آردی‌کپی رامید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آردی‌کپی
محدودهٔ زمانی: پلیوسن
Ardi.jpg
Ardipithecus ramidus specimen, nicknamed Ardi
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: نخستی‌ها
تیره: میمون آدم‌نما
زیرخانواده: میمون آدم‌وار
تبار: انسان‌تباران
سرده: آردی‌کپی
White et al., 1995
گونه (زیست‌شناسی)

آردی‌کپی کادابا
آردی‌کپی رامید

آردی‌کپی رامید با نام علمی Ardipithecus ramidus گونهٔ منقرض‌شده‌ای از دودمان انسان است که ۴٫۴ میلیون سال پیش در افریقای شرقی (اتیوپی امروزی) می زیست.

ریخت شناسی جانور[ویرایش]

آ. رامید می توانست به خوبی جنوبی کپی های معاصر بر دو پا راه می رفت البته معمولاً راه رفتن بر دوپا برای این گونه ( این جانور هنوز فاصله زیادی از جد مشترک گونه ها نگرفتهبود و زندگی بروی درختان را ترجیح می داد ) ریسک پذیر و خطر افرین بود زیرا سطح زمین معمولاً امنیت بالای درخت را نداشت ( البته لازم به ذکر است این گونه سازگاری زیادی با دوپا شدن و راه رفتن نداشت و در انجام اینکار از سرعت کمی برخوردار بود ) بنابراین عموماً زندگی بر روی درخت را ترجیح می داد .

ریشه شناسی نام گونه[ویرایش]

نام گونه از زبان عفاری گرفته شده‌است. بخش نخست نام، آردی در زبان عفاری به معنی طبقهٔ هم‌کف است و رامید به معنی اصل یا ریشه است.

ویژگی های گونه[ویرایش]

به دلیل بقایای متعدد یافت شده اطلاعات زیادی از این انسان سان در دسترس است

سردهٔ آردی‌کپی از لحاظ سن پیش ازجنوبی‌کپی ها همزمان با عموماً پس از ساحل‌مردم چادی و اررین توگنی قرار می گیرد در واقع این گونه به انسان سانان شباهات بسیار بیشتری دارد و در اوایل درخت تکاملی منتهی یه انسان خردمند قرار می گیرد می گیرد و نقش به سزایی در تکامل انسان خردمند داشته است. دودیسی جنسی (تفاوت میان جنس عادی نر و ماده) در این گونه ناچیز بود ( عموماً به دلیل ترشحات نسبتاً مشابه هورمون های پدید اورنده صفات ثانویه جنسی از جمله تستوسترون ) و این به معنی نبود تهاجم درون‌گونه‌ای و نبود یک نر آلفا است. در همین راستا دندان‌های نیش به نسبت کپی‌های امروزی و متاخر تر از انان ( جنوبی‌کپی )ها کوچک است. ( یکی دیگر از ویژگی های حاصل شده از فقدان نر الفا و نبود دودیسی جنسی میان گونه ای تک همسری است یعنی این جانداران عموماً برای تمام زندگی اشان یک جفت را انتخاب می کرد معمولاً با او زندگی می کردند )البته در این گونه ویژکی های خاصی مانند جلو بودن شدید تیره پشت در قسمت گردن نسبت به هر دو گونه ی زنده است و از بونوبو ها شامپانزه ها و انسان ها بیشتر است . این گونه عمدتاً از غذا هایی نظیر دانه ها میوه ها و مغز های خوراکی تغذیه می کرد و تغذیه نسیتا مشابهی با دیگر کپی ها و گونه های پیشین داشت . و البته هوش این کپی در ابعاد شامپانزه ها و بونوبو ها بود و حجم جمجمه ی نسبتاً مشابه ای را با کپی ها و شامپانزه ها داشت و در همان ابعاد نیز از هوش برخوردار بود و قادر به ابزار سازی نیز نیز نبود اناتومی بدن این جانور نشان دهنده این است که او قابلیت راه رفتن و بالا رفتن از درخت را داشته داست اما معمولاً زندگی بر درخت را ترجیح می داده و از سبک زندگی خاصی بهره می برده است .

فهرست منابع و مآخذ[ویرایش]

  • White, Tim; et al. (2009), "Ardipithecus ramidus and the Paleobiology of Early Hominids", Science, 326 (64)

پیوند به بیرون[ویرایش]