ویکی‌پدیا:آزار و اذیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

آزار و اذیت، را می‌توان به عنوان نمونه رفتار تهاجمی یا اهانت‌آمیز دانست که توسط یک مشاهده‌گر عاقل فهمیده می‌شود و در جهت مخالفت با یک شخصی یا اشخاصی معین انجام می‌شود. معمولاً و نه همیشه این عمل برای تهدید و ترساندن هدف اولیه‌است و معمولاً هدف آن چیزی جز ناخوشایندکردن ویکی‌پدیا در نظر فرد و یا خراب‌کردن فرد یا دلسرد کردن کاربری از ویکی‌پدیاست.

آزار و اختلال[ویرایش]

آزار و اذیت و مزاحمت‌های پی در پی، تماس‌های ناخواسته، حملات شخصی پی در پی و یا تهدید می‌تواند موجب لذت نبردن سایر ویرایشگران از لذت ویرایشگری در ویکی‌پدیا باشد. این روش‌ها و همچین سایر روشهای آزار اگر متوقف نشوند می‌تواند موجبات اختلال در دانشنامه را فراهم کنند.

ویکی‌کمین[ویرایش]

نوشتار(های) وابسته: وپ:کارآگاه‌بازی
میانبر:

ویکی‌کمین به عمل پیگیری مقالات یک ویرایشگر خاص اشاره می‌کنند که موجب اختلال است.

این عبارت بیانگر عملیست که یک ویرایشگر مشارکت‌کننده دیگری را در سرتاسر ویکی‌پدیا دنبال کند و مقالات مشابهی را به عنوان هدف ویرایش کند و هدف چیزی جز ایجاد دردسر و محنت برای مشارکت‌کننده دیگری نیست.

البته دیدن سیاهه مشارکت‌های کاربر دیگری به خودی خود مزاحمت نیست. این سیاهه‌ها برای اهداف خوبی در دسترس عموم هستند. در حقیقت این سیاهه‌ها برای بررسی خطاهای کاربران و ناقضین سیاست‌های ویکی‌پدیاست و تصحیح خطاهای مرتبط در مقالات مختلف است و این سیاهه‌ها در حل اختلافات می‌توانند مفید باشند زیرا به جمع‌آوری شواهد و مدارک کمک می‌کنند. در هر صورت اختلال مضر است و اگر پیگری دائمی یک کاربر همراه به حملات شخصی و حق به جانب‌بودن و رفتارهای خصمانه توأم باشند می‌توانند تبدیل به یک موضوع مهم بشوند.

افشای اطلاعات خصوصی[ویرایش]

میانبرها:

ارسال اطلاعات شخصی ویرایشگران دیگر، مگر در مواردی که آن شخص خودش به صورت داوطلبانه این اطلاعات را در معرض دید عموم قرار داده‌باشد نوعی آزار است. این اطلاعات می‌تواند شامل نام، نام خانوادگی، شماره ملی یا پاسپورت یا شناسنامه، آدرس به وبگاه شخصی، تاریخ تولد، محل کار یا محل زندگی فرد یا هر اطلاعات ارتباطی باشد. چه این اطلاعات واقعی باشند یا چه جعلی، قرار دادن این اطلاعات در ویکی‌پدیا نقض اسرار شخصی است و ممکن است برای فرد در خارج از ویکی‌پدیا دردسرساز یا حتی خطرناک باشد. این موضوع هم در مورد ویرایش‌گرها و هم افراد غیر ویرایش‌گر صدق می‌کند. همچنین برای کاربرانی که درخواست تغییر نام کاربری می‌کنند، ولی نام کاربری قبلی آن‌ها هنوز در دسترس است. هر ویرایشی که کسی را به بیرون از ویکی‌پدیا مربوط می‌کند باید سریعاً واگردانی شود. پس از آن باید به اطلاع گروه پنهان‌گران برسد تا این افراد اطلاعات را برای همیشه از ویکی‌پدیا حذف کنند. اگر ویرایش‌گری در گذشته اطلاعاتی شخصی را در صفحه کاربری خود قرار داده، ولی پس چندی این اطلاعات را حذف نموده‌است، باید به خواستهٔ وی احترام گذاشته شود. البته پیوند دادن به اطلاعات کاربری که توسط خود کاربر منتشر شده‌است، معیار وپ:لو نیست.

نکته دیگر برای کاربران است، که نام کاربر مشابه با نام اصلیشان انتخاب می‌کنند و جست‌وجوی نام کاربری آنها ممکن است، نام اصلی آن‌ها را آشکار کند. این دلیلی بر اشتباه کاربر جست‌وجو کننده نام آن‌ها در اینترنت نیست. بازگو کردن (حلاجی) صحبت‌های افراد خارج از ویکی‌پدیا برای تحت‌فشار قرار دادن آن‌ها برای ویرایش‌های داخل ویکی، یا اشاره به ویرایش‌های قبلی کاربر برای فشار آوردن به وی در ویرایش‌های جدیدتر نوعی آزار است. اگر کسی خود را معرفی کند، این اطلاعات می‌تواند در زمینهٔ تعارض منافع به شکل صحیح مورد بررسی قرار بگیرد.

اگر دیدید کسی اطلاعات شخصی کاربر دیگری را در ویکی‌پدیا قرار می‌دهد. صحت و سقم این اطلاعات را نه تأیید و نه تکذیب کنید. اشاره به درستی یا نادرستی اطلاعات، به فرد قراردهندهٔ آن‌ها و دیگران که آن اطلاعات را دیده‌اند، بازخوردی از درستی آن‌ها می‌دهد. به همین دلیل، برخورد با افشای اطلاعات درست یا نادرست باید یکسان باشد. درز اطلاعات (اوتینگ‌ها) باید به صورت تلاش برای افشای اطلاعات توصیف شوند، که همین عدم اشاره به درستی یا نادرستی اطلاعات است. همچنین این مورد باید برای دلیل بسته شدن کاربر خاطی، هم رعایت شود.

افشاهایی که به قصد یا از روی بدخواهی نباشند (مانند دوستان خارج از ویکی که هم دیگر را در ویکی با نام اصلی مورد خطاب قرار می‌دهند) معیار وپ:لو نیست. تلاش برای افشای اطلاعات با بسته‌شدن در آن و بدون قید و شرط کاربر خاطی همراه است.

تهدید به افشای اطلاعات هم به عنوان حملهٔ شخصی در نظر گرفته می‌شود بر اساس آن قانون مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آزار در فضای نام کاربری[ویرایش]

گذاردن تعداد زیادی دروغ، افترا و پیام‌های اخطار سوال برانگیز در صفحه بحث کاربر؛ واگردانی چنین پیام‌هایی پس از حذف آنها توسط خود کاربر؛ قرار دادن پیام‌هایی حاوی «مشکوک به زاپاس خواندن» کاربر؛ تحت فشار قرار دادن کاربر برای تغییر عقیده یا هر عبارت معادلی در صفحه بحث کاربران فعال که باعث رنجش آنان شود، از مصادیق آزار و اذیت محسوب می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]