دانگون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانگون بزرگ
نام کره‌ای
هانگول
هانجا
لاتین‌نویسی اصلاح‌شدهدانگوم وانگئوم
مک‌کیون–ریشاورتانگون وانگوم
راهنما[تان گوم وان گوم]

دانگون (کره‌ای단군; هانجا檀君) یا وانگئوم دانگون، پادشاه و بنیانگذار افسانه ای پادشاهی گوجوسان می‌باشد. او پادشاهی خود را در اطراف لیائونینگ، منچوری و شمال شبه جزیره کره آغاز کرد. طبق افسانه‌ها به او نوهٔ بهشت یا پسر خرس می‌گویند. او پادشاهی گوجوسان را در سال ۲۳۳۳ قبل از میلاد مسیح تأسیس کرد. او خالق نظام امپراطوری و قدرت واحد پادشاهی بود. مراحل رسیدن دانگون به رویای خود که تبدیل حکومت ملوک الطوایفی به نظام تمرکز قدرت یا همان پادشاهی، در سریال سرگذشت اسدال با اب و تاب های فراوان و ساختگی نقل شده است.

مقبره دانگون[ویرایش]

رهبر کره شمالی کیم ایل سونگ اصرار داشت که دانگون صرفاً یک افسانه نبود بلکه یک شخصیت تاریخی واقعی بود. در نتیجه، باستان شناسان کره شمالی مجبور شدند بقایای ادعایی و گور دانگون را پیدا کنند.

طبق یک نشریه کره شمالی، مقبره دانگون محل دفن دانگون افسانه ای است. این سایت حدود ۱/۸ کیلومتر مربع (۰/۷۰ مایل مربع) را در دامنه کوه تائه‌بائک در کانگدونگ اشغال می کند ، که نباید با کوه تائه‌بائک در کره جنوبی اشتباه گرفته شود . قبر دانگون به شکل یک هرم است که در هر طرف حدود ۲۲ متر (۷۲ فوت) ارتفاع و ۵۰ متر (۱۶۴ فوت) است.

منابع[ویرایش]