صفحه‌کلید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

صفحه‌کلید یا کیبورد یکی از اجزاء پیرامونی رایانه است.

صفحه‌کلید همانند موشواره، یک واسط کاربر سخت‌افزاری محسوب می‌شود که کاربر از طریق آن، با رایانه ارتباط برقرار می‌کند. صفحه‌کلید از تعداد زیادی کلید تشکیل شده است. صفحه‌کلید در مدلها و اقسام گوناگون ساخته می‌شود. درگاه آن معمولاً از نوع PS/2 بوده و در مدل‌های اخیر بنفش رنگ است. این پورت خروجی صفحه‌کلید بوده و به برد مادر وصل می‌شود. هم اکنون صفحه کلیدها و موشواره‌های از نوع USB به تدریج جای PS/2 را می گیرند.

صفحه کلید از یک سری کلید تشکیل شده که به ریزپردازنده‌هایی متصل شده‌اند که حالت هر کلید را نشان می‌دهند. پردازشگر درون صفحه کلید پارامترهایی را که برای استفاده مهم است می‌فهمد. برای مثال موقعیت کلید که در قالب کلید است، مقدار جهش و نمایان شدن سرعت انتقال مطلب تایپ شده، حروف فرستاده شده به رایانه که در یک میانگیر حافظه نگهداری می‌شود و غیره. اطلاعات از طریق رابط به رایانه فرستاده می‌شود.

صفحه کلید آمریکایی[ویرایش]

صفحه‌کلید استاندارد فارسی[ویرایش]

همچنین به مقالهٔ فارسی‌نویسی مراجعه بفرمایید.

چینش صفحه‌کلید فارسی در ویندوز، با چینش استاندارد ملی ایران، متفاوت است. در حالی که در توزیع‌های گنو/لینوکس این استاندارد صفحه‌کلید به صورت پیش‌فرض رعایت گردیده است. استاندارد ملی شمارهٔ ۹۱۴۷ ایران به صورت زیر است: [۱]

Kb-normal.png
Kb-shift.png
Kb-right-shift.jpg

این استاندارد جایگزین استاندارد ملی ایران شمارهٔ ۲۱۰۹ [۲] شد، که افزون بر آن دارای حالت استفاده از دگرساز راست است.

صفحه‌کلید فارسیِ مایکروسافت[ویرایش]

صفحه‌کلید فارسی مایکروسافت به صورت پیش‌فرض روی ویندوز وجود دارد.
در نسخه‌های جدید این سیستم‌عامل، که ویندوز ۸ و ۸.۱ (ویندوز آبی) نامگذاری شده‌اند، صفحه‌کلید فارسی دیگری با نام فارسی(استاندارد) (به انگلیسی: Persian (Standard)‎) اضافه شده و قابل فعال‌سازی است؛ این صفحه‌کلید شباهت بیشتری به صفحه‌کلید استاندارد ملی ایران (۹۱۴۷) دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «طرز قرار گرفتن حروف و علائم زبان فارسی بر روی صفحه کلید کامپیوتر». موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران. بازبینی‌شده در ۳۱ شهریور ۱۳۹۱. 
  2. «استاندارد ملی ایران ۲۱۰۹ فناوری اطلاعات - چیدمان حروف و علائم فارسی بر صفحه کلید رایانه». موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران. بازبینی‌شده در ۸ بهمن ۱۳۸۸.