ویکی‌پدیا:درخواست برای نظر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Gtk-dialog-info.svg درخواست برای نظر یک روش آرام و غیررسمی برای درخواست بررسی یک موضوع توسط افراد خارج از بحث، اجماع‌یابی، و حل اختلاف است که با احترام به محتوای مقاله، رفتار کاربرها، و با توجه به سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا انجام می‌شود.
میانبر:
حل اختلاف
مذاکره
درخواست برای نظر
نظر سوم
هشدار برای رعایت نزاکت
میانجی‌گری
کمیته میانجی‌گری
درخواست‌های میانجی‌گری
داوری
هیئت داوری
درخواست‌ها
پرونده‌های باز >En
پرونده‌های بسته >En
درخواست اجبار داوری >En
درمان
آزادی مشروط >En
تحریم عمومی >En
آزادی مشروط مقاله >En
ارشاد >En
گروه‌های عضو
گروه میانجی‌گری
دستیاری ویرایشگر >En


توصیه‌هایی برای پاسخ دادن[ویرایش]

همهٔ ویرایشگران از جمله کاربران ناشناس (یا IP) می‌توانند با پاسخ دادن به درخواست‌ها، نظر و ایدهٔ خود را برای رسیدن به یک موافقت عمومی یا اجماع بیان کنند.

درخواست نظر برای مقاله‌ها، الگوها و رده‌ها[ویرایش]

قبل از درخواست نظر[ویرایش]

 • این قسمت برای نظر دادن در مورد محتوای صفحه‌ها است؛ برای مسائل مربوط به رفتار کاربران لطفاً قسمت درخواست‌ نظردهی در مورد کاربر را که پایین‌تر است ببنید.
 • بهتر است قبل از درخواست ناظرین دیگران در این‌جا، تلاش کنید که مشکلات مقاله را در صفحهٔ بحث آن حل کنید.
 • اگر مقاله پیجیده یا فنی است ممکن است بهتر باشد که در یک ویکی‌پروژه مرتبط درخواست نظر کنید.
 • اگر موضوع فقط در میان دو ویرایشگر است، بهتر است قبل از این‌جا راه سریعتر نظرسوم را امتحان کنید.

مراحل[ویرایش]

 • برای ایجاد یک درخواست برای نظر با موضوع مثال از این الگو استفاده کنید"{{درخواست نظردهی|مثال}}‎"فقط به جای مثال موضوع مورد نظر را وارد کنید؛ یا از جعبه زیر سود بگیرید.


 • مشکل را به اختصار بیان کنید سپس صفحه را ذخیره کنید.
 • الگوی {{نظرخواهی}} را بر بالای مقاله یا قسمت مورد نظر بیفزایید.

درخواست نظر برای سیاست‌ها و قراردادها[ویرایش]

در ویکی‌پدیای فارسی نظردهی برای سیاست‌ها و رهنمودها در صفحهٔ بحث آن‌ها انجام می‌شود. به منظور جذب نظرهای بیشتر، می‌توانید در قهوه‌خانه اطلاعیه راجع به بحث‌های در جریان اضافه کنید.

درخواست نظر در مورد کاربرها[ویرایش]

درخواست نظر در مورد رفتار کاربرها روشی است برای بحث در مورد یک کاربر خاص که ویکی‌پدیا:سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌پدیا را زیر پا گذاشته است. موارد زیر را قبل از درخواست برای نظر در مورد کاربرها با دقت بخوانید:

 • قبل از درخواست نظر جمعی از کاربران، دست کم دو نفر از ویرایشگران ویکی‌پدیا باید از طریق صفحهٔ بحث کاربر مورد نظر یا صفحه‌های بحث مرتبط دیگر با وی ارتباط برقرار کرده باشند و تلاش کرده باشند که اختلاف را رفع کنند اما موفق نشده باشند. درخواست برای نظر در مورد کاربر در صورتی که قبلاً دو ویرایشگر دیگر برای حل اختلاف با وی به روش فوق تلاش نکرده باشند ظرف ۴۸ ساعت پاک می‌شود. شواهد لازم، که معمولاً به صورت پیوند اختلاف هستند، نه تنها باید خود اختلاف را نشان بدهند، بلکه باید نمایانگر تلاش برای یافتن یک راه حل یا مصالحه باشند. کاربرهایی که درخواست نظر در مورد رفتار کاربر را تایید می‌کنند باید همان‌هایی باشند که در تلاش برای حل اختلاف درگیر بوده‌اند.
 • کاربرهایی که مورد بحث هستند باید از طریق صفحهٔ بحث‌شان نسبت به این مساله آگاه شوند. این کار را می‌توانید با افزودن الگوی {{بحث راجع به رفتار}} انجام دهید. از الگوی {{نتیجه بحث رفتار}} برای جمع‌بندی نظر در مورد کاربر استفاده کنید.
 • درخواست‌های نظری که تنها به منظور اذیت کردن یا مطیع کردن یک مخالف ایجاد شده باشند مجاز نیستند. مطرح کردن مکرر یا تحمیل‌آمیز درخواست‌های ناشایسته نوعی سوء استفاده از روند حل اختلاف به شمار می‌رود. درخواست برای نظر محلی برای ویکی‌پدیا:حملهٔ شخصی نیست.
 • درخواست برای نظر ممکن است به موشکافی در مورد تمام ویرایشگران درگیر بینجامد. هیئت داوری شواهد و نظرهای ارائه شده در درخواست برای نظر را در صورت ارجاع بعدی موضوع به این هیئت به دقت در نظر می‌گیرد. افزودن یک درخواست برای نظر را سرسری و با شتاب انجام ندهید.
 • در بسیاری از موارد، از ویرایشگرانی که در یک درخواست برای نظر از آن‌ها نام برده شده انتظار می‌رود که به آن پاسخ دهند. در صورت ارجاع موضوع به هیئت داوری، این هیئت هر پاسخ یا ندادن پاسخ را در نظر می‌گیرد، هم‌چنان که نظرها و حمایت‌های جامعه ویکی‌پدیا در آن باره را مد نظر قرار می‌دهد.
 • اختلاف نظر در مورد محتوای مقاله، از جمله اختلاف نظر در مورد نحوهٔ حصول دیدگاه بی‌طرفانه باید در قسمت درخواست نظر برای مقاله‌ها، الگوها و رده‌ها مطرح شوند.
 • برای اختلاف‌های خفیف تا متوسط، می‌توانید از ویکی‌پدیا:هشدار برای رعایت نزاکت استفاده کنید تا به سادگی نظر دیگران را بدانید.

درخواست نظرهای کنونی[ویرایش]

برای اینکه برای مقاله‌ای یا موضوعی درخواست نظر کنید، الگوی {{نظر}} را به بالای آن مقاله بیافزایید، س‍پس روی پیوندی که در الگو به رنگ قرمز است کلیک کنید و در زیرصفحهٔ جدیدی که باز می‌شود درخواستتان را به‌شکل استاندارد و معمول بنویسید. سپس نام صفحه را مطابق نمونه به اینجا بیفزایید.

برای دانستن سرشناسی مقالات فله‌ای که توسط ربات‌ها ایجاد می‌شود [مثلا مقالات قناتی که همکنون توسط ربات JYBot ایجاد می‌شود] چه راهکاری وجود دارد؟ بطور مثال کاربر ربات‌ران می‌گوید: وقتی برای ساخت مقالات رباتیک مجوز داده می شود، خود اجماع محسوب می شود آیا مجوز دادن توسط دوکاربر اعضای گروه مجوزدهندگان ربات می‌تواند سرشناسی ۱۵،۰۰۰ مقاله را بوجود بیاورد؟

Pictogram voting comment.svg توضیح: سوالم کلی است و مثال آورده شده فقط بخاطر درحال انجام بودن آن است.--آرمان (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۴۳ (UTC)

Pictogram voting comment.svg توضیح: اگر مجوزدادن سرشناسی نمی‌آورد، بهتر است قبل از ایجاد تعداد بیشمار این مقالات نظرخواهی مانند مقالات روستاها ایجاد گردد بعد ربات شروع به ساخت مقاله کند--آرمان (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۵۳ (UTC)

Pictogram voting comment.svg توضیح:دوست عزیز مقالات قنات ها کاملا سرشناسند و طبق همان اجماعی که دیدید و نظرات دوستان را خواندید حتی نیازی به اجماع این چنینی ندارد و همان مجوز ربات(که توسط مدیران یا دیوانسالاران بررسی می شود) مشابه اجماع است،همچنین برای ایجاد نظر خواهی مانند همانی که گذاشتید عمل کنید این طور کمی مبهم است،با احترام پسر یاس بحث ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۰۲ (UTC)

هدف این بحث در ابتدا، مشخص کردن صلاحیت تعیین سرشناسی مقالات توسط اعضای گروه مجوزدهندگان ربات است، اگر به نتیجه صلاحیت نداشتن رسید می‌توان قبل از مجوز دادن برای مقاله‌های رباتیت نظرخواهی سرشناسی ایجاد کرد-- آرمان (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۲۴ (UTC)

Pictogram voting comment.svg توضیح: به نظر من بحث مفیدی است. از آن‌جایی که مقالات رباتیک از جایی دیگر به ویکی‌فا منتقل می‌شوند پس مطمئناً منبع دارند. یعنی مقالات دستی نیستند که شک بدون‌منبع‌بودن داشته باشند. اما به نظرم باید هنگام دادن مجوز برای ساختن یک مجموعه مقالات رباتیک منبع نیز مورد بررسی قرار بگیرد بدین نحو که ربات‌ران بگوید منبعش کجاست. اگر منبع معتبر بود به او مجوز ساخت بدهند. اما در مورد منبع؛ بسیاری از این مقالات ترجمه از ویکی‌های دیگرند که تکلیفش جداست و بسیاری نیز از دانش‌نامه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نمی‌دانم حکم اعتبار ویکی‌های دیگر چیست ولی تشخیص سرشناسی و اعتبار دانش‌نامه‌های دیگر ممکن است و ساده. پ. پژوهش (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۱۷ (UTC)

معمولا هنگام گرفتن مجوز ، منبع را معلوم می کنیم، اگر مجوز را ببینید، در آن الگوی ساخت آمده که دارای مجوز است .جواد/بحث ۲۳ تیر ۱۳۹۱، ساعت ۱۲:۵۴ (ایران)
نظر رضا

مقالات روستاها و آثار باستانی و ساختمان‌های مهم شهرها سرشناس هستند و برای ماندن باید حداقل یک منبع داشته باشند.

در مورد این مورد خاص (قنات‌ها) منبعش کاملا سرشناس هست و این منبع از سوی دولت به صورت رسمی‌ اطلاعات مرتبط با قنات‌ها را عمومی کرده است. همچنین باید توچه داشت که قنات‌ها از استادیوم‌ها و هتل‌ها یا روستاها چیزی کمتر ندارند در نتیجه ابهامی برای سرشناسی‌شان نیست.— پیام امضانشدهٔ قبلی را reza1615 (بحث • مشارکت‌ها) نوشته‌است.

بنظرتان اعضای گروه مجوزدهندگان ربات صلاحیت تعیین سرشناسی مقالات را دارند؟ یا باید قبل از اعطای مجوز، یک نظرخواهی عمومی مانند این ایجاد کرد؟-- آرمان (بحث) ‏۱۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۵۵ (UTC)
برای اینکه پاسخ‌ها در یکجا باشند ادامه بحث در بحث ویکی‌پدیا:رهنمود ساخت مقاله با ربات
سرشناسی مسئله جدا از مسائل رباتیک‌است٬ هیچ مقاله به صرف ساخته‌شدن توسط ربات سرشناس نمی‌شود٬‌ حتی به نظر من حتما قبلا از ایجاد مقالات رباتیک در تعداد زیاد حتما با جامعه‌ ویکی‌پدیا گفتگو صورت بگیرد که جامعه در جریان باشد. م‍ردتن‍‍ه‍ا ‏۱ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۰۳ (UTC)


 • در این مقاله کاربری تأکید دارد که حتما باید از کلمه «مرگ» استفاده شود، و استفاده از کلمه «وفات» و حتی «درگذشت» را واگردانی می‌کند، و حتی در ایت رابطه قانون ۳ برگردان را هم نقض کرده است. در ویکی‌پدیا:نظر سوم هم مطرح کردم، ولی ایشان به سخنان "نظر سوم" هم اهمیتی نداد، و آن‌را واگردانی کرد! البته بعدتر نظرات سوم هم ظاهرا دو دسته شده‌اند. این مسأله علاوه بر این مقاله، در مقالات علی بن موسی الرضا، فاطمه زهرا،محمد باقر علی نقی و حسن عسکری هم این مسأله هست. حتی در ویکی‌پدیا:شیوه‌نامه نوشتن زندگی‌نامه هم واگردانی انجام می‌دهد، تا سخن خود را اثبات کند! ایشان نوشته موجود در آن شیوه‌نامه را به طور تحت اللفظی برداشت کرده است، و روح قانون را رها کرده است: گمان می‌کند این‌که گفته شده "«درگذشت» به عنوان فعل ماضی، «کشته شد» و «مرگ» به عنوان مصدر استفاده می‌شوند" به این معناست که مثلا اگر از درگذشت یا وفات به عنوان مصدر استفاده شود، قانون نقض شده است، و آن‌را واگردانی می‌نماید! علی سراج (بحث) ‏۳ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۷:۵۶ (UTC)
سلام، به نظر حق با ایشان است. وپ:بی‌طرفی اصلی بنیادین است و ریزنویسه‌هایی چون افعال نیز باید در همین چارچوب باشند. وقتی واژه مصوبی برای مصدرها وجود دارد دلیلی ندارد از واژه‌ای که ممکن است برای برخی مفهومی بالاتر و یا پایین‌تر از واژه اصلی دارد استفاده کرد. به نظر میرسد اولین تغییر در رهنمود توسط شما صورت گرفته است که بهتر می‌بود در این‌مورد اجماع کاربران را ارجح بر شاخصه کلی همچون «روح قانون» قرار میدادید. MaHaN MSG ‏ ‏۳ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۸:۱۵ (UTC)
سلام به نظر من هم حق با علی سراج است من نیز بار ها نقص قانون سه بر گردان را از این کاربر دیده و تذکر داده اما توجه نکرده است. M7S6MMy Talk  ۱۴ آذر ۱۳۹۱، ساعت ۱۱:۲۳ (ایران) ‏۴ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۶:۵۳ (UTC)
لطفا بحث را شخصی نکنید. هنگامی که شما خودتان حکم میدهید، تفتیش عقیده میکنید و در آخر نیز مقابل دیدگاه مخالفتان شروع به یارکشی می‌کنید نشان از این است که هنوز با سیاست بی‌طرفی آشنایی کامل ندارید.
حذف محتوای مغرصانه جزو استثناءهای قانون سه‌برگردان است، شما و جناب سراج هردو دراین‌باره تذکر دریافت کرده‌اید پس لطفا وپ:۳ب را به دقت مطالعه کرده و به جای اقدام متقابل و اتهام خرابکاری به کاربران به بحث و گفتگو بپردازید! MaHaN MSG ‏ ‏۴ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۱۴ (UTC)

کاربران علی سراج و M7S6M: ویرایش‌های شما برخلاف شیوه‌نامه‌ی موجود است. زمانی هم که به شما توضیح داده شد و لینک آن صفحه برای‌تان گذاشته‌شد قبلی را پاک کردید و سعی کردید یک رهنمود جدید بنویسید تا حرف‌تان به کرسی نشانده‌شود. شما مجاز نیستید بدون دلیل و مدرک، در صفحه‌های مختلف جارزنی کنید که فلان کاربر نقض ۳ برگردان کرده. اگر لینکی به ۴ واگردانی در کم‌تر از ۲۴ ساعت هست (که در این مورد نیست) می‌توانید در جایش درخواست کنید تا رسیدگی شود. بر خلاف رهنمود موجود جنگ ویرایشی درست کرده‌اید (عده‌کشی و تهمت‌زنی‌های‌تان بماند) از من طلبکار هم هستید؟ آن‌هم در حالی که فقط من نبودم که خرابکاری‌های شما را واگردانی می‌کردم و چند کاربر دیگر هم ویرایش‌های اشتباه شما را خنثی کردند. امیدوارم این توضیح و تذکر آخر کفایت کند. Cobain (بحث) ‏۴ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۵۸ (UTC)

 1. اول بگویم که من کسی دعوا ندارم. لطفا همگی آرامش‌شان را حفظ کنند.
 2. خوب است به جای اتهام «اتهام زنی» به دیگران، خود از اتهام زدن بپرهیزیم. دو بار گفته شده که «یارکشی» یا «عده کشی» صورت گرفته است. توجه بفرمایید که ایجاد این صفحه توسط من، از نظر زمانی پیش از اعلام آمادگی آقا یا خانم M7S6M برای چاره جویی برای اقدام غریب آقا یا خانم Cobain است. ظاهرا ایشان هم از این واگردانی به ستوه آمده اند، که به من پیشنهاد شکایت از Cobain را داده اند. من از ایشان شکایت نکرده ام، بلکه -قبل از پیشنهاد ایشان- برای این مسأله از دیگر کاربران ویکی پدیا درخواست نظر کرده ام.
 3. این‌که در شیوه‌نامه ای نوشته شده که مثلا کلمه «درگذشت» را برای فعل ماضی، و کلمه «مرگ» را برای مصدر استفاده کنید. اولا توجه کنید که این یک شیوه نامه است، نه قانون و سیاست ویکی پدیا. ثانیا در صفحه معادل آن در زبان انگلیسی چنین مسأله ای را ندارد. ثالثا برای فعل مضارع هیچ کلمه‌ای را پیشنهاد نکرده است! رابعا گفته برای «مصدر» از «مرگ» استفاده شود، در حالیکه کلمه مرگ اصولا مصدر نیست!! خامسا این مسأله را Taranet در ۳۱ تیر ۸۸ (+ و +) پیشنهاد داده است، و نه کسی در مورد آن نظر داده است، نه آن‌را تغییر داده است. صفحه مربوط به شیوه نامه نوشتن زندگی نامه صفحه ای خُرد است، و کسی با تکمیل آن مشکلی نداشته است، ولی اینکه بگوییم در مورد این شیوه نامه مثلا اجماعی صورت گرفته، چینی چیزی نیست. به نظر می‌رسد که Taranet می‌خواسته پیشنهادی برای هر یک از حالات بدهد، که به نظرشان بی طرفانه بوده است. درگذشت و مرگ هر دو به نظر ایشان بی طرفانه بوده است، و ایشان یکی را برای حالت ماضی و یکی را برای مصدر مثال زده است (غیر معقول است که بگوییم درگذشت به عنوان مصدر طرفدارانه است، ولی به عنوان فعل ماضی بی طرفانه است!!) چنان که گفتم فعل مضارع را اصلا پیشنهاد نداده، و مصدر را هم اشتباه بیان کرده است! چنان‌که گفته ام، بر اساس وپ:چچ «روح قوانین بر حروف و واژگان آن‌ها برتری دارد»؛ و بر اساس وپ:چچ «روح قوانین بر لفظ قوانین ارجح است». نباید بر الفاظ یک «شیوه نامه» «خُرد» که با پیشنهاد «یک نفر» صورت گرفته، و معادل آن در زبان‌های دیگر موجود نیست، و خود دارای نقص و اشکال است، تعصب ورزید، و بر خلاف Common Sense مثلا گفت برای ماضی درگذشت درست است، و برای مصدر درست نیست!!
 4. توجه بفرمایید که همین مسأله‌ی شیوه نامه در بسیاری از صفحات دیگر ویکی‌فا هم رعایت نشده است، و هیچ کس هم احساس نکرده است که بی طرفی نقض شده است. کافی است کلمه «درگذشت» را در ویکی‌فا جستجو کنید، تا ببینید چه تعداد از صفحات از کلمه درگذشت -به قول ایشان- به عنوان مصدر استفاده کرده‌اند! علی سراج (بحث) ‏۴ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۱۷ (UTC)

چند مورد از مثال‌های فعلی بسیارِ به کار بردنِ «درگذشت» به عنوان -به قول ایشان- مصدر در ویکی پدیا: کوروش در فاصلهٔ بین ۱۲ تا ۳۱ اوت سال ۵۳۰ پیش از میلاد درگذشته‌است و یا حداقل، خبر درگذشت وی و بر تخت‌نشینی کمبوجیه در این تاریخ به بابل رسیده‌است (اولی: فعل، دومی: مصدر). خسرو شکیبایی (زاده ۷ فروردین ۱۳۲۳ تهران - درگذشت ۲۸ تیر ۱۳۸۷)؛ ابوسفیان (درگذشت: ۳۱ ه. ق در سن ۸۸ سالگی) ؛ محمد بن اسحاق ندیم مشهور به ابن (درگذشت ۳۸۵ هجری قمری) ؛ مارتین لوتر (تولد ۱۰ نوامبر ۱۴۸۳ در آیزلبن آلمان -درگذشت ۱۸ فوریه ۱۵۴۶ ) ؛ مایکل جوزف جکسون Michael Joseph Jackson (زاده: ۲۹ اوت ۱۹۵۸ – درگذشت: ۲۵ ژوئن ۲۰۰۹ )، ...

عبدالرحمن جامی
زادروز ۲۴ آبان ۷۹۳
درگذشت ۲۷ آبان ۸۷۱ (۸۱سالگی)

حتی در «جعبه زندگینامه»، اگر بنویسید «تاریخ مرگ» خودش می‌نویسد: درگذشت!! علی سراج (بحث)

پایان درخواست‌ها[ویرایش]

هریک از کاربران یا مدیران قادر خواهد بود موضوع را جمع‌بندی کند. اگر تا قبل از آن خود فرد درخواست‌کننده موضوع را حل‌شده بداند، می‌تواند برچسب را از مقاله بردارد.


برای اضافه کردن یک مورد جدید، این‌جا کلیک کنید.

برای دیدن فهرستی از تمام زیر صفحه‌های مرتبط این‌جا کلیک کنید.