کراش باندیکوت (مجموعه بازی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کراش باندیکوت
لوگو مجوعه
ژانر
توسعه‌دهنده
دیگر توسعه‌دهنده‌ها:
ناشر
دیگر ناشرین:
پدیدآور(ها)
  • اندی گوین
  • جیسون روبین
  • چارلز زمبیلاس
  • جو پیرسون
پلتفرم(ها)اندروید، بلک‌بری، گیم بوی ادونس، گیم‌کیوب، آی‌اواس، جاوا ام‌ای، مایکروسافت ویندوز، ان-گیج، نینتندو دی‌اس، نینتندو سوئیچ، پلی‌استیشن، پلی‌استیشن ۲، پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۵، پلی‌استیشن همراه، وی، اکس‌باکس، اکس‌باکس ۳۶۰، اکس‌باکس وان، اکس‌باکس سری اکس/اس، زیبو
نخستین انتشارکراش باندیکوت
۹ سپتامبر، ۱۹۹۶
آخرین انتشارکراش باندیکوت: تیم رامبل
۲۰ ژوئن، ۲۰۲۳

کراش باندیکوت (به انگلیسی: Crash Bandicoot) یک مجموعهٔ بازی ویدئویی آمریکایی است که در ابتدا توسط ناتی داگ و به‌طور انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن شرکت سونی ساخته می‌شد و اکنون به شرکت اکتیویژن فروخته شد و در حال حاضر توسط این شرکت منتشر می‌شود. نسخهٔ اول بازی برای نخستین بار و در سال ۱۹۹۶ انتشار یافت و روند انتشار بازی توسط این شرکت، تا سال ۱۹۹۹ ادامه یافت. مجموعهٔ بازی کراش باندیکوت در ادامه و در فواصل زمانی مختلف توسط ناشران گوناگونی عرضه شد که تاکنون نیز ادامه داشته است. از این مجموعه، ۲۰ بازی عرضه شده‌است.

رخدادهای این بازی، در یک جزیرهٔ خیالی به نام جزیره ان.سانیتی (به انگلیسی: N. Sanity Island) به وقوع می‌پیوندد که جایی در جنوب استرالیا واقع شده‌است. گرچه در بازی‌های مختلف این سری، مکان‌های دیگری نیز به عنوان محل به وقوع پیوستن داستان‌ها وجود دارد. بازی‌های این مجموعه بازی معمولاً درقالب بازی‌های اصلی هستند و چندین بازی فرعی نیز برای مجموعه ساخته شده است. رخدادهای این بازی، پیرامون شخصیتی به نام کراش باندیکوت است. این شخصیت خیالی نوعی باندیکوت است که توسط دکتر نئو کورتکس متحمّل آزمایش‌های ژنتیکی و جهش‌های ژنتیکی شده است. کراش در جزیره ان.سانیتی زندگی آرامی را دنبال می‌کند اما همواره، دکتر کورتکس برای او مشکلاتی را ایجاد می‌کند. دکتر ان.کورتکس هماورد اصلی کراش در این مجموعه بازی است. دکتر کورتکس یک دکتر دیوانه ژنتیک است که درصدد است تا جهان را به تسخیر خود درباورد و برای این کار، ابتدا باید کراش، که توسط خود وی ساخته شده را نابود کند.

این مجموعه بازی، ۷۵ میلیون نسخه در سطح جهان به فروش رسیده است.

بازی‌ها[ویرایش]

فهرست بازی های ویدئویی[ویرایش]

خط سیر زمانی انتشار
۱۹۹۶کراش باندیکوت
۱۹۹۷بازگشت انتقام‌جویانه کورتکس
۱۹۹۸کژیدگی
۱۹۹۹تیم ریسینگ
۲۰۰۰بش
۲۰۰۱خشم کورتکس
۲۰۰۲ماجراجویی بزرگ
۲۰۰۳جادو-ان
نیترو کارت
۲۰۰۴ارغوانی
توئین‌سانیتی
۲۰۰۵تگ تیم ریسینگ
۲۰۰۶بوم بنگ!
۲۰۰۷آو د تایتانز
۲۰۰۸ذهن جهش‌یافته
نیترو کارت ۳D
۲۰۰۹
۲۰۱۰نیترو کارت ۲
۲۰۱۱
۲۰۱۲
۲۰۱۳
۲۰۱۴
۲۰۱۵
۲۰۱۶
۲۰۱۷سه‌گانه احمقانه
۲۰۱۸
۲۰۱۹تیم ریسینگ نیترو-سوخت
۲۰۲۰دیگه وقتشه
۲۰۲۱در حال فرار!

سری اصلی[ویرایش]

سری فرعی[ویرایش]

سری مسابقه‌ای[ویرایش]

سری پارتی گیم[ویرایش]

بازسازی ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]