کمیته بین‌المللی صلیب سرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نشان کمیته بین‌المللی صلیب سرخ

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ (به انگلیسی: International Committee of the Red Cross (ICRC)‎) انجمن و سازمان غیردولتی انسان‌دوستانه است که مقر اصلی آن در شهر ژنو سوئیس است.[۱] این سازمان در ابتدا فقط برای مراقبت از سربازان زخمی جنگ بود اما بعد ها برای تسکین همه ی درد های بشری گسترش یافت.تقریبا در همه ی کشور های دنیا شعبه هایی از صلیب سرخ وجود دارد که در طول جنگ و صلح کار می کنند.این سازمان به مردم بی پناه بدون هیچ تبعیضی از لحاظ طبقه،رنگ،عقیده و ملیت خدمت می کند.

فعالیت های صلیب سرخ در طول دوران صلح[ویرایش]

 1. کمک های اولیه
 2. پیش گیری از وقوع حوادث
 3. سالم نگه داشتن آب آشامیدنی
 4. تعلیم دادن پرستاران و قابله ها
 5. مراقبت از زایشگاه ها و مراکز رفاهی کودکان
 6. بنا نهادن بیمارستان ها
 7. برپا کردن بانک های خون و...

این سازمان پشتیبان کل بشریت است.[۲]

تاسیس سازمان صلیب سرخ[ویرایش]

ایده تأسیس این سازمان پس از جنگ داخلی ایتالیا توسط یک بانکدار سوئیسی به نام هنری دونانت مطرح شد.[۳]جین هنری دونانت در 24 ژوئن 1859 در رابطه با شغلش عازم شهر لومباردی واقع در شمال ایتالیا شد.در آن زمان این شهر نقطه ی مرکزی برای ادامه ی جنگ سالفرینو بین فرانسه و اتریش بود.هزاران مرد و زن مجروح جنگی که در رنج و عذاب سختی به سر می بردند به خاطر نیاز به کمک های ابتدایی مردند.این منظره ی دلخراش بر ذهن و فکر او تاثیر زیادی داشت.او کار خودش را فراموش کرد و روستاییان محلی را سازماندهی کرد تا از مجروحان هر دو طرف جنگ مراقبت کنند.تلاش های دونانت زندگی افراد زیادی را نجات داد.

در سال 1869 او کتابی با نام خاطره ی سالفرینو نوشت که در آن از مردم جهان برای تشکیل انجمن های امدادی تقاضای کمک کرد.سربازان زخمی در جنگ کاری از دستشان بر نمی آمد،پس کمک به آن ها وظیفه ی هر انسانی بود.این تقاضا بر مردم تاثیر زیادی داشت و در کنفرانس بین المللی ژنو که در سال 1864 برگزار شد.شانزده کشور تاسیس صلیب سرخ را پذیرفتند.


صلیب سرخ دارای سه بخش است.

 1. بخش اول کمیته ی بین المللی صلیب سرخ است که کمیته ای مستقل از 25 شهر سوئیس است و مرکز اصلی آن در ژنو قرار دارد.
 2. بخش دوم انجمن های صلیب سرخ
 3. سومین بخش انجمن های ملی صلیب سرخ است.

در طول جنگ ها کمیته ی بین المللی به عنوان واسطه ای میان انجمن های ملی صلیب سرخ و کشور های درگیر در جنگ قرار می گیرد و از زندانیان جنگ در اردوگاه ها مراقبت کرده و راحتی و آرامش آنها را تامین می کند،به نامه های آن ها رسیدگی می کند و تماس آن ها را با خویشاوندانشان برقرار می سازد.این سازمان همچنین به مردمی که دچار طوفان،بیماری های همه گیر،قحطی و ... می شوند کمک رسانی می کند.

پرچم صلیب سرخ[ویرایش]

پرچم سوئیس یک صلیب سفید با زمینه ی قرمز بود.با تغییر شکل آن،یک صلیب سفید با زمینه ی قرمز(بر خلاف پرچم سوئیس)به عنوان پرچم این سازمان طراحی شد و آن را صلیب سرخ نامیدند.بدین ترتیب این علامت به عنوان نشان بین المللی سازمان صلیب سرخ قرار گرفت که وظیفه ی آن کمک رسانی به قربانیان جنگ و حوادث طبیعی است.[۴]


کمیته بین‌المللی صلیب سرخ یکی از اعضای نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است. این نهضت در کشورهای اسلامی (کشورهای عربی، ایران، پاکستان و ترکیه)هلال احمر نامیده می شود.[۵]

منابع[ویرایش]

 1. عرب،الهیار. بهداشت در بلایا. چاپ گلیان. گلیان، ١٣٨٠. ص.١٣. شابک ‎۹۶۴۵۷۸۶۶۳۹. 
 2. اطلاعات عمومی-سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراول-مترجمین:به نمایندگی:فاطمه هاشم پور-چاپ دوم 86
 3. عرب،الهیار. بهداشت در بلایا. چاپ گلیان. گلیان، ١٣٨٠. ص.١٣. شابک ‎۹۶۴۵۷۸۶۶۳۹. 
 4. اطلاعات عمومی-سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراول-مترجمین:به نمایندگی:فاطمه هاشم پور-چاپ دوم 86
 5. عرب،الهیار. بهداشت در بلایا. چاپ گلیان. گلیان، ١٣٨٠. ص.١٣. شابک ‎۹۶۴۵۷۸۶۶۳۹. 

ویکی‌پدیا انگلیسی : International Committee of the Red Cross بازبینی ۲۸ نوامبر ۲۰۱۱

پیوند به بیرون[ویرایش]