برین‌نیاک (کمیک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
برین‌نیاک
Brainiac (DC Comics).png
ناشر

دی‌سی کامیکس
اولین حضور

اکشن کمیکس شمارهٔ ۲۴۲ (ژوئیه ۱۹۵۸)
ساخته شده توسط

اتو بایندر
آل پلاستینو
نام کامل داکس
گونه اندروید
جهان زادگاه کولو
وابستگی به تیم آنتی لیگ عدالت
هم‌دستان لکس لوتر
نام(های) مستعار دکتر میلتون فاین
توانایی‌ها
  • هوشی باورنکردنی در سطح دوازدهم
  • قدرت و پایداری ابرانسانی
  • پرواز
  • واسط مغز و رایانه
  • قادر به تقلید از قدرت‌های ابرانسانی کریپتونی‌ها

برین‌نیاک (به انگلیسی: Brainiac) یک شخصیت خیالی شرور بزرگ در کتاب‌های کامیک آمریکایی منتشر شده توسط دی‌سی کامیکس است که اغلب به عنوان دشمن سوپرمن تصویر می‌شود. شخصیت برین‌نیاک توسط اتو بایندر و آل پلاستینو خلق شده است که برای اولین بار در شمارهٔ ۲۴۲ اکشن کمیکس (ژوئیه ۱۹۵۸) حضور پیدا کرد. او مخلوقی تکنو-ارگانیک با هوشی باورنکردنی در سطح دوازدهم (تمام نسل بشر تنها دارای هوشی در سطح ۱ می‌باشند) و فناوری ابر پیشرفته است. به نظر می‌رسد نام این شخصیت برگرفته از تکواژ چندوجهی کلمات بِرین و انیاک، نام یکی از اولین رایانه‌های الکترونیکی همه منظوره است.

برین‌نیاک معمولاً به شکل یک اندروید زیست فرازمینی، کچل و پوستی سبز رنگ به تصویر کشیده می‌شود. او پس از رسیدن به زمین شهرهای مختلفی از جمله متروپولیس را منقبض و کوچک کرد تا درون بطری جای گیرند و سپس بعدها از آن‌ها به قصد بازیابی جهان بی‌نامی که در گذشته بر آن حکومت می‌نمود استفاده کند. او اغلب توسط میمونی فضایی به نام کوکو همراهی می‌شد. برین‌نیاک یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دشمنان شخصیت ابرقهرمان سوپرمن به شمار می‌رود که مسئول سرقت و کوچک نمودن کاندور، پایتخت سیارهٔ مادری سوپرمن کریپتون است.[۱]

توانایی‌ها و قدرت‌ها[ویرایش]

برین‌نیاک دارای ضریب هوشی در سطح دوازدهم است که به او اجازه محاسبه، حافظه‌ای بهبود یافته، درک بسیار بالا از شاخهٔ مهندسی مکانیک، مهندسی زیستی، فیزیک، و دیگر علوم نظری و کاربردی، و همچنین دانشی گسترده از فناوری‌های متفاوت بیگانه‌ها را می‌دهد. برای مقایسه و درک بهتر هوش این شخصیت، جمعیت کلی کره زمین در قرن بیستم هوشی در سطح ششم را تشکیل می‌دهند و جمعیت کلی انسان‌ها در قرن سی‌ویکم ضریب هوشی سطح نهم را خواهند داشت.

از دیگر توانایی‌های برین‌نیاک می‌توان به واسط مغز و رایانه (قدرتی که با آن آگاهی خود را به کامپیوتر و در برخی موارد شکل ارگانیک حیات منتقل می‌کند)، دورآگاهی، دورجنبی، تسخیر و مالکیت روح افراد و قدرت فیزیکی در حد رقابت با سوپرمن اشاره کرد. او همچنین از دستگاه‌های ویژه‌ای شامل کمربند میدان نیرو و اشعهٔ منقبض کننده برای کوچک نمودن شهرها استفاده می‌کند.

از نقاط ضعف برین‌نیاک می‌توان به آسیب‌پذیری بالا نسبت به باکتری و امراض اشاره کرد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. “Brainiac Vril Dox (History)”. Superhero DB. Retrieved January 7, 2017. 
  2. “Brainiac”. comicvine.gamespot. Retrieved January 9, 2017.