انسانیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
انسانیان[۱]

از اواخر میوسین تا دوران معاصر

طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: نخستی‌سانان
زیرراسته: خشک‌بینیان
فروراسته: میمونان
کوچک‌راسته: راست‌بینیان
بالاخانواده: انسان‌واران
تیره: انسانیان
گری، ۱۸۲۵
سرده
مترادف‌ها
  • پونگیدا الیوت، ۱۹۱۳

انسانیان یا هومینید (با املای هومونید هم نوشته شده) با نام علمی Hominidae (انگلیسی‌شده: Hominid، همچنین به نام کَپی‌های بزرگ great apes یاد شده‌است.[یادداشت ۱]) یک خانوادهٔ آرایه‌شناختی است که شامل چهار سردهٔ موجود شامپانزهها، گوریلها، انسان‌ها و اورانگوتانها[۱] است.

برخی از سرده‌هایی که امروزه منقرض شده‌اند در زیرخانوادهٔ انسانیان (انسان، گوریل، شامپانزه) دسته‌بندی می‌شوند؛ و بقیه در زیرخانوادهٔ پونگینه با اورانگوتانها جای می‌گیرند. متاخرترین نیای مشترک انسانیان در حدود ۱۴ میلیون سال پیش،[۲] یعنی زمانی که اورانگوتان از سه سردهٔ دیگر جدا شد، زندگی می‌کرده‌است.[۳] اجداد انسان‌سایان در ۱۵–۲۰ میلیون سال پیش از خانوادهٔ گیبونها جدا گشته‌اند.[۳][۴]

تاریخچه[ویرایش]

در تاریخ ۱۹ ژوئیه ۲۰۰۱ یک سنگواره جمجمه با پیشینهٔ ۷ میلیون سال زیر شاخه ساحل‌مردم چادی با نام مستعار تومای به معنای امید به زندگی در چاد در قاره آفریقا شناسایی شد. این سنگواره ممکن است قدیمی‌ترین سنگواره یافته شده از انسان‌تباران باشد.

یادداشت[ویرایش]

  1. کپی بزرگ «Great ape» بیشتر یک نام عمومی است تا یک نام در طبقه‌بندی جانوران، و استفاده‌های آن متفاوت است. گاهی در آن انسان را در نظر نمی‌گیرند (انسان و کپی‌های بزرگ)، و گاهی در نظر می‌گیرند (انسان و کپی‌های غیرانسان).

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Groves, C. (2005). Wilson, D. E. , & Reeder, D. M, eds. ed. Mammal Species of the World (3rd ed.). Baltimore: Johns Hopkins University Press. pp. 181–184. ISBN 0-8018-8221-4.
  2. Andrew Hill & Steven Ward (1988). "Origin of the Hominidae: The Record of African Large Hominoid Evolution Between 14 My and 4 My". Yearbook of Physical Anthropology 31 (59): 49–83. doi:10.1002/ajpa.1330310505. 
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ Dawkins R (2004) The Ancestor's Tale.
  4. Time Tree

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hominidae»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۴ ژوئیه ۲۰۱۰).

پیوند به بیرون[ویرایش]