برگچه‌خوار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برگچه‌خوار
Hydrochoeris hydrochaeris Zoo Praha 2011-3.jpg
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
زیرشاخه: مهره داران
رده: پستانداران
راسته: جوندگان
تیره: خوگچگان هندی
زیرتیره: Hydrochoerinae
سرده: Hydrochoerus
گونه: H. hydrochaeris
نام علمی
Hydrochoerus hydrochaeris
(Linnaeus, 1766)
زیستگاه

برگچه‌خوار یا کاپی‌بارا، بزرگترین جونده[۱] جهان است و گاهی طولش به یک متر می‌رسد. این حیوان فاقد دم است. این جانور ظاهری خوکچه مانند دارد و خوکچه هندی از خویشاوندان دور او می‌باشد. کاپی بارا اغلب نزدیک آب یافت می‌شود. این جاندار بسیار اجتماعی بوده و در گروه‌های بزرگ ۱۰۰ تایی یا در گروه‌های کوچک ۱۰ الی ۲۰ تایی یافت می‌شوند. برگچه‌خوار گونه‌ای در معرض تهدید نیست هرچند که برای پوست و گوشتش او را شکار می‌کنند.

برگچه‌خوار بدن و سر بشکه‌ای کوتاهی دارد. پوست او قهوه‌ای مایل به قرمز در قسمت بالایی بدن و در زیر بدن، زرد رنگ مایل به قهوه‌ای است. اندازه طولی کاپی بارای بالغ به ۱۰۷ تا ۱۳۴ سانتی‌متر می‌رسد. ارتفاع بدن او در حالت ایستاده ۵۰ تا ۶۵ سانتی‌متر است. وزن او بطور معمول از ۳۵ تا ۶۶ کیلو گرم است و نوع ماده آن سنگین تر از نوع نر است. پاهای پشت آنها کمی بلند تر از پاهای جلویی شان است.

چرا ی کاپی بارا در Shepreth حیات وحش پارک شپرت

زیستگاه[ویرایش]

برگچه‌خوار نیمه آبزی، پستانداری وحشی است که در بخش اعظم امریکای جنوبی (از جمله کلمبیا، اکوادور، بولیوی، ونزوئلا، برزیل، آرژانتین، گویان، سورینام، اروگوئه و پرو) یافت می‌شود. تراکم جمعیت آنها در مناطق جنگلی نزدیک آب مانند دریاچهها، رودخانهها مردابها، برکه‌ها و باتلاقها می‌باشد.

رژیم غذایی[ویرایش]

این پستانداران گیاه‌خوار هستند و غذای غالب آنها علف‌ها و گیاهان آبزی و نیز میوه و پوست درخت است. آنها همچنین از گیاهان و علف‌های درون آب تغذیه می‌کنند.

حیوانات تهدید کننده[ویرایش]

کاپی بارا غذای مورد علاقه برای جگوار، شیر کوهی، پلنگ امریکایی، عقاب بشمار می‌آید.

فعالیت[ویرایش]

Yellow-headed caracara (Milvago chimachima) on capybara (Hydrochoeris hydrochaeris).JPG

برگچه‌خوارها شناگران عالی هستند و می‌توانند به طور کامل زیر آب فرو رفته تا پنج دقیقه نیز در زیر آب بمانند و برای فرار از شکارچیان می‌تواند در آب بخوابد اگر نیاز باشد. بسیار خوب شنا می‌کنند، شیرجه می‌زنند و در آب بسیار راحت هستند، هنگامی که در معرض تهدید قرار می‌گیرند، به آب پناه می‌برند. از پاهای خود که نسبتاً پرده دار هستند، برای شنا استفاده می‌کنند و چربی ذخیره شده در بدنشان نیز به آنها کمک می‌کند تا بهتر شناور بمانند.

پانویس[ویرایش]

  1. جاندارانی چون سنجاب و خرگوش

منابع[ویرایش]