سر توماس بیچام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بیچام در حال تمرین ۱۹۴۸
Youngish man, with neat imperial beard and moustache, seated, supporting head with left hand
بیچام ۱۹۱۰

سر توماس بیچام بارونت دوم (به انگلیسی: Sir Thomas Beecham, 2nd Baronet) (متولد ۲۹ آوریل ۱۸۷۹ - مرگ ۸ مارس ۱۹۶۱) یک رهبر ارکستر انگلیسی است که بیشتر به خاطر ارتباطش با ارکستر فیلارمونیک لندن و ارکستر فیلارمونیک سلطنتی شناخته می‌شود. او همچنین از نزدیک با ارکستر فیلارمونیک لیورپول و هلی در ارتباط بوده‌است. بیچام، از اوایل قرن بیستم تا پایان عمر، تأثیر بسزایی بر حیات موسیقایی بریتانیا داشت و (به نقل از بی‌بی‌سی) اولین رهبر ارکستر بین‌المللی بریتانیا بود.

او که در خانواده‌ای صنعتگر و ثروتمند به دنیا آمد، حرفهٔ رهبری ارکستر را در سال ۱۸۹۹ آغاز کرد. بیچام در این سالهای آغازین فعالیت حرفه ایش همچنین به آهنگ سازی نیز می پرداخت اما به این نتیجه رسید که کارش به اندازه کافی خوب نیست و در نتیجه بر رهبری تمرکز کرد. [۱] او از ثروت خانوادگی‌اش برای سرمایه‌گذاری در تولید اپرا استفاده کرد و از دههٔ اول قرن بیستم تا آغاز جنگ جهانی دوم آثار متعددی را در کاونت گاردن، دروری لین و تئاتر اعلی‌حضرت با همراهی ستارگان بین‌المللی موسیقی و ارکستر خود به اجرا درآورد. از آثاری که او به انگلستان معرفی کرد می‌توان به الکترا، سالومه و شوالیه گل سرخ اثر ریشارد اشتراوس و سه اپرا از فردریک دلیوس اشاره کرد.

بیچام به همراه همکار جوان‌ترش مالکوم سارجنت، ارکستر فیلارمونیک لندن را بنیان گذاشتند و او اولین اثر خود را در تالار ملکه در سال ۱۹۳۲ رهبری کرد. در دههٔ چهل میلادی، بیچام به مدت سه سال در آمریکا به عنوان مدیر موسیقی سیاتل سمفونی فعالیت کرد و آثاری را در اپرای متروپولیتن رهبری کرد. پس از بازگشت به انگلستان، در سال ۱۹۴۶ ارکستر فیلارمونیک سلطنتی را تأسیس کرد که تا پایان عمر در ۱۹۶۱ رهبری آن را برعهده داشت.[۲]

رپرتوار بیچام گلچینی از آثار آهنگسازان مختلف بود، گاهی آثار آهنگسازان کمتر شناخته شده را به آثار مشهورترها ترجیح می‌داد. حوزه تخصصی او آثار آهنگسازانی بود که تا پیش از آن‌که او به طرفداریشان برخیزد در انگلستان از نظر دور داشته شده بودند، نظیر دلیوس و هکتور برلیوز. سایر آهنگسازانی که بیچام مرتب آثارشان را اجرا می‌کرد عبارت بودند از هایدن، شوبرت، سیبلیوس و موتسارت که در نظر او بیش از همه محترم بود.

منابع[ویرایش]