شلومبرجر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شلومبرگر)
پرش به: ناوبری، جستجو
شلومبرجر
نوع شرکت نفت و گاز
محدوده فعالیت جهانی
بنیانگذاری ۱۹۲۶ پرچم فرانسه (فرانسه)
دفتر مرکزی پرچم ایالات متحده آمریکا هیوستون، ایالات متحده
افراد مهم پال کیبسگارد (مدیرعامل)
سیمون آیات (مدیر امور مالی)
محصولات خدمات نفتی
درآمد ۳۹٫۵۴ $ میلیارد دلار (۲۰۱۱)
شمار کارکنان ۱۱۵٫۰۰۰ نفر (۲۰۱۱) [۱]
وب‌گاه www.SLB.com

شلومبرجر[۲][۳]، (یا شلومبرژه[۴]) یا شلومبرگر،[۵][۶] (به آلمانی آلزاسی: Schlumberger ) بزرگترین شرکت خدمات نفتی در جهان می‌باشد. این شرکت بین‌المللی نفتی، درحدود ۱۱۵٫۰۰ پرسنل، از ۱۴۰ ملیت مختلف دارد، که درحال حاضر، در ۸۵ کشور فعالیت می‌نماید.

دفاتر مرکزی کمپانی شلومبرگر در شهرهای هیوستون، پاریس و لاهه قرار دارند.

تاریخچه[ویرایش]

ساختمان مرکزی شلومبرگر در هیوستون

شلومبرگر، در سال ۱۹۲۶ توسط دو برادر فرانسوی، بنام کنراد و مارسل شلومبرگر تأسیس شد. این شرکت در ابتدا با نام: Société électrique prospection در فرانسه ثبت گردید و تحت عنوان شرکت تولید مقاومت‌های الکتریکی، کار خود را در سال ۱۹۲۷ در بازار قطعات الکترونیکی، آغاز نمود.

امروزه شرکت شلومبرگر فقط در صنعت نفت فعالیت می‌کند. زمینه تخصصی این شرکت در بخش‌هایی مانند: پردازش لرزه نگاری دوبعدی و سه بُعدی، خدمات سرچاهی، حفاری اکتشافی و حفاری چاه‌ها، مشاوره، نرم افزار و مدیریت اطلاعات در صنعت نفت می‌باشد. همچنین در زمینه استخراج آب‌های زیرزمینی و صنعت جذب و ذخیره سازی کربن نیز فعالیت می‌کند.

برادران شلومبرگر نیز بصورت مستقیم در صنعت نفت فعالیت نموده‌اند، که از آنجمله می‌توان به مطالعات ژئوفیزیکی و اکتشاف نفت و گاز، در کشورهایی مانند رومانی، کانادا، صربستان، آفریقای جنوبی، جمهوری دموکراتیک کنگو، ایران و ایالات متحده آمریکا اشاره نمود.

ثبت شرکت در ایالات متحده[ویرایش]

پس از آنکه برادران شلومبرگر در سال ۱۹۲۷ و در کشور فرانسه، فعالیت خود را آغاز نمودند، این شرکت به سرعت گسترش یافت. در سال ۱۹۲۹ اولین نمایندگی خود بنام شرکت نقشه برداری شلومبرگر، را در ایالات متحده و در شهر کرن کانتی ایالت کالیفرنیا ثبت نمودند و در زمینه نقشه برداری در صنعت نفت شروع بکار کردند.

شلومبرگر وایرلاین تستینگ[ویرایش]

این شرکت، در سال ۱۹۳۵ شعبه دوم خود در ایالات متحده را در هیوستون تاسیس کرده، که در همین سال نام آن به شرکت خدمات شلومبرگر تغییر کرد. در هوستون، همچنین شاخه‌ای بنام شلومبرگر وایرلاین تستینگ که در زمینه الکترونیک فعالیت می‌نمود نیز به این مجموعه اضافه گردید.

در سال ۱۹۴۸ برای اولین بار، دستگاه‌های حضور و غیاب بوسیله این شرکت و بمنظور ورود و خروج کارمندان، به بازار الکترونیک وارد شد. که در آن سالها سود زیادی برای شلومبرگر به ارمغان آورد...

در سال ۱۹۶۰ با شراکت داو کمیکال، شرکتی بنام داول-شلومبرگر تاسیس نموده که سهام هر کدام از شرکت‌ها ۵۰% بود. این شرکت در زمینه تولید پمپ‌های سرچاهی در صنعت نفت فعالیت خود را آغاز نمود.

ورود به بازار بورس نیویورک و خرید فارکس[ویرایش]

شلومبرگر در سال ۱۹۶۲ وارد بازار بورس نیویورک شد. در ۱۹۶۴ شلومبرگر موفق شد ۵۰٪ از فارکس را خریداری نماید، سپس آنرا با ۵۰٪ لانگوئدوسیئنه (Languedocienne) ادغام نموده و شرکت حفاری نپتون را تاسیس کرد. اولین تجزیه و تحلیل کامپیوتری مخزن، در مخزن ساراباند، در سال ۱۹۷۰ انجام شد.

سپس در سال بعد، باقیمانده سهام فارکس، که ۵۰% آن بود نیز، توسط شلومبرگر خریداری شد و شرکت نپتون، به شرکت حفاری فارکس نپتون، تغییر نام داد.

مرکز تحقیقات کمبریج[ویرایش]

مرکز تحقیقات شلومبرگر گولد

در سال ۱۹۸۱ اولین شبکه لینک بین المللی دیتا بهمراه خدمات ایمیل توسط شرکت شلومبرگر راه اندازی شد.

شلومبرگر، در سال ۱۹۸۳ مرکزی بنام مرکز تحقیقات کمبریج، در کمبریج، انگلستان افتتاح نمود، که در سال ۲۰۱۲ به مرکز تحقیقات شلومبرگر گولد تغییر نام داد. گولد، از نام مدیرعامل سابق این شرکت، آندرو گولد گرفته شده‌است. [۷]

تاسیس شرکت حفاری فارکس نپتون[ویرایش]

این شرکت، در سال ۱۹۸۴ شرکت حفاری سدکو را، خریداری نمود، همچنین در همان سال ۵۰% دیگر شرکت حفاری فارکس نپتون را از آن خود نمود.

سپس دو شرکت را ادغام کرده، کمپانی جدیدی بنام؛ شرکت حفاری سدکو فارکس را تاسیس کرد. در سال بعد نیز ۵۰% از سهام شرکت جکو را نیز خریداری نمود.

شلومبرگر، در سال ۱۹۹۲ نرم افزار سیستم‌های جیوکوئیست (GeoQuest) را بدست آورد.

وسترن‌جکو[ویرایش]

در سال ۲۰۰۰ "جئکو-پراکلا"، توسط شلومبرگر خریداری شد و با "وسترن جئوفیزیکال" ادغام گردید، تا کمپانی وسترن‌جکو تاسیس شود. شلومبرگر مالک ۷۰% درصد از سهام وسترن‌جکو بود، باقیمانده سهام آن، یعنی ۳۰% درصد از سهام این شرکت تازه تاسیس نیز، در اختیار بیکر هیوز که یکی از رقیب‌های اصلی شلومبرگر می‌باشد، بود.

سپس در سال ۲۰۰۶ شلومبرگر، ۳۰% درصد باقیمانده سهام وسترن‌جکو را، با مبلغ ۲٫۴ $ میلیارد دلار، از بیکر هیوز خریداری نمود.

اسمیت اینترنشنال[ویرایش]

اسمیت اینترنشنال و شلومبرگر؛ در سال ۱۹۹۹ با یک سرمایه گذاری مشترک، "شرکت حفاری ام.آی ال.ال.سی" را تاسیس نمودند. این شرکت، در زمان تاسیس، بزرگترین شرکت حفاری جهان بود... در این شرکت، اسمیت اینترنشنال ۷۰% درصد و شلومبرگر ۳۰% درصد از سهام را در اختیار داشتند.

در سال ۲۰۰۵ شلومبرگر، شرکت واترلو را خریداری نمود. در همان سال، شلومبرگر دفتر مرکزی خود در ایالات متحده را از نیویورک، به هیوستون منتقل کرد.

در سال ۲۰۱۰ اسمیت اینترنشنال، در معامله سهام، به ارزش ۱۱٫۳ $ میلیارد دلار، توسط شلومبرگر خریداری شد. این انتقال در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۰ انجام شد. این قرارداد، بزرگترین خرید، در تاریخ شلومبرگر می‌باشد.

سپس اسمیت اینترنشنال و شلومبرگر، با هم ادغام شدند. این ادغام، در تاریخ ۲۷ اوت ۲۰۱۰ بپایان رسید.

پیوند به بیرون[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]