کورت والدهایم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کورت والدهایم
کورت یوزف والدهایم، چهارمین دبیرکل سازمان ملل متحد
۹مین رئیس‌جمهور اتریش
دوره مسئولیت
۸ ژوئیه ۱۹۸۶ – ۸ ژوئیه ۱۹۹۲
صدراعظمفرانتس ورانیتسکی
پس ازرودلف کیرشلگر
پیش ازتامس کلستیل
چهارمین دبیرکل سازمان ملل متحد
دوره مسئولیت
۱ ژانویه ۱۹۷۲ – ۳۱ دسامبر ۱۹۸۱
پس ازاو تانت
پیش ازخاویر پرز دکوئیار
وزیر امور خارجه
دوره مسئولیت
۱۹ ژانویه ۱۹۶۸ – ۲۱ آوریل ۱۹۷۰
صدراعظمیوزف کلاوس
پس ازLujo Tončić-Sorinj
پیش ازرودلف کیرشلگر
اطلاعات شخصی
زاده
کورت یوزف والدهایم

۲۱ دسامبر ۱۹۱۸
زانکت آندرا وردرن، نیدراسترایش، جمهوری اتریش آلمانی
درگذشته۱۴ ژوئن ۲۰۰۷ (۸۸ سال)
وین، اتریش
ملیت اتریش
حزب سیاسیحزب خلق اتریش
همسر(ان)الیزابت والدهایم (ا. ۱۹۴۴)
فرزندان۳
پیشهسیاستمدار
جایزه‌هاصلیب آهنین
امضا
خدمات نظامی
وفاداری آلمان نازی (۱۹۴۱–۱۹۴۵)
 اتریش (۱۹۳۶–۱۹۳۷)
خدمت/شاخهنیروی زمینی آلمان
ارتش اتریش
درجه
یگانارتش نهم
جنگ‌ها/عملیات‌جنگ جهانی دوم

کورت یوزف والدهایم (به آلمانی: Kurt Josef Waldheim) (زاده ۲۱ دسامبر ۱۹۱۸ – درگذشته ۱۴ ژوئن ۲۰۰۷) سیاست‌مدار و دیپلمات اتریشی و چهارمین دبیرکل سازمان ملل متحد بود.

زندگی[ویرایش]

وی در ۲۱ دسامبر ۱۹۱۸ در روستائی نزدیک شهر وین اتریش متولد شد. او یک برادر و یک خواهر داشت. پدرش اصرار داشت که به خاطر موقعیت شغلی بهتر، حرفه پزشکی را دنبال کند ولی گرایش او به رشته حقوق بود.

در سال ۱۹۳۸ ورماخت وارد اتریش شد و اتریش رسماً به آلمان پیوست. والدهایم پس از آنکه در سال ۱۹۳۹ یک دوره دو ساله در دانشکده حقوق را گذراند به خدمت سربازی در ارتش آلمان-اتریش فراخوانده شد.

جنگ جهانی[ویرایش]

در جنگ به علت اصابت ترکش خمپاره‌ای پایش مجروح شد و پس از جراحی از خدمت وظیفه معاف شد. به وین بازگشت و مطالعاتش را از سرگرفت و در سال ۱۹۴۴ دکترای حقوق را از دانشگاه وین دریافت نمود. کورت در سال ۱۹۴۴ با هم‌دانشکده‌ای‌اش الیزابت والدهایم ازدواج کرد و بعدها صاحب سه فرزند شد.

کورت والدهایم در سال ۱۹۴۵ در آزمون استخدامی وزارت خارجه کشورش پذیرفته شد و در اندک مدتی به سمت منشی وزیر امور خارجه کشورش درآمد. در سال ۱۹۴۸ به سمت دبیر اول سفارت اتریش در پاریس گمارده شد. در سال ۱۹۵۵ اتریش که در جنگ جهانی دوم در کنار آلمان نازی بود اجازه یافت تا به عنوان عضو ناظر در سازمان ملل حضور یابد.

کورت در زمانی که سفیر اترش در سازمان ملل بود به ریاست «کمیسیون ملل متحد برای استفاده مسالمت‌آمیز از فضای ماورای جو» منصوب شد.

ریاست جمهوری[ویرایش]

وی در سال ۱۹۶۸ رسماً وزیر امور خارجه اتریش شد. پس از آنکه در سال ۱۹۷۰حزب حاکم اتریش اکثریت خودرا از دست داد، تصمیم گرفته شد تا وی از سمت وزارت برکنار شود و در مقابل به او پیشنهاد شد پست سفارت در مسکو یا لندن یا نمایندگی اتریش نزد سازمان ملل را بپذیرد. او سومی را پذیرفت. اما والدهایم جاه‌طلب‌تر از آن بود که به آن سمت قانع باشد. به همین منظور در انتخابات سال ۱۹۷۱ ریاست جمهوری اتریش کاندید شد و با ۲/۴۷ درصد آراء از رقیب خود شکست خورد.

والدهایم در سال ۱۹۸۶ ازنو در انتخابات ریاست جمهوری اتریش شرکت کرد و با کسب ۵۴ درصد کل آراء برای مدت شش سال به ریاست جمهوری اتریش انتخاب گشت.

ریاست سازمان ملل[ویرایش]

سرانجام در ۲۱ دسامبر ۱۹۷۱ شورای امنیت ملل متحد به اتفاق آراء به مجمع عمومی توصیه نمود تا کورت والدهایم ۵۳ ساله به عنوان چهارمین دبیرکل ملل متحد پذیرفته شود. وی به مدت ۱۰ سال (از ۱۹۷۱ تا ۱۹۸۱) دبیرکل سازمان ملل بود. پس از اتمام دومین دوره دبیر کلی اش تصمیم گرفت تا مجدداً برای دوره سوم نیز کاندید شود ولی در این دوره موفق نبود و جای خودرا به خاویر پرز دکوئیار داد.

مرگ[ویرایش]

کورت والدهایم در ۱۴ ژوئن ۲۰۰۷ (۲۴ خرداد ۱۳۸۶) در سن ۸۸ سالگی بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.[۱]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Kurt Waldheim». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۳ اگوست ۲۰۱۱.