تاکاچ کوارتت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تاکاچ کوارتت
سال‌های فعالیت ۱۹۷۵ تا کنون
اعضای قبلی

تاکاچ کوارتت (انگلیسی: Takács Quartet) یک کوارتت زهی است که در کشور مجارستان پایه‌گذاری شد و امروزه مقر آن در بولدر، کلرادو در ایالات متحده آمریکا است.

این کوارتت زهی در سال ۱۹۵۷ میلادی توسط چهار دانشجوی آکادمی موسیقی فرانتس لیست در بوداپست بنیان نهاده شد. این چهار دانشجو، گابور تاکاچ-ناگی (نوازندهٔ اول ویولنکاروی شرانتس (نوازندهٔ دوم ویولن)، گابور اورمای (نوازندهٔ ویولا) و آندراش فِـیر (نوازندهٔ ویولنسل) بودند.

شهرت بین‌المللی آنان در سال ۱۹۷۷ میلادی و پس از بردن جایزهٔ نخست و جایزهٔ هیئت داوران در «رقابت‌های بین‌المللی کوارتت زهی» در اویان-له-بن فرانسه بدست آمد. سپس در سال ۱۹۷۸ برندهٔ جایزهٔ نخست «رقابت‌های بین‌المللی کوارتت زهی بوداپست» و یکسال بعد برندهٔ جایزه «رقابت‌های پورتسموث و بوردو» شدندو سرانجام در سال ۱۹۸۱ جایزهٔ نخست «رقابت‌های براتیسلاوا» را از آنِ خود کردند. پس از این موفقیت‌ها، تاکاچ کوارتت تور آمریکای شمالی خود را در سال ۱۹۸۲ آغاز کرد و در سال ۱۹۸۳ تصمیم گرفتند که برای همیشه در ایالات متحده آمریکا ماندگار شوند.

آنها کوارت‌های فراوانی را از هنرمندان گوناگون نظیر بلا بارتوک، لودویگ فان بتهوون، ولفگانگ آمادئوس موتسارت، یوزف هایدن، فرانتس شوبرت، آنتونین دورژاک، یوهانس برامس، ارنست شوسون، بدریخ اسمتانا و الکساندر برودین اجرا نموده‌اند.

امروزه از اعضای اصلی گروه، تنها کاروی شرانتس در آن باقی مانده‌است و باقی اعضا، تغییر کرده‌اند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]