پاریس کمربند تی-وی رو برای بار سوم بدست اورد.

World Championship Wrestling

او به WCW پیوست . او که آنجا نام خودش رو به ای جی استایلز تغییر داده بود با فرانک پاریس تگ تیمی تشکیل داد .

انها در 5 مارچ 2001 در اپیزود WCW MONDAY NITRO وارد شدند و در تورنومنتی که برای کمربند تگ تیم سبک وزنان بود شرکت کردند . انها توسط الیکس اسکیپر و کید رومئو در راند اول حذف شدند .

بعد از اینکه WCW توسط WWF/E خریده شد استایلز wwf رو به مقصد NWA ترک کرد .

در مدتی که WWF بود چند مسابقه در WWF JAKKED داد .

WWF قراردادی به استایلز پیشنهاد داد با حقوق هفتگی 500 دلار که طبق ان باید در اوهایو کشتی میگرفت . ولی استایلز بدلیل مسائل کالج همسرش که در ایالت دیگری بود این پیشنهاد رو رد کرد .

او به WWA پیوست و در تاریخ 13 آپریل در ملبورن استرالیا در اولین خودش برای کمپانی WWA حاضر شد . او در ان شب با شکست نوآ و جری لین در مسابقاتی جداگانه کمربند WWA international Cruiserweight رو بدست اورد .

بازگشت به NWA

استایلز به NAW برگشت و در تاریخ 22 دسامبر 2001 بر سر NAW GEORGIA CHAMPIONSHIP با مربی خود ریک مایکلز مسابقه داد .

استایلز کمربند NWA WHC را به دیوید ویلیامز در یک مسابقه ی THRRE WAY DANCE واگذار کرد . او همچنین مسابقه ای با ریک مایکلز در 23 مارچ 2002 داد .

اندکی بعد استایلز قراردادی را با NWA:TNA امضا کرد .

بعد از این قرارداد اون دیگه تک و توک در WILDSIDE حاضر میشد .

استایلز که حالا قهرمان اکس دیویشن تی ان ای رو داشت پس از مدت ها توسط ادام جکوب پین شد .

در باقی سال 2002 استایلز بترتیب sonny ., estrada ,jacey north را شکست داد .

در مارچ 2003 استایلز ران کیلینگز رو در Har-dc-ore Hell. شکست داد .

استایلز این بار در wildside بازی رو Soul Assassin" Rainman داشت که NWA WHC رو در اون بازی گرفت . اینگونه برنامه ریزی شده بود که استایلز تا مدتی کمربند دستش باشه ولی جف جارت 3 روز بعد استایلز رو برد و کمربند رو گرفت .

در 26 مارچ 2004 در Har-d-core Hell در مین اونتش استایلز و گابریال و آلتر بوی تیم شدند ( در این بازی داستی رودز همراه تیم استایلز بود ) و تیم راینمن و ایزائیل و کریستوفر دنیلز را شکست داد .

در 2005 استایلز به wildside بازگشت و با اصلی ترین فرد اونجا دیوید یانگ مسابقه ای داد و باخت . بعد مسابقه مردم بسیار زیاد استایلز رو مورد تشویق قرار دادند و در کانون توجهات قرار گرفت .

بعد از این مسابقه استایلز جایزه ای رو از بیل بهرنز دریافت کرد . این اخرین حضور اون در WILDSIDE بود .

TNA[ویرایش]

در 9 ژوئن فرانکی کازایان را شکست داد و قهرمان کمربند اکس دیوژن شد اما کمی بعد کمربند اکس دیوژن را از دست داد .

در سال 2009 در یک مسابقه 5 نفره پیروز و قهرمان کمربند سنگین وزن TNA شد اما ان کمربند را پس از چند ماه از دست داد. او و کازاریان تیمیبه نام فورچون تشکیل دادند. او سپس در سال2011 قهرمان کمربند تلوزیونی TNAشد اما چند ماه بعد کمربند را به داگالاس ویلیام واگذار کرد.

در سال 2012 کازاریان تیم فورچون رانابود کرد و با کریستوف دانیلز تیم شد و ای جی استایلز کمی بعد با مستر اندرسون تیم شد . در اسلمی ورساری 2013 ای جی استایلز و مستر اندرسون با شکست دادن کرستوف دانیلز و کازاریان قهرمان کمربند تگ تیم TNAشد اما در در پی پی ویو بعد کمربند تگ تیم TNA را واگذار کردند

NJPW[ویرایش]

او در سال 2014 به کمپانی NJPWپیوست و قهرمان کمربند IWGPشد اما مدتی بعد ان کمربند را واگذار کرد .در 9 فوریه با شکست تاکاهاشی برای بار دوم قهرمان کمربنIWGP شد اما آن کمربند را با اوکاندا واگزار کرد . کمی بعد مشخص شد که قرارداد استایلز با NJPW تمام شده است و ای جی استایلز به کمپانیWWEپیوست

ورود به WWE[ویرایش]

اولین حضور رسمی استایلز در دبلیودبلیوئی، حضور غافلگیر کننده او در رویداد بزرگ رویال رامبل و در خود مسابقه رامبل بود؛ او بعنوان نفر سوم وارد شد. عملکرد وی و همچنین بازخورد بسیار مثبتی که از تماشاگران در اولین حضورش کسب کرد تحسین بسیاری از منتقدین را برانگیخت. در شب بعد ستیفانی مک ماهون مسابقه‌ای را بین ای جی استایلز و کریس جریکو تر تیب داد که ای جی استایلز با رول کردن کریس جریکو پیروز شد. چند هفته بعد در سمکدان ای جی استایلز و کریس جریکو به مساف هم رفتند که کریس جریکو برنده شد در فست لین باز هم استایلز و جریکو به مساف هم رفتند که ای جی استایلز برنده شده. در شب بعدکریس جریکو خواهان تشکیل دادن تیمی با ای جی استایلز شد که استایلز پذیرفت و تیمی به نام Y 2 A J تشکیل دادند. در چند هفتهٔ بعد وا تو ای جی به مساف نیو دی رفتند که شکست خوردند و کریس جریکو به‌ای جی استایلز خیانت کرد و درگیری شدیدی بین استایلز و جریکو پیش آمد در راسلمانیا کریس جریکو از سد ای جی استایلز گذشت در شب بعد شین مک ماهون مسابقه‌ای که برنده اش به مساف رینز می‌رفت تر تیب داد که ای جی استایلز با پین کردن کریس جریکو پیروز شد.

در پیباک ای جی استایلز نمایش خوبی داشت و ابتدا با فنامنال فور ارم روی روی رینز میز گزارشگران خورد شد و رینز را با کانتاد شکست داد که شین مک ماهون آمد و مسابقه را به نو کانتاد تغییر داد اما چند دقیقه بعد یک بار دیگر استایلز برنده شد ولی این بار استیفانی مک ماهون وارد شد و گفت مسابقه از اول شروع شود و در ان شب رینز به سختی از سد استایلز گذشت. در اکستریم رولز رومن رینز 2 بار متوالی ای جی استایلز را روی میز گزارشگران انداخت و رفت که اسپیر بزند که که ای جی استایلز جاخالی داد و سر رومن رینز به دیوار برخورد کرد ای جی استایلز رفت که استایلز کلش بزند که رومن رینز به استایلز اسپیر رفت اما یک دفعه سر کله لوک گلوز و کال اندرسون پیدا شد که به کمک ای جی امدند و فینیشر خود را روی رومن رینز پیاده کردند و ای جی رفت برای کاور ولی رومن رینز روی شماره 2 بلند شد و برادران اوسو به کمک رومن امدند و فینیشر خود را روی ای جی استایلز پیاده کردند اما این بار ای جی روی شماره دو بلند شد و رومن رینز به لوک گلوز و کال اندرسون سوپر من پانج زد ولی ای جی استایلز به رومن رینز 2 استایلز کلش رفت ولی رومن رینز روی شماره 2و نیم بلند شد و برادران اوسو امدند اما ای جی استایلز باصندلی به برادران اوسو و رومن رینز زد و رفت که فنامنال فور ارم بزند که رومن رینز ان را به اسپیر تبدیل کرد و برنده شد.

در راو هفته بعد شین مک ماهون ای جی استایلز را مقابل کوین اونز قرار داد که برنده ان ها میتوانست در مسابقه لدر مچ سر کیف شرکت کند که ای جی در ان مسابقه 2 پاوربمب خورد و باخت . در راو هفته بعد که سینا به کمپانی برگشته بود ای جی استایلز امد و با سینا دست داد اما همین که کال اندرسون و لوک گلوز امدند ای جی جان سینا را غافلگیر کرد و 3 تایی جان سینا را زدند و مسابقه ای جی استایلز و جان سینا برای مانی این د بنک ثبت شد .

درمانی ان دی بنک ای جی استایلز با کمک د کلوب جان سینا را شکست داد. اما در رزمگاه در مسابقه شش نفره او و د کلوب از جان سینا و انزو و بیگ کس شکست خوردند.اما سر انجام ای جی استایلز در سامر اسلم با اینکه یک ای ای گوشه ببالای طناب خورد اما خورده بود با 2 استایلز کلش و سپس با 2فنامنال فور ارم جان سینا را شکست داد این مسابقه نمره 4 نیم را از 5 گرفت

قهرمانی کمربند دبلیودبلیو ای[ویرایش]

ای جی پس از سامر اسلم در اسمکدان دالف زیگلر را شکست داد و رقیب اول دین امبروز قهرمانwwe شد و در بکلش موفق به شکست دین امبروز شد و قهرمان wwe شد. پس از ان و در نو مرسی از کمربندش در مقابل جان سینا و دین امبروز دفاع کند و در سواریو عضو تیم 5نفر اسمکدون بود و موفق به شکست تیم راو شدند پس از ان در تی ال سی از کمربندی در مقابل دین امبروز دفاع کرد پس از ان در رویال رامبل2016 در برابر جان سینا شکست خورد و کمربند ازدست داد. در پی پریو بعد المیشن چمپینز در برابر جان سینا قهرمانwwe ،بری وایت،بارون کوربین،دین امبروز،میز قرار گرفت که دست اخر توسط بری وایت کاور شد و به عنوان نفر اخر از مسابقه خارج شد و قهرمان جدید wweبری وایت شد در اسمکدان هفته بعد جان سینا درخواست ریمچ با بری وایت کرد ای جی استایلز هم گفت وگر اینطور هست من هم بعد از رویال رامبل درخواست ریمچ نکرده ام و حالا در خواست ریمچ میکنم شین مک ماهون هم مسابقه ای 3 نفره بین ای جی استایلز ، بری وایت و جان سینا در مین اونت اسمکدان ترتیب داد که در اخر ان مسابقه ای جی استایلز به جان سینا استایلز کلش زد و بری وایت به ای جی و جان سینا فینیشر زد و برنده شد .

چندی بعد رندی اورتن که برنده مسابقه رویال رامبل بود که من در مقابل بری وایت مسابقه نمیدهم شین هم یه مسابقه بتل رویال برگزار کرد که در اخر ای جی و لوک هاربر باهم از رینگ خارج شدند و ای جی دوباره در مقابل لوک هاربر قرار گرفت که برنده شد ولی رندی گفت که خودش میخواهد در مقابل بری وایت قرار بگیرد و ای جی استایلز عصبانی شد و با شین درگیر شد و مسابقه ان دو در رسلمنیا ثبت شد و در رسلمنیا موفق به شکست شین مکمن شد.

درگیری با کوین اونز و قهرمانی کمربند ایالات متحده[ویرایش]

او سپس در پی بک حریف کوین اونز شد ولی شکست خورد . چند روز بعد شین مک ماهون اعلام کرد که ای جی استایلز، بارون کوربین ، ناکامورا، کوین اونز، دالف زیگلر ، سمی زین در مقابل هم در مسابفه لدر مچ در مانی ان د بنک قرار بگیرند

او سپس در اسمکدان یکی از حریفانش یعنی دالف زیگلر را شکست داد و در اسمکدان بعد در یک مسابقه شش نفره که با ناکامورا و سمی زین تیم بود بر کوین اونز بارون کوربین و دالف زیگلر پیروز شدند

در مانی ان د بنک او بازی خوبی به نمایش گذاشت و به ناکامورا یک فنامنال فور ارم رفت و از نرده بان بالا رفت که ناکامورا خودش را رساند و هر دو کیف را گرفتند که بارون کوربین نرده بان را انداخت و خود از نرده بان جدید بالا رفت و کیف را گرفت

سپس در اسمکدان بعد شین مک ماهون یک مسابقه بتل رویال برای انتخاب حریف کوین اونز ترتیب داد که در ان مسابقه ای جی استایلز و سمی زین در رینگ باقی ماندند و ای جی استایلز حیلوا کیک سمی زین را جاخالی داد و سپس با پله کیک او را حذف کرد تا حریف کوین اونز سر کمربند ایالات متحده در رزمگاه شود .

اما قبل از رزمگاه و در لایو اونت در شهر نیویورک در مقابل کوین اونز قرار گرفت که پیروز و قهرمان کمربند ایالات متحده آمریکا شد . در اسمکدان هفته بعد ای جی استایلز وارد رینگ شد و گفت که امروز سر کمربند ایالات متحده آمریکا یک چلنج داریم جان سینا وارد شد و گفت من چلنج را می پذیرم اما کوین اونز امد و گفت کمربند باید به صاحب اصلی اش یعنی کوین اونز بازگردد اما در این لحظه روسف وارد رینگ شد و روسف و کوین اونز شروع به زدن ای جی استایلز و جان سینا کردند و شین مک ماهون مسابقه ای جی استایلز و جان سینا در مقابل روسف و کوین اونز ترتیب داد که در آن مسابقه ای جی با زدن فنامنال فور ارم به روسف و پله کیک به کوین اونز و سپس جان سینا با زدن ای ای موفق به پین کردن کوین اونز و روسف شدند. در اسمکدان هفته بعد او و ناکامورا در مقابل بارون کوربین و کوین اونز قرار گرفتند که در اخر آن مسابقه با دریافت پاورپامب از کوین اونز شکست خورد.

در رزمگاه از کوین اونز شکست خورد و کمربندی را واگذار کرد. ولی در اسمکدان هفته بعد دوباره قهرمان کمربند ایالات متحده آمریکا شد.در اسمکدان هفته بعد کوین اونز درخواست ریمچ کرد که در ان مسابقه ای جی با اشتباه داور برنده شد . پس از پایان بازی کوین اونز پیش شین مک ماهون رفت و از داوری شکایت کرد؛ شین مک ماهون گفت که تو با ای جی استایلز در سامر اسلم مسابقه داری و داورش هم من هستم. او سپس در سامر اسلم در مسابقه ای زیبا که با داوری شین مکمن برگزار میشد توانست با این 2 پاور پامپ خورده بود باز زدن 1 فنامنال فور ارم و 2 استایلز کلش برنده ی مسابقه شود. پس از سامر اسلم ای جی چلنج کرد که کویت اونز امد و گفت من چلنج رو میپذیرم و ای جی استایلز و کوین اونز با داوری بارون کوربین مسابقه دادند که بارون کوربین به نفع کوین اونز داوری میکرد در این لحظه شین مکمن وارد شد و لباس داوری رو از تن بارون کوربین در آورد و خودش پوشید و در ادامه ای جی استایلز با زدن فنامنال فور ارم برنده شد.

هفته بعد دوباره چلنج کرد که بارون کوربین آمد اما ای جی استایلز برنده شد در هفته های بعد کم کم درگیری بین ای جی و بارون کوربین زیاد شد و مسابقه آنها برای هل ان ا سل ثبت شد.در هل ان ا سل تا دینیجر به مسابقه اضافه شد و مسابقه 3نفره شد در آم مسابقه با اینکه ای جی به تای دینیجر فنافمنال فور ارم زد اما بارون کوربین او را از زمین بیرون انداخت و خودش تای دینیجر را پین کرد و قهرمان کمربند ایلات متحده شد در اسمکدان ای جی خواستار ریمچ شد که باز هم در آن مسابقه باخت.

حرکات زیبای ای جی استایلز[ویرایش]

استایلز کلش

کالف کراشر

فنامنال فور ارم

پله کیک

اسپلش450

دراپکیک

افتخارات[ویرایش]

بهترین کشتی گیر سال از میان 500 کشتی گیر در سال 2010.

رکورد دار قهرمانی TNA با 6 بار قهرمانی

قهرمانی کمر بند سنگین وزن TNA یک بار

قهرمانی کمربند سنگین وزن NWA«سه بار»

قهرمان کمربند سنگین وزن IPW( چهار بار )

6 بار قهرمانی تیمی جهان دو بار TNA و4 بار NWA

دارنده تاج 3 گانه ( 2بار)

او اولین کسی در تی ان ای بود که بیشتر از یک بار تاج سه گانه گرفت

قهرمانی اکس دیو یژن TNA

قهرمانی تلوزیونی TNA( دو بار )

قهرمانی گرند اسلم TNA ( دوبار )

او همچنین در مجموع 18 قهرمانی در TNAکسب کرد

قهرمان کمربند IWGP ( دو بار )

قهرمان کمربند IWC( چهار بار )

قهرمانی کمربند WWE در سال 2016

بهترین کشتی گیر سال از میان 500 کشتی گیر در سال 2016

قهرمان کمربند ایالات متحده آمریکا (2بار)

رتبه دوم بهترین کشتی گیر سال 2017ازمیان500 کشتی گیر

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «A.J. Styles». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.