آرمیدگی پیش‌رونده عضلانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آرامیدگی پیش‌رونده عضلانی (به انگلیسی: (Progressive muscle relaxation (PMR) روشی غیر دارویی برای آرمیدگی عمیق عضلانی است که بر مبنای این فرض بنا شده که تنش عضلانی پاسخ روان‌شناختی بدن به اضطراب و افکار پریشان‌کننده است و آرمیدگی عضلانی اضطراب را مسدود می‌کند. [۱] این تکنیک شامل یادگیری مشاهده‌ تنش در گروه‌های ویژه عضلانی که در ابتدا با ایجاد تنیدگی در آن گروه همراه است. تنیدگی پس از آن آرام می‌شود و توجه فرد به تفاوت احساس شده در طول تنش و آرامش معطوف می‌شود. [۲]

تاریخچه[ویرایش]

این روش توسط پزشک آمریکایی ادموند جاکوبسن ایجاد شد و برای اولین بار در سال ۱۹۰۸ در دانشگاه هاروارد ارائه شد. [۳] در سال ۱۹۲۹ جاکوبسن کتاب آرمیدگی پیش‌رونده که فرایند جزئی برای از بین بردن تنش عضلانی را شامل می‌شد انتشار داد. کار او منجر به استفاده واژه آرامش (relax) به معنی «کاهش دادن تنش، اضطراب و فشار برای آرام شدن» شد. [نیازمند منبع] او به فعالیت در این زمینه در طول زندگی خود ادامه داد و کتاب‌های متعددی به چاپ رساند.

منابع[ویرایش]

  1. "progressive muscle relaxation". TheFreeDictionary.com. Archived from the original on 13 July 2018. Retrieved 13 July 2018.
  2. Jacobson, E. (1938). Progressive relaxation. Chicago: University of Chicago Press
  3. Jacobson, E. (1929). Progressive relaxation. Chicago: University of Chicago Press