جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جمعیت هلال احمر
جمهوری اسلامی ایران
نام پیشینجمعیت شیر و خورشید سرخ ایران
بنیان‌گذاری۱۳۰۱
گونهسازمان ناسودبر، سازمان مردم‌نهاد
هدفبشردوستانه
ستادتهران خیابان ولیعصر، بالاتر از میرداماد، نبش خیابان رشید یاسمی، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران
محدودهٔ فعالیت
ایران، غرب آسیا، آفریقا
پیرحسین کولیوند[۱]
وبگاه
نام پیشین
جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران یک سازمان غیردولتی ایرانی و عضوی از نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است و در داخل کشور ایران و در برخی موارد در دیگر مناطق جهان به فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه فعالیت دارد. هلال‌احمر طبق وظایف بین‌المللی خود (کمیته بین‌المللی صلیب سرخ) باید در مواقع بروز بحران‌هایی نظیر سیل، زلزله و جنگ و غیره در داخل و خارج مرزها به امدادرسانی و خروج مصدومان و قربانیان این حوادث کمک کند. شماره تلفن امداد و نجات هلال احمر۱۱۲ می‌باشد.[۳][۴] هلال احمر جمهوری اسلامی ایران دارای سازمان‌های زیرشاخه متعددی است که طیف گسترده‌ای از خدمات پزشکی، بهداشتی، آموزشی و امدادی را در بر می‌گیرند.

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۸۷۶ میلادی یا ۱۲۵۴ تا ۱۲۵۵ شمسی، دولت عثمانی، به جای نشان صلیب سرخ، از پرچم عثمانی و علامت هلال استفاده کرد. بعدها بسیاری از کشورهای اسلامی، هلال را به عنوان نشان جمعیت ملی امداد و نجات خود بکار بردند. دولت ایران در سال ۱۹۸۰ میلادی یا ۱۳۵۸ تا ۱۳۵۹ شمسی نیز این نشان را به جای نشان شیر و خورشید سرخ پذیرفت.

از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ تا امروز[ویرایش]

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، تغییرات وسیعی در ساختار، ماهیت و وظایف جمعیت به‌وجود آمد. نخستین تغییر اساسی ساختار جمعیت پس از انقلاب، تفکیک مراکز بهداشتی-درمانی از جمعیت بود. بر اساس مصوبه دولت موقت، در اسفند ۱۳۵۷، کلیه موسسات درمانی و بهداشتی شامل ۲۲۴ بیمارستان، ۱۷۳ درمانگاه مستقل و مرکز اورژانس، ۷۷ اندرزگاه، ۱۵ مرکز مستقل انتقال خون و ۳۰ مرکز آموزش پرستاری، مامایی، بهیاری و پزشکی به همراه چندین پرورشگاه و خانه کودک، از جمعیت منفک و با حفظ مالکیت جمعیت به وزارت بهداری و بهزیستی وقت انتقال یافت. این مصوبه باعث تغییر سیاست‌های کلی جمعیت و توقف تمامی فعالیت‌های درمانی و حمایتی آن شد. همچنین بر پایهٔ مصوبه‌های بعدی هیئت دولت، مراکز مختلف پژوهشی-حمایتی جمعیت به وزارت بهداری واگذار شدند و برخی از امکانات ترابری هوایی و دریایی از جمله هواپیماهای جمعیت به سایر نهادها واگذار شد.[۵] در سال‌های آغازین انقلاب، بسیاری از اموال و املاک جمعیت به بهانه تشابه ظاهری نشان جمعیت با آرم شاهنشاهی و با استدلال وابستگی جمعیت به رژیم پیشین، توسط نهادهای گوناگون تصرف شدند. پس از این تغییرات، نخستین اساسنامه جمعیت هلال احمر در سال ۱۳۵۹ به تصویب رسید. در اوایل سال ۱۳۵۹ دکتر علی بهزادنیا با به عهده گرفتن مسئولیت جمعیت، تا حد امکان به بازسازی دوباره ساختار آن پرداخت.[۵] در دی ۱۳۶۲ برابر ماده واحده مصوب مجلس شورای اسلامی، عنوان جمعیت به «جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران» تغییر یافت.[۶]

نشان[ویرایش]

نشان رسمی جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران، ثبت شده در کنوانسون ژنو[۷]
عکس از بالگرد هلال احمر در حاشیه یک مراسم در ۲۰۰۹ میلادی در شهر قم
بالگرد هلال احمر در حاشیه یک مراسم در ۲۰۰۹ میلادی در شهر قم

دولت ایران در سال ۱۳۰۱ جمعیت ملی خود را تأسیس کرد، ولی به جای استفاده از نشان صلیب سرخ یا هلال‌احمر علامت شیر و خورشید سرخ را به عنوان نشان جمعیت خود انتخاب کرد. علامت شیر و خورشید در کنفرانس ژنو در سال ۱۹۲۹ به عنوان نشان سوم مورد حمایت بین‌المللی، به تصویب رسید. از آن پس ۳ نشان صلیب سرخ، هلال‌احمر و شیر و خورشید سرخ به عنوان نشانه‌های رسمی و بین‌المللی شناخته شدند و نهایتاً در متن کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو مصوب ۱۹۴۹ به عنوان نشان‌های ۳ گانهٔ بین‌المللی که تحت حمایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه قرار دارد به تصویب رسید.[۸]

پس از انقلاب ۱۳۵۷ و در سال ۱۳۵۹، دولت ایران با ارسال نامه‌ای به دولت سوئیس به عنوان امین و نگاهدارنده قراردادهای چهارگانه ژنو، اعلام کرد که استفاده از شیر و خورشید سرخ را به حالت تعلیق درآورده و به جای آن از نشان هلال‌احمر استفاده خواهد کرد.

ارکان ساختاری[ویرایش]

جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران دارای چندین واحد زیرمجموعه می‌باشد:

شوراها[ویرایش]

 • شورای عالی جمعیت هلال احمر
 • شورای مدیران

ستاد[ویرایش]

سازمان‌ها[ویرایش]

معاونت‌ها[ویرایش]

 • معاونت توسعه منابع انسانی و پشتیبانی
 • معاونت حقوقی و امور مجلس
 • معاونت امور بین‌الملل
 • معاونت آموزش، پژوهش و فناوری
 • معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی

شرکت‌ها و مراکز[ویرایش]

رؤسای جمعیت[ویرایش]

رؤسای جمعیت عبارتند از:[۱۰]

مأموریت‌ها[ویرایش]

داخلی[ویرایش]

 • حوادث طبیعی مانند: سیل، زلزله، توفان، گردباد، و…
 • حوادث انسان‌ساخت مانند: جنگ، اغتشاشات شهری، آوارگی، شکست سدها، حوادث جاده‌ای، ریلی و هوایی و دریایی

بین‌المللی[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر شد». خبرگزاری تسنیم.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ خرید ۴ بالگرد از سوی هلال احمر عصر خبر
 3. «دلایل مخالفت سازمان نظام پرستاری با طرح سلامت یار/حرکات ضدپرستاری وزارت بهداشت> پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران 11581». پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام پرستاری. ۲۰۱۶-۰۴-۱۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۵ ژوئن ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۵-۱۰.
 4. نیوز، سلامت (۲۰۱۶-۰۴-۰۹). «دلایل مخالفت نظام پرستاری با طرح سلامت یارِ هلال احمر». سلامت نیوز. دریافت‌شده در ۲۰۱۶-۰۵-۱۰.
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ حاتمی و همکاران ۱۳۸۳، ص ۱۴۹ (=صفحات کتاب در جلد ۱)
 6. حاتمی و همکاران ۱۳۸۳، ص ۱۵۰ (=صفحات کتاب در جلد ۱)
 7. Protocol additional to the Geneva conventions of 12 August 1949/ page73
 8. آشنایی با تاریخچه هلال احمر همشهری آنلاین
 9. «تأسیس سازمان سلامت هلال‌احمر در گرو طرح تحول». ایسنا. ۲۰۱۴-۰۸-۳۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۳۱.
 10. پیام هلال، ش. ۲۳۸، ص. ۲، ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک); از |مقاله= صرف‌نظر شد (کمک)

منابع[ویرایش]

 • حاتمی و همکاران، حسین (۱۳۸۳کتاب جامع بهداشت عمومی (جلد اول)، تهران: انتشارات ارجمند، شابک ۹۶۴۵۸۵۵۸۲۹-امیرطاهاصبا

پیوند به بیرون[ویرایش]