عباس مسعودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عباس مسعودی
عباس مسعودی.jpg
سناتور
مشغول به کار
۱۳۲۸ – ۱۳۵۲
حوزه انتخاباتیتهران (دوره‌های اول تا ششم)
نماینده مجلس شورای ملی
مشغول به کار
۱۳۱۴ – ۱۳۲۸
حوزه انتخاباتیتهران (دوره‌های دهم تا پانزدهم)
اطلاعات شخصی
زاده۱۲۷۴
درگذشته۱۳۵۳
ملیتState flag of Iran (1964–1980).svg ایرانی
دیناسلام شیعه دوازده امامی


عباس مسعودی (۱۳۵۳ - ۱۲۷۴روزنامه نگار، سناتور و نماینده مجلس شورای ملی در دوران پهلوی بود. او پایه‌گذار روزنامه اطلاعات است.

مسعودی ابتدا در روزنامه کوشش به مدیریت شکرالله صفوی با ذبیح‌الله منصوری همکار بود. با خروج از روزنامه کوشش ابتدا چند چاپخانه کوچک تأسیس کرد و وقتی به‌خوبی با کار خود آشنا شد، روزنامه اطلاعات را راه‌اندازی کرد.[۱]

اطلاعات پرتیراژترین روزنامه کشور ایران شد و باعث شد تا عباس مسعودی با مقامات بزرگ کشور از نزدیک آشنا شود. از این طریق در سال ۱۳۱۴ به نمایندگی تهران به مجلس شورای ملی راه یافت (دوره دهم) و تا پایان دوره پانزدهم این کرسی را حفظ کرد.

پس از وقایع شهریور بیست، مسعودی در جریان حادثه هفدهم آذر ۱۳۲۱ که جمعیت خشمگین به مجلس شورای ملی حمله کردند، هدف حمله قرار گرفت و بشدت مضروب و مجروح شد و تا سر حد مرگ پیش رفت. سپس از کشور خارج شد و نامه استعفای خود را از نمایندگی به مجلس فرستاد که در سوم خرداد ۱۳۲۲ قرائت و اعلام شد اما مجلس در جلسه بعد (پنجم خرداد) تصمیم گرفت استعفای او مسکوت بماند. [۲] مسعودی هم استعفای خود را پس گرفت. [۳]

مسعودی با ورود رقیب جدیدی به نام روزنامه کیهان، مسعودی مجلات اطلاعات هفتگی، اطلاعات ماهانه، اطلاعات بانوان و مجله الاخی (برادری) را به زبان عربی انتشار داد. با تشکیل مجلس سنای ایران در سال ۱۳۲۸ مسعودی به عضویت این مجلس برگزیده شد و تا پایان عمر سناتور بود.

روزنامه اطلاعات همچنان به صورت روزانه چاپ می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. بازیگران سیاسی عصر رضاشاهی و محمدرضاشاهی. ناصر نجمی. انتشارات انیشتین. ۱۳۷۳ تهران
  2. «مذاکرات جلسه ۱۶۵ دوره سیزدهم مجلس شورای ملی پنجم خرداد ۱۳۲۲».
  3. «مذاکرات جلسه ۱۶۶ دوره سیزدهم مجلس شورای ملی هشتم خرداد ۱۳۲۲».