حسین همدانیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
حسین همدانیان
زادروز ۱۲۸۹ ه. ش
اصفهان
درگذشت خرداد ۱۳۵۷ ه. ش
لندن
محل زندگی اصفهان
ملیت ایرانی ایران
پیشه صنعتگر
شناخته‌شده برای کارآفرین، آینده نگر و خیّر
نقش‌های برجسته مؤسس شرکت صنایع ریسندگی و بافندگی شهناز، مؤسس کارخانه سیمان اصفهان، مؤسس و رئیس هیئت امنای مؤسسه خیریه علی و حسین همدانیان
دین اسلام
مذهب شیعه
خویشاوندان علی همدانیان


حسین همدانیان (۱۲۸۹ - خرداد ۱۳۵۷) از صنعتگران خیّر اصفهان بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

حسین همدانیان در سال ۱۲۸۹ ه. ش در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود، پدرش حاج محمدرضا همدانی از تاجران سرشناس اصفهان بود. حسین همدانیان از همان جوانی فعالیت‌های صنعتی خود را در کنار برادر خود آغاز کرد. در سال ۱۳۲۹ با سرمایه‌گذاری در تأسیس شرکت سهامی ریسندگی و بافندگی بافناز (شهناز سابق) سهم بسزائی داشت.

همچنین در سال ۱۳۳۴ به عنوان یکی از سهامداران اصلی در پایه‌گذاری شرکت سیمان اصفهان (چهارمین کارخانه سیمان ایران) در ارتقاء ورشد و توسعه آن نقش بسزایی داشت.

حسین همدانیان پس از درگذشت برادرش مسئولیت اداره واحدهای صنعتی مذکور را بر عهده گرفت[۱] و در سال ۱۳۴۴ «مؤسسه خیریه علی وحسین همدانیان» را بعنوان بزرگترین بنیاد خیریه و نیکوکاری در ایران ایجاد[۲] و کلیه سهام و اموال منقول و غیرمنقول و کارخانه‌ها را به مؤسسه مزبور واگذار و به مدت چند سال امور جاری مؤسسه را همراه با دیگر اعضاء هیئت امناء خیریه اداره نمود. حسین همدانیان در سال ۱۳۴۵ بخشی از سهام شرکت قند نقش جهان را خریداری نمود و در سال ۱۳۵۴ سرمایه مؤسسه را به میزان هشت میلیارد ریال به ثبت رساند.

فعالیتهای اجرائی[ویرایش]

  • تأسیس کارخانه بافناز (شهناز سابق) در سال ۱۳۲۹ در کنار برادر خود علی همدانیان[۳]
  • تأسیس و راه اندازی کارخانه سیمان اصفهان در سال ۱۳۳۴
  • تأسیس و راه اندازی یک واحد دامداری و دامپروری بزرگ در منطقه حسن‌آباد
  • خرید بخشی از سهام شرکت قند نقش جهان و فعال سازی آن در سال ۱۳۴۵
  • تأسیس بنیاد خیریه علی و حسین همدانیان درسال ۱۳۴۲ که یکی از بزرگترین بنیادهای خیریه و نیکوکاری در ایران در زمان تأسیس بود.
  • رئیس هیئت امنای خیریه علی و حسین همدانیان

درگذشت[ویرایش]

حسین همدانیان در خرداد ماه ۱۳۵۷ در لندن درگذشت و در آرامگاه خانوادگی واقع در تخت فولاد اصفهان در کنار مزار برادرش مدفون شد. بدون تردید کارها و خدمات اجتماعی وی در زمینه ساخت و تجهیز مراکز بهداشتی، درمانی، آموزشی، مذهبی، صنعتی و همچنین کمک به نیازمندان، دانشجویان و طلاب در یادها ماندگار خواهد ماند.

منابع[ویرایش]

  1. «همدانیان، علی». موسسه فرهنگی و هنری نور راسخون. 
  2. «اجازه‌نامه». روح الله - سایت امام خمینی رحمة الله علیه. farsi.rouhollah.ir. بازبینی‌شده در 2016-08-26. 
  3. «معرفی مؤسسه خیریه همدانیان». bafnaz.com. بازبینی‌شده در 2016-08-21.