ویکی‌پدیا:کتاب‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میانبر:
  • وپ:کتاب‌ها
ممکن است شما به دنبال ویکی‌پروژه کتاب‌های ویکی‌پدیا یا راهنما:کتاب‌ها یاویکی‌پدیا:سرشناسی (کتاب‌ها) یا ویکی‌کتاب باشید.

در یک نگاه

کتاب‌های ویکی‌پدیا به صفحاتی گفته می‌شوند که در فضای نام کتاب یا در زیر کاربری کاربرها قرار دارند. این کتاب‌ها در اصل فهرستی از مقالات مرتبط و هم موضوع هستند که می‌توانند بخش‌هایی از یک کتاب قابل چاپ را تشکیل دهند و با پسوندهای PDF ،ZIM یا OpenDocument ذخیره شوند.

روش ساخت کتاب‌ها

برای ساخت کتاب‌های ویکی‌پدیا به دو روش می‌توان عمل کرد

  1. استفاده از ابزار کتاب‌ساز که برای کارکردن با آن راهنما:کتاب‌ها را مطالعه نمائید.
  2. ساخت فهرستی از نام مقالات بر پایه الگوی موجود در الگو:کتاب
به عنوان نمونه کتاب:خودآموز را مشاهده کنید.
می‌توان پیوند به کتاب ها را به کمک {{کتاب‌های ویکی‌پدیا}} در پائین مقالاتشان قرار داد تا خوانده‌ها در صورت علاقه‌مند بودن به آن موضوع راحت تر بتوانند کتاب مورد نظرشان را پیدا کنند.


قفسه کتاب

کتاب‌های برگزیده

Featured article star.svg
کتاب‌های برگزیده کتاب‌هایی هستند که موضوع کتاب را به خوبی معرفی کرده‌باشند و دارای جلو نظم مناسبی باشند.

Printed Wikipedia Books

موضوع‌هایی برای ساخت کتاب‌های خوب

موضوع‌ها و عنوان‌ها

برای ساخت کتاب‌های ویکی‌پدیا محدودیتی وجود ندارد و بیشترین نکته‌ای که مدنظر هست انتخاب عنوان مناسب که بیان کنندهٔ مطالب درون کتاب باشد همچنین انتخاب یا طراحی جلد کتاب می تواند در جلب نظر خواننده کمک کننده باشد.

اندازه

ساخت کتاب‌های با تعداد صفحه‌های بیش از ۵۰۰ برگ ممکن است در کامپیوترهای قدیمی یا اینترنت‌های کم‌سرعت مشکل‌ساز شود در نتیجه تلاش کنید کتاب هایی را که درست می‌کنید از این اندازه بیشتر نباشند.

مقدمه

با تغییر دادن در کتاب‌های ذخیره شده می‌توان به آنها مقدمه یا دیباچه افزود برای یادگیری ترفندهای دیگر راهنما:کتاب‌ها/حرفه‌ای‌ها را مطالعه کنید.

انتقال به فضای نام کتاب

در صورتی که کتاب‌هایی که ساخته‌اید دارای حداقل‌های ذکر شده هستند و ارزش به اشتراک گذاری دارند می‌توانید آنها را در فضای نام کتاب قرار دهید برای این کار می توان صفحهٔ زیر کاربریتان را با نام جدید به فضای نام کتاب انتقال دهید. مانند کتاب:عنوان یا محتویات صفحهٔ زیرکاربریتان را در فضای نام کتاب کپی کنید.