پرش به محتوا

راهنما:راهنمای دانش‌آموزان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ویکی‌پدیا می‌تواند ابزاری عالی برای یادگیری و تحقیق اطلاعات باشد. با این حال، مانند تمام آثار مرجع، همه چیز در ویکی‌پدیا دقیق، جامع یا بی‌طرفانه نیست. بسیاری از قوانین کلی برای انجام تحقیق در ویکی پدیا اعمال می شود، از جمله:

  • همیشه نسبت به یک منبع واحد (در هر رسانه - وب، چاپ، تلویزیون یا رادیو) یا آثار متعددی که از یک منبع منشا می گیرند، محتاط باشید.
  • در جایی که مقاله‌ها به منابع خارجی ارجاع دارند (چه آنلاین و چه غیر آنلاین)، منابع را بخوانید و بررسی کنید که آیا واقعاً از آنچه مقاله می‌گوید پشتیبانی می‌کنند یا خیر.
  • در اکثر مؤسسات دانشگاهی، ارجاعات عمده به ویکی‌پدیا، همراه با بیشتر دایره‌المعارف‌ها، برای یک مقاله پژوهشی غیرقابل قبول است.

به عنوان یک دانش آموز از شما انتظار می رود که به جای کپی مستقیم مطالب از جای دیگر، کار خود را ارسال کنید. به این کار سرقت ادبی گفته می شود و در آموزش و پرورش قابل تحمل نیست و ممکن است نقض حق چاپ باشد. معلمان و مدرسان می توانند سرقت علمی را مستقیماً از روی محتوا یا با استفاده از نرم افزارهای ویژه بررسی کنند که آیا مطالب ارسالی از اینترنت کپی شده است یا خیر.

برای تولید کار با کیفیت بالا برای مدرسه، کالج یا دانشگاه، اطلاعات باید از منابع بسیار متنوعی جمع آوری شود. با ویکی‌پدیا می‌توانید پیوندهای ارائه‌شده در مراجع را دنبال کنید یا کتاب‌هایی را که یک مقاله ذکر می‌کند بخوانید. اغلب یک ISBN برای یک کتاب داده می شود و با کلیک بر روی آن به شما امکان می دهد بررسی کنید که آیا کتابخانه محلی شما یک نسخه دارد یا خیر. باید به خاطر داشت که اینترنت در مقایسه با تاریخچه چاپ و انتشار تنها برای مدت بسیار کوتاهی وجود داشته است، بنابراین حجم عظیمی از مطالب وجود دارد که فقط به صورت غیر دیجیتالی کتاب موجود است.

برای دانش‌آموزان، به‌ویژه در سطح تحصیلات عالی، ویکی‌پدیا را فقط باید به‌عنوان ورودی به حوزه‌ای جدید از یادگیری تلقی کرد. منابع ارائه شده به منابع وسیع اینترنت که اکنون خوش شانس هستیم که در اختیار داریم باز خواهد شد.

See also

[ویرایش]

الگو:RefDesk help icon