انجمن علمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انجمن علمی، سازمانی است که برای ترویج یک رشته یا حرفهٔ علمی یا یک گروهی از رشته‌ها و حرفه‌های مرتبط برپا شده است. عضویت در انجمن علمی ممکن است برای عموم آزاد باشد، ممکن است افراد در صورت داشتن برخی صلاحیت‌ها انتخاب شوند، ممکن است اعضای انتخاب شده افتخاری باشند یا توسط انتخابات میان دیگر اعضای انجمن برگزیده شوند. آکادمی آلمانی علوم لئوپولدیا به عنوان مثال، یکی از قدیمی ترین انجمن‌های علمی است که در سال ۱۶۵۲ برپا گشت.

انجمن‌های علمی معمولاً سازمان‌های غیر انتفاعی می‌باشند. فعالیت‌های انجمن‌های علمی به طور معمول عبارتند از برگزاری کنفرانس‌ها به طور منظم برای ارائه و بحث در مورد نتایج تحقیقات جدید و چاپ و نشر یا حمایت از مجلات علمی در رشته‌های مربوطه. برخی نیز به عنوان نهادهای حرفه‌ای عمل می‌کنند و تنظیم فعالیت‌های اعضای خود را در جهت منافع عمومی و جمعی به عهده می‌گیرند. انجمن‌های علمی از اهمیت کلیدی در جامعه‌شناسی علمی برخوردارند و شکل گیری آنها در رشد و توسعه رشته‌های جدید و رشته‌های حرفه‌ای مربوطه کمک شایانی می‌کند.

انجمن‌های علمی می‌توانند مربوط به یک ناحیهٔ خاص مانند استان، کشور، قاره و غیره باشند مانند انجمن شیمی اعصاب آمریکا یا می‌توانند جهانی باشند مانند انجمن بین‌المللی شیمی اعصاب. همچنین انجمن‌های علمی می‌توانند تنها به موضوعات ویژه‌ای از یک دانش بپردازند یا می‌توانند به شکل گسترده تری به پژوهش در مورد کل آن دانش بپردازند یا حالت‌های دیگری میان این دو.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Learned society». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳.