ویکی‌پدیا:کتاب‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در یک نگاه

کتاب‌های ویکی‌پدیا به صفحاتی گفته می‌شود که در فضای نام کتاب یا در زیرکاربری کاربرها قرار دارند. این کتاب‌ها در اصل فهرستی از مقالات مرتبط و هم‌موضوع هستند که می‌توانند بخش‌هایی از یک کتاب قابل چاپ را تشکیل دهند و با پسوندهای PDF ،ZIM یا OpenDocument ذخیره شوند.

روش ساخت کتاب‌ها

برای ساخت کتاب‌های ویکی‌پدیا به یکی از این دو روش می‌توان عمل کرد:

  1. استفاده از ابزار کتاب‌ساز که لازم است برای کارکردن با آن راهنما:کتاب‌ها را مطالعه نمایید.
  2. ساخت فهرستی از نام مقالات بر پایهٔ الگوی موجود در الگو:کتاب
به عنوان نمونه کتاب:خودآموز را مشاهده کنید.
می‌توان پیوند به کتاب‌ها را به کمک {{کتاب‌های ویکی‌پدیا}} در پایین مقالاتشان قرار داد تا خواننده‌ها در صورت علاقه‌مند بودن به آن موضوع، راحت‌تر بتوانند کتاب موردنظرشان را پیدا کنند.


قفسه کتاب

کتاب‌های برگزیده

کتاب‌های برگزیده کتاب‌هایی هستند که موضوع کتاب را به‌خوبی معرفی کرده‌باشند و دارای جلو نظم مناسبی باشند.

Printed Wikipedia Books

موضوع‌هایی برای ساخت کتاب‌های خوب

موضوع‌ها و عنوان‌ها

برای ساخت کتاب‌های ویکی‌پدیا محدودیتی وجود ندارد و بیشترین نکته‌ای که مدنظر است انتخاب عنوان مناسب که بیان‌کنندهٔ مطالب درون کتاب باشد. همچنین انتخاب یا طراحی جلد کتاب می‌تواند در جلب نظر خواننده کمک‌کننده باشد.

اندازه

ساخت کتاب‌های با تعداد صفحه‌های بیش از ۵۰۰ برگ ممکن است در کامپیوترهای قدیمی یا اینترنت‌های کم‌سرعت مشکل‌ساز شود؛ در نتیجه، تلاش کنید کتاب‌هایی که درست می‌کنید از این اندازه بیشتر نباشند.

مقدمه

با تغییردادن در کتاب‌های ذخیره‌شده می‌توان به آنها مقدمه یا دیباچه افزود. برای یادگیری ترفندهای دیگر راهنما:کتاب‌ها/حرفه‌ای‌ها را مطالعه کنید.

انتقال به فضای نام کتاب

درصورتی‌که کتاب‌هایی که ساخته‌اید دارای حداقل‌های ذکرشده هستند و ارزش به‌اشتراک‌گذاری دارند می‌توانید آنها را در فضای نام کتاب قرار دهید. برای این کار می‌توان صفحهٔ زیرکاربریتان را با نام جدید به فضای نام کتاب انتقال دهید. مانند کتاب:عنوان یا محتویات صفحهٔ زیرکاربریتان را در فضای نام کتاب کپی کنید.