راینولد مسنر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رینولد مسنر Reinhold Messner
Reinhold Messner in Koeln 2009.jpg
رینولد مسنر اکتبر ۲۰۰۲
زادهٔ۱۷ سپتامبر ۱۹۴۴ ‏(۷۶ سال)
بریکسن، ایتالیا
پیشهکوهنورد
وبگاه

رینولد مسنر کوهنورد ایتالیایی متولد هفدهم سپتامبر ۱۹۴۴ اولین کوهنوردی است که تمامی چهارده قله جهان را که بلندتر از هشت هزار متر ارتفاع دارند، فتح کرده‌است.[۱]

اولین صعود انفرادی به اورست بدون کپسول اکسیژن[ویرایش]

در ۸ مه ۱۹۷۸، رینولد مسنر (ایتالیا) و پیتر هابلر (اتریش) اولین صعود بدون استفاده از کپسول اکسیژن را از طریق مسیر جنوبی رقم زدند. در ۲۰ اوت ۱۹۸۰، مسنر برای اولین بار در تاریخ، به تنهایی قلهٔ اورست را بدون استفاده از کپسول اکسیژن و هرگونه پشتیبانی از مسیر سخت‌تر شمالی فتح نمود. او سه روز متوالی پس از شروع حرکتش از کمپ خود در ارتفاع ۶٬۵۰۰ متری زمان برای رسیدن به قله وقت صرف کرد.

در سال ۱۹۸۲ گاشربروم ۲، کوهنورد اتریشی نوربرت ولف، جسد وی توسط رینولد مسنر و دو کوهنورد پاکستانی یافت شد. اما آن‌ها بی‌تفاوت از کنار وی گذشتند. این کار مسنر موجب شد تا مقالات زیادی علیه وی به چاپ رسد و او را کوهنوردی بنامند که از روی جسد سایرین پا بر فراز قلل می‌نهد. دو سال بعد، زمانی‌که مسنر به همراه کمرلندر برای تراورس گاشربروم‌ها به آنجا آمد، زمان زیادی را برای دفن نوربرت ولف صرف نمود. جالب آنکه تا آن روز کوهنوردان بسیاری نیز همانند مسنر و دو پاکستانی از کنار جسد ولف بی‌تفاوت گذشته بودند.

فهرست ۱، صعودها[ویرایش]

پی نویس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Wetzler, Brad (October 2002). "Reinhold Don't Care What You Think". Outside Magazine. Archived from the original on 22 September 2010. Retrieved 9 February 2012.
  • Krakauer, Jon. Into Thin Air. United States of America: Random House, 1996.