آنچارتد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آنچارتد
Uncharted logo2.png
ژانراکشن-ماجراجویی، تیراندازی سوم شخص، سکوبازی
توسعه‌دهندهناتی داگ
استودیو بند
بلوپوینت گیمز
پلیزپری
ناشرسونی اینتراکتیو انترتینمنت
پدیدآور(ها)ایمی هنینگ
سکو(ها)پلی‌استیشن ۳
پلی‌استیشن ۴
پلی‌استیشن ویتا
اندروید
آی‌اواس
نخستین انتشارآنچارتد: اقبال دریک
۱۹ نوامبر ۲۰۰۷
آخرین انتشارآنچارتد: میراث گمشده
۲۲ اوت ۲۰۱۷

آنچارتد (به انگلیسی: Uncharted) عنوان یک سری بازی ویدئویی به سبک اکشن ماجراجویی، سکوبازی است که توسط استودیوی ناتی داگ برای کنسول‌های خانگی و دستی شرکت سونی ساخته شده‌اند و توسط شرکت سونی اینتراکتیو انترتینمنت منتشر شده‌اند. داستان تمام نسخه‌های این مجموعه دربارهٔ جوینده گنج خوش چهره به نام نیتن دریک است که با همکاری دوستانش ویکتور سالیوان و چارلی کاتر که بعداً به آن‌ها می‌پیوندد، به دنبال گنج‌های باستانی و افسانه‌ای در سراسر جهان می‌گردند.

این مجموعه شامل چهار قسمت اصلی شامل آنچارتد: اقبال دریک، آنچارتد ۲: درمیان دزدان، آنچارتد ۳: فریب دریک بر روی کنسول پلی‌استیشن ۳ و شماره چهارم آن با نام آنچارتد ۴: عاقبت یک دزد در ۱۰ مه ۲۰۱۶، همراه با نسخه فرعی آنچارتد: میراث گمشده برای کنسول پلی‌استیشن ۴ منتشر شد و همچنین دو نسخه فرعی دیگر به نام‌های آنچارتد: ژرفای طلایی و آنچارتد: نبرد برای ثروت بر روی کنسول بازی دستی پلی‌استیشن ویتا منتشر شده‌است.

یک فیلم سینمایی به نام آنچارتد، دربارهٔ این سری بازی در حال ساخت است که شخصیت اصلی آن نیتن دریک با بازی تام هالند خواهد بود. همچنین مجموعه آنچارتد پس از عرضه قسمت چهارم، فروشی بیش از ۴۱ میلیون نسخه در سراسر جهان داشته‌است.[۱][۲]

مکان‌های بازی[ویرایش]

اولین شماره این مجموعه به نام آنچارتد: اقبال دریک در جنگل‌های آمازون و جزیره‌ای ناشناخته در آمریکای جنوبی رخ می‌دهد. مکان‌های جزیره شامل مناطق کوهستانی، مناطق جنگلی و زیرزمین‌های تاریک می‌شوند.

شماره دوم به نام آنچارتد: در میان دزدان در مکان‌های بیشتری شامل کوهستان‌های پوشیده از برف تبت، موزه‌ای در استانبول، جنگل‌های بورنئو و مناطق شهری نپال انجام می‌شوند. شماره دوم از نگاه وسعت مناطق بسیار بزرگتر از شماره اول است و در هر مکان، راه‌های مختلفی برای پیشروی در آن وجود دارد.

شماره سوم بازی در مکان‌های بسیار بیشتری اتفاق می‌افتد که شامل خیابان‌های لندن و کلمبیا، قصر چاتو در فرانسه، کاخی در سوریه و شهری در یمن اتفاق می‌افتد. اما مهم‌ترین مکان بازی بیابان ربع الخالی است.

روندبازی[ویرایش]

نیتن دریک در حال مبارزه تن به تن با دشمنان در آنچارتد: اقبال دریک

روند بازی تمام قسمت‌ها مجموعه سرزمین‌های ناشناخته، ترکیبی از عناصر سبک‌های تیراندازی سوم شخص، سکوبازی سه بعدی و اکشن ماجراجویی است. نیتن دریک در بازی‌های این مجموعه کارهایی مانند پریدن، شنا کردن، از لبه‌ها آویزان شدن و حرکت کردن، از دیواره‌ها بالا رفتن و دیگر حرکات آکروباتیک را انجام می‌دهد که به بازی‌کننده کمک می‌کند تا چالش‌هایی که در برابر ناتان دریک وجود دارد را به زیباترین شکل ممکن انجام دهد.

سلاح‌های بسیاری از قبیل سلاح کمری، مسلسل، تفنگ ساچمه‌زنی، تفنگ تک‌تیراندازی، آرپی‌جی، نارنجک دستی در بازی‌های این مجموعه وجود دارد که بازی‌کننده می‌تواند آن‌ها را از دشمنانی که کشته یا از گوشه و کنار مراحل جمع‌آوری کنید. علاوه بر آن بازی‌کننده می‌تواند با استفاده از نبرد تن به تن با دشمنان مبارزه کند که البته در مکان‌های شلوغ و بازی در حالت سخت کاربرد چندانی ندارد.

بیشتر روندبازی این مجموعه شامل پیاده‌روی و مبارزه و ماجراجویی با پای پیاده می‌شود؛ اما در بعضی نقاط سازندگان وسایل نقلیه را هم وارد روندبازی کرده‌اند. برای مثال در اقبال دریک، ناان دریک به همراه النا فیشر در حالی که با یک خودروی جیپ نارنجی در حال فرار از دشمنان است، به سوی آن‌ها تیراندازی می‌کند. یا در جای دیگری از همین بازی ناتان به همراه النا در حالی که کنترل یک جت اسکی را برعهده دارد، از بین دشمنان فرار می‌کند. در اواخر قسمت سوم بازی، قابلیت سوارکاری نیز به ناتان داده شده‌است.

بخش چندنفره[ویرایش]

شماره اول این مجموعه قابلیت چند نفره و بازی آنلاین را نداشت. اما از شماره دوم، این قابلیت به بازی‌های این مجموعه اضافه شد. بخش چندنفره این مجموعه شامل دو حالت همکاری و رقابتی می‌شد. در حالت همکاری، حداکثر سه بازی‌کننده می‌توانند در نقش یک شخصیت از جوخه قهرمانان قرار بگیرد که ناتان دریک هم جزو آن‌ها است و در قسمت رقابتی تا ۱۰ نفر اجازه بازی کردن دارند.

واقعیت تاریخ در این مجموعه[ویرایش]

یک نقاشی قدیمی از فرانسیس دریک

شجره‌نامهٔ شخصیت ناتان دریک به فرانسیس دریک می‌رسد که یک شخصیت حقیقی در طول تاریخ است. ناتان در شماره اول این مجموعه برای پیدا کردن گنج گمشده فرانسیس دریک سفر خودش را آغاز می‌کند و در ابتدای بازی دفترچه راهنما و دست نوشته‌های فرانسیس دریک را هم پیدا می‌کند. تقریباً در اواخر بازی ناتان دریک با جسد فرانسیس دریک روبرو می‌شود.

عده‌ای معتقدند که فرانسیس دریک موجود در بازی‌های این مجموعه، ربطی به فرانسیس دریک واقعی که یک سیاح و دزد دریایی بود ندارد و تنها یک تشابه اسمی است. اما عده‌ای دیگر می‌گویند که حتی نام ناتان دریک هم از روی فرانسیس دریک واقعی گرفته شده‌است. فرانسیس دریک تا به حال در اقبال دریک و فریب دریک حضور داشته‌است.

بازی‌های اصلی مجموعه[ویرایش]

آنچارتد: اقبال دریک[ویرایش]

اولین شماره از این مجموعه که داستان سفر نیتن دریک به جنگل‌های آمازون را روایت می‌کند. پدر بزرگ نیتن دریک یعنی فرانسیس دریک در سفری که قرن‌ها پیش به جزیره‌ای ناشناخته به آمریکای جنوبی داشته، گنج ال دورادو را کشف می‌کند، اما در پی اتفاقاتی آن را از دست می‌دهد. ناتان دریک برای پیدا کردن این گنج پدربزرگ اش به جزیره سفر می‌کند و در پی اتفاقاتی، او هم دست اش از رسیدن به گنج ال دورادو کوتاه می‌ماند. در این سفر، ویکتور سالیوان و روزنامه نگاری به نام النا فیشر، ناتان را همراهی می‌کنند.

آنچارتد ۲: در میان دزدان[ویرایش]

در شماره دوم از این مجموعه، نیتن دریک برای پیدا کردن شهر گمشده شامبالا، راهی تبت و رشته کوه هیمالیا می‌شود. در شماره دوم از این مجموعه برخی از شخصیت‌های شماره اول مانند ویکتور سالیوان و النا فیشر در کنار شخصیت‌های جدید مانند کلویی فرازر (معشوقه جدید ناتان دریک)، هری فلین (شریک سابق ناتان دریک) و زوران لازارویچ (یک جنایتکار جنگی صرب که شخصیت اصلی منفی شماره دوم است.) حضور پیدا کردند. آنچارتد ۲: در میان دزدان اولین بازی از این مجموعه بود که بخش چندنفره داشت.

آنچارتد ۳: فریب دریک[ویرایش]

سومین شماره از این مجموعه همانند دو شماره قبلی توسط استودیوی ناتی داگ ساخته شد و در نوامبر ۲۰۱۱ منتشر شد. داستان بازی بیشتر روی رابطه ناتان دریک با دوست قدیمی‌اش ویکتور سالیوان تمرکز دارد. دوستی که برای ناتان حکم یک پدرخوانده را دارد.

نیتن برای پیدا کردن شهری گمشده، راهی شبه‌جزیره عربستان می‌شود و در ابتدای بازی، مدت زیادی را در بیابان ربع الخالی گرفتار می‌ماند که این سکانس به یکی از بهترین سکانس‌های سال ۲۰۱۱ در حوزه بازی‌های رایانه‌ای تبدیل شده‌است. بازیکن در شماره سوم برای اولین بار در این مجموعه می‌توانست به‌طور همزمان با چند دشمن مبارزه کند.

آنچارتد ۴: عاقبت یک دزد[ویرایش]

چهارمین قسمت در سری بازی‌های آنچارتد که با حفظ سبک بازی‌های پیشین، توسط شرکت ناتی داگ در مه ۲۰۱۶ به‌طور انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۴ منتشر شد. ناتان دریک شخصیت اصلی این مجموعه یکبار دیگر در این نسخه حضور دارد و به عنوان یک جوینده گنج بازنشسته، به ناچار به دنیای دزدان باز می‌گردد.

بازی‌های جانبی[ویرایش]

آنچارتد: ژرفای طلایی[ویرایش]

چهارمین بازی از این مجموعه، دیگر مانند سه شماره قبلی برای کنسول پلی‌استیشن ۳ ساخته نشد و توسط اس‌سی‌ای بند استودیو و زیر نظر استودیوی ناتی داگ به صورت انحصاری و به عنوان یک بازی فرعی برای کنسول دستی پلی‌استیشن ویتا ساخته شد. بازی ابتدا در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۱ همراه با عرضه خود کنسول پلی‌استیشن ویتا در ژاپن منتشر شد و چند ماه بعد در تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۱۲ در آمریکای شمالی منتشر شد.

وقایع بازی مربوط به چند مدت قبل از وقایع آنچارتد: اقبال دریک است، ولی داستان آن ربطی به داستان شماره اول مجموعه ندارد و داستان مستقلی دارد که به اعتقاد وبگاه گیم‌اسپات، بسیار ضعیف است.[۳]

آنچارتد: میراث گمشده[ویرایش]

در جریان نمایشگاه رسانه و تجارت ای۳ ۲۰۱۷ از عنوان جدیدی به نام آنچارتد: میراث گمشده خبر داده شد. این بازی در واقع یک بسته الحاقی برای نسخهٔ آنچارتد ۴: عاقبت یک دزد محسوب می‌شود که بازیباز را نه در نقش نیتن دریک بلکه در نقش «کلویی فرازر» قرار می‌دهد و وقایع آن حدود ۶ تا ۱۲ ماه بعد از سری اصلی روایت می‌کند. کلویی که به همراه همکارش، «نیدین راس» به دنبال عاج گانش می‌گردد و در حین این ماجراجویی با گروهی خطرناک مواجه می‌شوند.[۴] این بازی به گفتهٔ منتقدین طولانی‌ترین بستهٔ تکمیلی در تاریخ ناتی داگ به‌شمار می‌رود. این بازی در اوت ۲۰۱۷ برای کنسول پلی‌استیشن ۴ عرضه شد.[۵]

سرانجام[ویرایش]

با انتشار نسخهٔ چهارم، بسیاری بر این عقیده بودند که این شماره پایان سری آنچارتد خواهد بود، اما در جریان معرفی بسته تکمیلی میراث گمشده در مصاحبه‌ای شون اسکیگ، نویسنده و کارگردان هنری، با خبرنگار یوروگیمز چنین گفت:

من نمی‌گویم که این پایان کار است. دنیای ما وسعت زیادی دارد و شخصیت‌های بسیاری را نیز در خود جای داده است. ما حتی پیش از این، دو شخصیت سالیوان و کاتر را بررسی کرده و این دو را به هم ربط داده‌ایم و به این ترتیب نقاط قوت و ضعف داستان مشخص شد. ما به دنبال چیزی جدید و تازه بودیم که در پایان شخصیت کلویی به ذهنمان رسید...
در مورد بسته شدن پرونده‌ی دنیای آنچارتد نیز به شدت بعید می‌دانم که این مجموعه به پایان راه خود رسیده باشد.

شون اسکیگ نیز تأیید کرد که در آینده احتمالاً بازی‌های جدیدی از دیگر شخصیت‌ها منتشر خواهد شد.

منابع[ویرایش]

  1. فروش سرزمین‌های ناشناخته - بازبینی در ۹ سپتامبر ۲۰۱۲
  2. Sammy Barker. "PSX 2017: Uncharted Series Lifetime Sales Top 41.7 Million Units". Pushsquare. Retrieved January 10, 2019.
  3. Mark Walton. "Uncharted: Golden Abyss Review - GameSpot". GameSpot. Retrieved January 10, 2019.
  4. Good, Owen. ""Uncharted: The Lost Legacy is coming from Naughty Dog"". Polygon. Retrieved June 25, 2017.
  5. Andrew Webster. "Uncharted: The Lost Legacy is launching in August". theverge. Retrieved June 25, 2017.

پیوند به بیرون[ویرایش]