شهروند (روزنامه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از روزنامه شهروند)
پرش به: ناوبری، جستجو
شهروند
Shahrvaaandroznameh.jpg
نوع روزنامه صبح ایران
مالک جمعیت هلال احمر ایران
مدیر مسئول عبدالرسول وصال
سردبیر افشین امیرشاهی
زبان فارسی
خبر
خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری ایران
خبرگزاری ابناخبرگزاری برناخبرگزاری ایرناخبرگزاری ایسناخبرگزاری مهرخبرگزاری فارسخبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری تسنیمخبرگزاری کردپرسخبرگزاری کتاب ایرانخبرگزاری موجخبرگزاری تقریبباشگاه خبرنگاران جوانتابناکانتخابکلمهالفایلناجهان نیوزسحام نیوزاکونیوزعصر ایرانخبر آنلاینهمشهری‌آنلاینخبرگزاری شبستان
شبکه‌های خبری تلویزیونی
بی‌بی‌سی (جهانی) • ABC (آمریکا و اروپا) • سی‌ان‌ان (جهانی) • فرانس ۲۴ (فرانسه و جهان) • فاکس نیوز (فقط آمریکا) • ام‌اس‌ان‌بی‌سی (فقط آمریکا) • پرس تی‌وی (جهان) • الجزیره (دنیای عرب و جهان) • یورونیوز (اروپا) • دویچه وله (آلمان و جهان) • شبکه خبر (ایران و جهان) • خبرگزاری صدا و سیما (ایران و جهان)
فهرست روزنامه‌های ایران

آفتاب یزدآفرینشابرارابرار ورزشیاعتمادافتخارایرانبامدادروزنامه تابناکتماشاتهران تایمزهفته‌نامه پرشینجام جمجمهوری اسلامیروزنامه جوانخراسانخردادخورشیددنیای اقتصادراه مردمرسالتسرمایهشرقروزنامه شهروندعصر آزادگانعصر رسانهعصر ماقدسروزنامه وطن امروزروزنامه قانونکیهانمردم‌سالارینیم‌نگاههم‌میهنهمشهرییاس نو

مؤسّسهٔ اطّلاعات

روزنامه شهروند، یک روزنامه دولتی ایران است. این روزنامه نشریه رسمی جمعیت هلال احمر ایران است. با توجه به این که جمعیت هلال احمر یک نهاد غیر سیاسی و نیمه دولتی و عام‌المنفعه است بنیان این روزنامه تاکنون سیاسی بوده ودر پشت پرده دستهای رجال سیاسی در کار بوده. شهروند اولین بار روز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۶ صفحه با همکاری و مساعدت ابوالحسن فقیه و پویا حاجیان که از نزدیکان فقیه بود به مدیر مسئولی عبدالرضا داوری و سردبیریامیرطاهر حسین خان منتشر شد. تحریریه این روزنامه تا ۲۱ مهر ۱۳۹۲ که شماره ۱۴۸ آن بود را اصولگرایان حامی محمود احمدی‌نژاد تشکیل می‌دادند این روزنامه برای حمایت از اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات راه‌اندازی شده بود. از تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۲ پس از توقفی یک‌ماهه مدیرمسئول، سردبیر و اعضای تحریره روزنامه شهروند تغییر کردند. پس از آن، عبدالرسول وصال و کسری نوری که پیش از این سردبیر روزنامه توقیف شده بهار (روزنامه) بود، به ترتیب به عنوان سرپرست و سردبیر روزنامه شهروند انتخاب شدند.[۱][۲][۳] از ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ افشین امیرشاهی به عنوان سردبیر این روزنامه انتخاب شد این روزنامه از ۲۷ آبان ۱۳۹۲ در ۲۰ صفحه با قیمت ۵۰۰ تومان منتشر می‌شود.

دوره نخست[ویرایش]

روزنامه شهروند شماره نخست خود را روز شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۱ در ۱۶ صفحه به مدیر مسئولی عبدالرضا داوری منتشر کرد. این روزنامه که ۴ ماه مانده به یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تأسیس شده بود از اصولگرایان حمایت می‌کرد. با این همه عبدالرضا داوری مدیر مسئول سابق این روزنامه ۳ ماه پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری و برگزیده شدن دکتر حسن روحانی در سمت مدیر مسئولی این روزنامه باقی‌ماند. شهروند در صفحه نخست خود مورخ ۲۱ مهر ۱۳۹۲ طی مطلبی با عنوان «تا درودی دیگر بدرود» نوشت: «تصمیم بر این شده است که خونی تازه در رگ و پی شهروند به جریان افتد و در شکل و قالبی جدید ظاهر شود. بر این اساس به آگاهی مخاطبان می‌رسانیم که انتشار شهروند از فردا متوقف خواهد شد تا گروه جدید بتوانند به ایجاد تغییرات همت گمارند».[۴] بعد از انتشار دوباره این روزنامه خبرگزاری فارس در خبری نوشت: «روزنامه شهروند در دولت قبلی در خدمت حلقه انحرافی قرار داشت. با این حال گردانندگان کارچاق‌کن و فرصت‌طلب آن روزنامه در پوشش حمایت از سرکرده حلقه انحرافی، تبدیل به حامی جریان فتنه و اصلاح‌طلبان افراطی شده و علیه اصولگرایان فعالیت کردند. این روند بعد از انتخابات شدت گرفت، شاید که به تمدید مدیریت این تیم در دوره جدید منجر شود»[۵]

کادر دوره نخست[ویرایش]

 • دبیر بین‌الملل :حسن ابراهیمی
 • دبیر فرهنگی :سید مهدی موسوی
 • دبیر حوادث:مریم رضا خواه
 • دبیر ورزش: امیر صادقی پناه
 • دبیر هلال:سمیه کشوری کنزق
 • دبیر طرح و کارتون :سیدمیثم آقاسیدحسینی
 • دبیر عکس:امیر خامنه
 • دبیر اقتصاد :مهدی همتی
 • معاون سردبیر :سعید پورزند

که از سوی مدیریت جدید ابلاغ شفاهی مبنی بر این که این افراد به همراه خبرنگاران سرویس‌ها و کادر اداری و خدماتی برای پایان همکاری بامجموعه شهروند اقدام نمایند.

دوره دوم[ویرایش]

در مهر ماه سال ۱۳۹۳با حکم محمد فرهادی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران؛ عبدالرسول وصال که به مدت پنج سال در دولت‌های هفتم و هشتم مدیر عامل مؤسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران و مدیر مسئولی روزنامه ایران را بر عهده داشته و بنیانگذار سایت خبری جماران و پورتال امام خمینی بوده است، و همچنین صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه آینده نو و از نزدیکان سیدمحمد خاتمی می‌باشد. به عنوان سرپرست روزنامه شهروند انتخاب شد.[۶] وبا حکم عبدالرسول وصال، محمد رفیعی با عنوان معاون اداری مالی، کسری نوری سردبیر ،رضا اصلاحی مدیر ارتباطات و بازرگانی، سید میثم آقا سید حسینی مشاور اجرایی و نماینده ویژه، منصوب شدند. نخستین روزنامه‌ای بود که با همت مشاور اجرایی در تمامی استانها بنرهای با ابعاد ۳×۴ متر با معرفی رسانه صلح و هلال احمر برای بازدید و خوش آمدگویی مسافرین نوروزی ۱۳۹۳ در میدانهای اصلی شهر و شهرستانها و بین مسیر معرض دید عموم گذاشته شد و در تمام قطارهای تهران به مقصد تمام شهرها با هماهنگی راه آهن جمهوری اسلامی ایران و مدیر کل روابط عمومی راه آهن جهت معرفی هر چه بهتر و التیام جایگاه گذشته آن در بین مخاطبین و مسافرین نوروز توسط پرسنل رجا توزیع و به مسافرین هدیه داده شد. همچنین بازدیدهایی از چادرها و مراکز ارائه خدمات به مسافرین نوروز برای مدیران هلال احمر استانها و مدیر مسئول و مسئول بازرسی تدارک دیده شد در یکی از بازدیدها عبدالرسول وصال برای یادداشت مدیران چنین نوشت (فعالیتهای داوطلبانه اقناع کننده قلب و روح جوانان است) وهمچنین مورد تحسین دبیر کل وقت قرار گرفت،[۷] شهروند دور جدید انتشار خود را با سردبیری کسری نوری (سردبیر) از ۲۷ آبان ۱۳۹۲ در ۲۰ صفحه آغاز کرد.[۳] روزنامه شهروند میزبان نشست‌های تخصصی اجتماعی است که با هماهنگی رضا اصلاحی و همچنین دکتر مینو میرزایی به عنوان فعال رسانه‌ای روزنامه شهروند برگزار می‌شود.[۸]

رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان[ویرایش]

روزنامه شهروند با پیشنهاد مشاور اجرایی به عنوان نخست تریبون ملی جمعیت هلال احمر به صورت شفاهی به عموم معرفی شد و شعار خود را «رسانه فرهنگ خدمت داوطلبانه ایرانیان» معرفی و به صورت دائمی تیتر زیر عنوان روزنامه کرد.

جوایز[ویرایش]

 • در سال ۱۳۹۳در بیستمین نمایشگاه مطبوعات روزنامه شهروند جایزه درست نویسی را از آن خود کرده است.
 • در سال ۱۳۹۴ در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات روزنامه شهروند عنوان غرفه برتر را از آن خود کرد.[۹]

حواشی[ویرایش]

حضور کسری نوری (سردبیر) به عنوان سردبیر روزنامه. شهروند، هم‌زمان بود با توقیف دور جدید روزنامه بهار (روزنامه) که او سردبیری اش را بر عهده داشت. بهار (روزنامه) در تاریخ ۱ آبان ۱۳۹۲ به خاطر چاپ مقاله توهین آمیزی دربارهٔ علی ابن ابی طالب و جریان غدیر خم که حساسیت‌های بسیاری را برانگیخت، توقیف شده بود. کسری نوری در مقام سردبیر جدید شهروند، از اعضای تحریره روزنامه بهار (روزنامه) برای تکمیل کادر تحریره روزنامه شهروند استفاده کرد. این موضوع اعتراض‌هایی را در پی داشت. خبرگزاری فارس در خبری با عنوان «اسباب‌کشی گردانندگان روزنامه هتاک به ارگان هلال احمر!» نوشت: «جا دارد مسئولان سازمان جمعیت هلال احمر توضیح دهند که چرا روزنامه وابسته این سازمان را به دست گروهی از تندروترین افراطیون و آلوده به محافل ضدانقلاب سپرده‌اند؟»[۵][۱۰][۱۱] روزنامه شهروند در دور جدید خود بارها به وسیله رسانه‌های حامی اصولگرایان مورد هجمه قرار گرفته است. همچنین برخی خبرگزاری‌ها در خبرهایی با عنوان «پهن شدن لحاف فتنه گران در روزنامه دولتی» شاهرخ تندرو صالح، حامد داراب، مانلی فخریان و برخی از اعضای تحریره این روزنامه را فتنه گر خواندند.[۱۲] این روزنامه در چهارمین ماه راه‌اندازی دور دوم صفحه بندی و آرایش صفحه اول و باقی صفحات را که با طراحی و آرایش احمد رضا دالوند-سیمین دلدار طراحی کرده بود بعد از پایان همکاری با ایشان بطور کامل تعییر داد. کسری نوری پس از مدتی این روزنامه را ترک کرد و افشین امیرشاهی سردبیر آن شد.

تحریریه[ویرایش]

 • سردبیر: افشین امیرشاهی
 • معاونان سردبیر: اکبر منتجبی، مهدی افروزمنتش
 • هماهنگی: سعید پورزند
 • گروه سیاسی: آرمین منتظری (دبیر)
 • گروه اجتماعی: الناز محمدی (دبیر)
 • گروه اقتصادی: حمیدرضا طهماسبی پور (دبیر)
 • گروه ورزشی: امیر صادقی پناه (دبیر)
 • گروه فرهنگی و هنری: مریم نراقی (دبیر)
 • گروه هلال: سعید اصغرزاده ا (دبیر)
 • مدیر هنری:هادی حیدری
 • عکس: مهدی حسنی (دبیر)
 • صفجه آخر: علی اناری (دبیر)
 • شبکه‌های اجتماعی:افشین پوررحیمی

ویرایش کادر[ویرایش]

کارتون شهر[ویرایش]

شهروند در یکی از شماره‌های خود در خصوص پلمپ نانوایی ارزان فروش در شهرستان ورامین کارتونی را به قلم یکی از کارتونیست‌ها منتشر کرد که مردم ورامین را با لباسهایی وصله پینه دار به تصویر درآورده‌اند.

کوله پشتی[ویرایش]

کوله پشتی ضمیمه روزنامه شهروند می‌باشد که توسط تیمی به مدیریت عمو زاده خلیلی تهیه و تدوین می‌شود و روزهای چهارشنبه و برخی روزها با پیشنهاد سردبیر شنبه و دوشنبه بین روزنامه توزیع می‌شود.

تلاش برای تربیت خبرنگار[ویرایش]

با انتصاب عبدالرسول وصال پیشرفتهای زیادی حاصل شد، طی جلسات مکرر با دکتر شجاعی ریاست دانشگاه علمی کاربردی هلال ایران قرار بر این شد که خبرنگاری بحران را با اخذ مجوزهای مربوطه دردستور کار دانشگاه قرار دهند و خبرنگاران را در حوزه بحران تربیت و آموزش دهند؛ لذا در این خصوص قدمهای دیگری هم به پیشنهاد نماینده ویژه مدیر مسئول برداشته شد و طرح لباس خبرنگار هلال احمر ،شهروند و عکاس هلال احمر ،شهروند و قرار دادن آن زیر لوگو و نشان هلال احمر ارائه و در دستور کار سازمان داوطلبان و صنایع نساجی هلال ایران قرار گرفت.

پانویس[ویرایش]

 1. خبرگزاری ایسنا. پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۱. کد خبر:۹۱۱۲۲۴۴۱۵۸۳۱
 2. پایگاه خبری تحلیل امید. ۲۷ آبان ۱۳۹۲. کد مطلب:۲۴۷۳
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ تابناک. ۲۶ آبان ۱۳۹۲. کد خبر: ۳۵۸۴۰۶
 4. شبکه ایران. ۲۱ مهر ۱۳۹۲. کد خبر: ۱۷۴۷۴۵
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ خبرگزاری فارس. ۲۹ آبان ۱۳۹۲. کد خبر:۱۳۹۲۰۸۲۹۰۰۰۰۸۰
 6. خبرگزاری فارس. ۱۵ مهر ۱۳۹۲. کد خبر:۱۳۹۲۰۷۱۵۰۰۰۶۰۷
 7. «بازدید مدیر مسئول روزنامه شهروند از پایگاه‌های نوروزی استان فارس». سفر سالم، تاریخ بازدید=22تیر 1394. 
 8. «مدگرایی و توجه به مدل مو در ایران». پایگاه خبری شهر تهران. بازبینی‌شده در 30تیر1394. 
 9. Nn=(4340969) 81388061 «خبرگزاری ایرنا». ایرنا. بازبینی‌شده در 14 نوامبر2015. 
 10. پایگاه تحلیل اطلاع‌رسانی عماریون. ۲۰ آبان ۱۳۹۲. کد خبر: ۲۹۶۹۹
 11. دولت بهار. ۷ آبان ۱۳۹۲. کد خبر:۱۸۲۶
 12. پایگاه خبری دیدبان. ۱۲ آذر ۱۳۹۲. کد خبر:۶۹۴۴

منابع[ویرایش]