دفتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دفتر مجموعه‌ای از کاغذهای متّصل به یکدیگر است که در آن می‌نویسند.

در فرهنگ عمید آمده‌است: "دستهٔ کاغذ ته‌دوزی شده به شکل کتاب که در آن مطالب و اشعار یا حساب‌ها را بنویسند."

به آن کتابچه یا جزوه نیز گفته می‌شود و به عربی نیز دفتر گفته می‌شود و جمع آن دفاتر می‌باشد.

دفتر های کاغذی[ویرایش]

ابعاد استاندارد[ویرایش]

دفترها معمولاً بصورت اندازه کاغذهای نامه امریکایی یا بصورت A4( یا ایزو ۲۱۶) جهانی بهترین اندازه برای نوشتن جزوه در مدرسه و سر کار است .دفترهای نصف این اندازه A5 می‌باشد که برای مصارف یادداشت و دفترطراحی مناسب است .سایز های دیگری مانند B5 که اندازه ای است بین A4 و A5 . این اندازه در امریکای شمالی طرفدارهای زیادی دارد. اندازه A6 بنام سایز جیبی معروف است زیرکه براحتی می‌توان در جیب لباس حمل شود.

شکل صفحات[ویرایش]

مدل خط دار و بدون خط متداول ترین انواع دفتر بشمار می‌آید .اما انواع دیگری نیز در بازار یافت می‌شود که بنا بر استفاده می‌توانید از آنها استفاده کنید.

دفترهای خط دار[ویرایش]

برای کسانی که از دفتر برای نوشتن سود می‌برند بسیار مناسب است.

دفترهای بدون خط[ویرایش]

هر شخص که به فضای بدون محدودیت نیاز دارد مانند هنرمندان و متفکران بصری از این دفتر استفاده می‌کنند .

دفترهای نقطه دار[ویرایش]

با تشکیل یک بافت بصری می‌تواند برای نوشتن و طراحی استفاده شود.

چهارخانه[ویرایش]

این دفترها برای ترسیم مهندسی ،دیاگرام وطراحی های بصری ایزومتریک استفاده می‌شوند.

خط-نقطه دار[ویرایش]

برای دانش‌آموزانی که در نوشتن جزوه اشکال درس را هم ترسیم می‌کنند کاربرد دارد ، با کمک این بافت می‌توان نوشته ها نظم بخشید.

چهار خانه - خط دار[ویرایش]

بدعت جدیدی در دفترها به حساب می‌آید، خطوط ضخیم تر و چهارخانه های پنج میلی‌متری باریک تر چاپ شده است.

فضای بین خطوط[ویرایش]

بسیاری از مردم از دفترهای متوسط که فاصله بین خطوط آن هفت میلی‌متر است استفاده می‌کنند. دانش‌آموزان و افرادی با دست‌خط بزرگتر از دفترهایی با فاصله خطوط هشت میلی‌متر و افرادی که دست‌خط کوچکی دارند از شش میلی متر استفاده می‌کنند .همچنین برای یادداشت های عادی و ترسیم هندسی از ۵ میلی‌متر و افرادی که به دنبال ضرافت کار می‌گردندن خط‌های سه میلی متری برای هشان مناسب است.

صحافی[۱][ویرایش]

دفترها به شکل‌های مختلف صحافی می‌شوند،مانده ته چسب ،دوخت با مگنگنه ،دوخت با نخ.،سیم مارپیچ یا ترکیبی از آنها می‌باشد .نوع صحافی مشخص می‌کند که دفتر به چه میزان مسطح باشد و چگونه کاغذ ها کنار هم مرتب می‌شوند و چگونه خوانده می‌شود.

صحافی ته چسب[ویرایش]

معمولاً به اندازه بقیه موارد صحافی از کاغذهای داخلی محافظت نمی‌کند .پیش‌تر دفترهای ته چسب کاملاً مسطح و صاف نبودند ،تا اینکه فناوری جدید آنها را مسطح کرد .بعضی دفترهای از مدل خاص چسب استفاده میکنند که می‌توان کاغذ هارا براحتی از دفتر جدا کرد. این مدل در دفترهای طراحی که که نیاز است تا کاغذ ها از دفتر جدا شوند وجود دارد.

صحافی منگنه ای[ویرایش]

برای دفترهای نازکتر مانند ۶۴ برگ و کمتر از آن استفاده می‌شود .منگنه در وسط کاغذها قرار می‌گیرد و سپس همه ورق ها تا می‌شوند تا به شکل دفتر دربیاید .برخی از دفترها بر بالای خود ،در جایی که تا می‌شوند یا نیاز به برداشتن کاغذ هست منگنه دارند. برای دفترهای کوچک و جیبی به منگنه ای بودن آن دقت کنید.

صحافی دوختی[ویرایش]

درست همانند دفترهای منگنه‌ای، از همان مسیر منگنه دفتر دوخته می‌شود و سپس ورق‌ها تا شده تا بشکل دفتر دربیاید.برخلاف صحافی منگنه ای ، در مدل دوختی ورق‌های بیشتری می‌توانند در یک دفتر جای بگیرند .این گونه دفتر مناسب افرادی که به دنبال دفتری مسطح و دارای صحافی قوی هستند ، می‌باشد.

صحافی فنری[ویرایش]

یک مفتول فلزی که مارپیچ از میان صفحات رد شده، کاغذها را درکنار هم نگاه می‌دارد.در کنار استحکام ،حرکات کاغذ از میان حلقه‌های فنری محدود بوده و همیشه حلقه های نزدیک‌تر مارپیچ شانس کمتری به حرکت صفحه‌ها در میان حلقه را دارد.

صحافی حلقه‌ای[ویرایش]

به دو صورت یک حلقه و دو حلقه است .قوی‌ترین مدل صحافی است که تا کنون در مورد آن بحث کردیم .دفترهایی که با این شکل صحافی می‌شوند در حین بازشدن می‌توانند کاملاً مسطح قرار بگیرند .نکته منفی استفاده از این دفترها حجم زیاد حلقه ها است که نمی‌توان آن را مسطح کرد.

ریزه‌کاری های کاغذ[ویرایش]

وزن کاغذ[ویرایش]

در امریکای شمالی با واحد پوند و در سایت کشورها با واحد گرم بر متر مربع محاسبه می‌شود .وزن کاغذ لزوماً بر کیفیتی کاغذ بی‌تاثیر است .برخی از کاغذ های سبک مانند Tomoe River pepr با وزن ۵۸ گرم بر متر مربع که برای استفاده توسط خودکار طراحی شده دارای بالاترین کیفیت در میان کاغذ ها است. در کل کاغذ های سنگین تر مانند ۱۰۱ گرم یا بالاتر، ضخیم تر و نامیرا تر هستند .آنها در مقابل پاک شدن و شفاف شدن بسیار مقاوم تر هستند .افرادی که بر روی دو سطح کاغذ می‌نویسند تمایل به استفاده از کاغذهای ضخیم دارند .

تعداد برگه‌ها[ویرایش]

علاوه بر نوع و شکل ونوع صحافی دفتر ها، آنها بر اساس تعداد صفحات داخلی نیز دسته بندی می‌شوند .بعضی افراد به دفترهای نازکتر علاقه دارند در حالیکه بعضی دیگر ترجیح میدهند که دفترشان به اندازه یک دائرةالمعارف قطور باشد تا بتوانند عقایدشان را در آن ثبت کنند. اگر بدنبال برگه‌های بیشتر بدون وزن زیاد هستند، بدنبال کاغذهای سبک‌تر بگردید،از تعداد کاغذهایی که می‌توانید به این روش حمل کنید شگف زده خواهید شد .

جنس جلد و طراحی[ویرایش]

جنس جلد دفتر از مقوا های سبک و مقواهای سنگین تا صفحات پلاستیک منعطف و چرم گران قیمت گسترش دارد .اگر دفتر خود را همه جا با خود حمل می‌کنید ،باد بدنبال جلد قوی‌تر باشید که ضربه هایی را تحمل کند .لبه های گرد کاغذ هم انتخاب مناسبی در دفترهاست .جلد های چند کاره همیشه محبوب بوده‌اند .جلد با جیب که بتوانید در داخل آن کارت ویزیت و چند ورق کاغذ حمل کنید از آنهاست .

ورق های کنگره دار (پرفراژ)[ویرایش]

چه برگی از مشق شب باشد و چه یک طراحی که می‌خواهید قاب کنید ،دفترهای کنگره دار ( پرفراژ شده) بسیار بدرد بخور هستند .کنگره هایی که مجموع سوراخ‌های نزدیک به هم هستند بسیار بهتر جدا می‌شوند .آنهایی که فاصله‌ی سوراخ‌ها از هم زیاد هستند با لطف تا کردن می‌بایست آنها را از هم جدا کرد و در این حالت هم ممکن است که صفحات کامل از هم جدا نشوند .

انواع جلدها[ویرایش]

جلد های قابل تعویض[ویرایش]

برخی از شرکت‌ها دفترهایشان را با جلد های قابل تعویض مجهز کرده‌اند .زمانی که یک دفتر را به اتمام رساندید ،فقط کافیست جلد آنرا به دفتر جدید منتقل کنید .این قابلیت برای اشخاصی که می‌خواهند نوع یکسانی از دفتر داشته باشند و دفترهای قبلی خود را ذخیره کنند بسیار سودمند است .

دفتر

جلدهای پی وی سی[ویرایش]

در این گونه روکش ،پیرامون جلد مقوایی یک لایه فیلم پی وی سی ، به شکل جوش پلاستیک قرار گرفته و باعث می‌شود جلد غیرقابل نفوذ با آب و مایعات شده ، جای دست بر روی آن نماند و در نتیجه عمر آن افزایش چشمگیری پیدا کند.

جلد های سخت[ویرایش]

یکی از بهترین مدل جلد برای دفاتر با طول عمر بالا است. جنس داخل جلد مقوا ماکت بوده و با روکش سلفن پوشانده می‌شود ، این مورد بهترین شکل برای دفترهایی هست که از آنها بعنوان جزوه نویسی سرپایی سود جسته می‌شود.

جلدهای چرمی و چرم مصنوعی[ویرایش]

جلدهای زیبا و لوکس که با تنوع رنگی زیاد و بافت بی نظیرشان می‌توانند علاوه بر محافظت از افکار و نوشته های ثبت شده در آنها ،نمای زیبایی به دفتر بدهند.

پرونده:دفترهای چرمی
دفترهای چرمی

منابع[ویرایش]

  1. درباره صحافی از ویکی‌پدیای فارسی

http://www.jetpens.com/blog/notebooks-explained/pt/647

فرهنگ فارسی عمید، تٱلیف حسن عمید

وب سایت کارخانه آراد

http://www.aradbindingco.com/?p=1151