پتروناس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پتروناس
نوع نفت و گاز
بنا نهاده ۱۹۷۴
دفتر مرکزی مالزی کوالالامپور، مالزی
محدودهٔ فعالیت جهانی
افراد کلیدی شمس‌الأظهر بن عباس
(مدیر عامل اجرایی)
محصولات نفت خام
گاز طبیعی
محصولات پتروشیمی
درآمد افزایش ۱۰۰٫۷۴ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
سود خالص افزایش ۲۱٫۹۱ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
مجموع دارایی افزایش ۱۶۱٫۴۷ $ میلیارد دلار (۲۰۱۳)
کارکنان ۳۹٫۲۳۶ نفر (۲۰۱۲)
وب‌گاه www.Petronas.com.my
دفتر مرکزی پتروناس، در برج‌های دوقلوی پتروناس، کوالالامپور

پتروناس، (به انگلیسی: Petronas) شرکت دولتی نفت و گاز مالزی است، که در ۱۷ اوت ۱۹۷۴ تاسیس شد. این شرکت در سال ۲۰۱۳ در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ در رتبه ۷۵ از بزرگترین شرکت‌های جهان قرار گرفت.[۱]

شرکت پتروناس از معدود کمپانی‌های نفت و گاز جهان است، که باتوجه به سال‌های اندک فعالیت در صنایع نفت و گاز، هم‌اکنون دارای فعالیت و تیم‌های عملیاتی در هر دو بخش صنایع بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت می‌باشد.

شرکت پتروناس امروزه در حوزه‌های پالایش نفت و گاز، احداث خطوط لوله انتقال، انتقال ال‌ان‌جی، مدیریت جایگاه‌های سوخت بنزین، تولید و بازاریابی محصولات پتروشیمی و مواد شیمیایی تا عملیات اکتشاف، استخراج، حفاری، تولید و ذخیره‌سازی نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده‌های نفتی فعالیت می‌کند.

اکثریت سهام این شرکت، در اختیار دولت مالزی می‌باشد. همچنین طبق توافقی که بین دولت مالزی و شرکت پتروناس منعقد شده، تمامی میادین و ذخائر نفت و گاز موجود در کشور مالزی، به این شرکت واگذار شده‌است. که پتروناس، مسئولیت توسعه میادین و همچنین افزایش تولید از این مخازن را، تضمین نموده‌است.

در سال ۲۰۰۹ پتروناس در لیست سودآورترین شرکت‌های جهان، رتبه سیزدهم را به خود اختصاص داد.[۲] در همان سال، پتروناس بعنوان سودآورترین شرکت آسیا معرفی شد.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

پتروناس، اولین شرکت استخراج نفت و گاز در مالزی نمی‌باشد. اولین بار، رویال داچ شل، اکتشاف نفت را، در منطقه ساراواک آغاز نمود. در سال ۱۹۱۰، اولین چاه اکتشافی در میری ساراواک، حفر شد. سرانجام، در "میدان گرند اویل لِیدی"، در پایان قرن ۱۹ میلادی، به نفت رسیدند.

در سال ۱۹۶۳ شرکت شل، تنها شرکت نفتی در فدراسیون مالزی بود، که شش سال قبل از استقلال از بریتانیا، در ایالات ساراواک و صباح، به نفت رسید. در سال‌های بعدی و پس از تشکیل کشور مالزی نیز، این رابطه حفظ شد و مقامات دو کشور، ارتباط خود را با رویال داچ شل، که در عمل، نفت مالزی را، در سال ۱۹۶۸ به ارمغان آورده بود، حفظ نمودند.

دهه ۱۹۷۰[ویرایش]

در دهه ۱۹۷۰ میلادی و در سال ۱۹۷۱ میلادی، وزیر سابق نفت مالزی؛ "عبدالرحمن یعقوب"، پیشنهاد تاسیس یک شرکت نفت و گاز را، به دولت مالزی داد. در پی برنامه پنج ساله بعدی دولت مالزی، در سال ۱۹۷۴ شرکت نفت و گاز مالزی توسط دولت مالزی، تاسیس شد. در همین حال، دولت فدرال مالزی، شروع به بستن قراردادهای اکتشافی، با شرکت‌های اسو، کونوکو فیلیپس و موبیل نمود. در سال ۱۹۷۴، شرکت اسو موفق شد، در کشور مالزی، به گاز طبیعی دست یابد. از آن سال به بعد، به سرعت ترنگانو ساخته شد و تولید نفت، از ساراواک و صباح نیز افزایش یافت. در سال ۱۹۷۴، تولید نفت خام مالزی در حدود ۸۱،۰۰۰ بشکه در روز بود.

پتروناس، در ماه اوت سال ۱۹۷۴ تاسیس شد و تحت شرایط قانون توسعه نفت، در ماه اکتبر سال ۱۹۷۴ به تصویب رسید. در بخش نفت، این کمپانی، از مدل شرکت پرتامینا، اندونزی که در سال ۱۹۷۱ تاسیس شده بود، الگوبرداری کرده و در بخش گاز آن نیز، از مدل شرکت "پرمینا"، که در سال ۱۹۵۸ تشکیل شد، استفاده نمود.

با توجه به طرح ۱۹۷۱، هدف از تشکیل پتروناس، حفاظت از حاکمیت ملی کشور مالزی، در بخش صنعت نفت و نیز برنامه‌ریزی برای برداشت صیانتی از ذخایر نفت و گاز این کشور، همچنین توزیع نفت و محصولات پتروشیمی به قیمت مناسب، بمنظور تشویق کارخانه‌ها و شرکت‌های مالزی، برای تولید کودهای نیتروژنی و انواع دیگر محصولات و در کل، گسترش صنعت نفت، در سراسر مالزی می‌باشد.

نخست وزیر مالزی "قدح عبدل‌رازک"، در تاریخ ۶ سپتامبر ۱۹۷۴، "تنگکو رضالیق حمزه" را، به عنوان رییس هیئت مدیره و مدیر اجرایی پتروناس منصوب کرد. رضالیق، از سال ۱۹۷۴ تاکنون، بعنوان رییس هیئت مدیره پتروناس، فعالیت می‌نماید.

شرکت پتروناس پس از تاسیس در سال ۱۹۷۴ فعالیت‌های خود در زمینه توسعه پروژه‌های نفت و گاز مالزی را با تمرکز بر صنایع بالادستی آغاز کرد و در کنار آن نیم نگاهی به پروژه‌های پایین دستی نیز داشت و تمام این فعالیت‌ها از طریق شرکت‌های زیرمجموعه و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با دیگر شرکت‌های نفتی بین‌المللی انجام می‌شد. این شرکت نیمه نخست سال‌های فعالیت خود را به آموزش مفاهیم صنعت نفت و گاز جهان اختصاص داد و فعالیت عمده خود را بیشتر روی صنایع بالادستی و تا حدودی پایین دستی متمرکز ساخت. پتروناس ۱۵ سال دوم را به فعالیت‌های داخلی خود در صنایع پایین‌دستی از جمله خرده‌فروشی و تولید محصولات پتروشیمی اختصاص داد و به تدریج فعالیت‌های بین‌المللی این شرکت در ۳۵ کشور جهان توسعه یافت و چندی بعد نیز در عرصه حمل و نقل و ارسال محموله‌های نفت و گاز فعال شد؛ توسعه فعالیت‌های این شرکت تا جایی پیش رفت که این شرکت به تامین اعتبار چندین پروژه بسیار عظیم در مالزی کمک کرد.

پتروناس در سال ۱۹۷۸ میلادی شرکتی به نام پتروناس کاریگالی را با هدف اکتشاف نفت و گاز تاسیس کرد، که ۱۰۰ درصد سهامش متعلق به این شرکت بود. در پی تاسیس این شرکت جدید، پتروناس به سرعت سهام شرکت آمریکایی کونوکو فیلیپس در سواحل شرقی شبه جزیره مالزی را خریداری کرد و بخش عمده فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز در مالزی را به دست گرفت.

دهه ۱۹۸۰[ویرایش]

پتروناس در سال ۱۹۸۱ شرکت پتروناس داگانگان را با هدف خرده‌فروشی بنزین از طریق جایگاه‌های عرضه سوخت خود تاسیس کرد. در سال ۱۹۸۳ این شرکت نخستین پالایشگاه خود در منطقه کریت واقع در سواحل شرقی مالزی را احداث کرد و شمار جایگاه‌های عرضه سوخت این شرکت در سال ۱۹۸۴ به ۴۵ جایگاه رسید.

این شرکت مالزیایی نخستین محموله ال‌ان‌جی خود را در سال ۱۹۸۳ میلادی به ژاپن صادر کرد. در دهه ۱۹۸۰ میلادی فروش نفت و گاز و فراورده‌های نفتی بخش عمده درآمدهای ارزی مالزی را شامل می‌شد، به طوری که در سال ۱۹۸۳ این کشور ۲۸٪ درصد از مجموع درآمدهای خود را از محل فروش نفت، گاز و فراورده‌های نفتی تامین می‌کرد. در دهه نخست فعالیت‌های شرکت پتروناس، تولید نفت و گاز در مالزی به طور قابل توجهی با افزایش همراه شد، به طوری که در سال ۱۹۸۴ برداشت این شرکت از ۲۳ میدان نفتی، روزانه به ۴۴۰ هزار بشکه رسید، در حالی که این رقم در سال ۱۹۶۸ تنها چهار هزار بشکه و در سال ۱۹۷۳، ۹۰ هزار بشکه در روز بود و در همین مدت، دو میدان گازی، با تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در مالزی وجود داشت.

دهه ۱۹۹۰[ویرایش]

توسعه فعالیت‌های شرکت پتروناس با ساخت دو پالایشگاه با مجموع ظرفیت پالایش روزانه ۲۴۰ هزار بشکه نفت خام و افزایش صادرات ال‌ان‌جی در ابتدای دهه ۱۹۹۰ میلادی، ادامه یافت به طوری که مالزی هم اکنون به یکی از صادر کنندگان عمده ال‌ان‌جی در جهان تبدیل شده است. از سال ۱۹۹۳ بیش از ۶ هزار محموله ال‌ان‌جی به بازارهای جهانی صادر کرده است. شرکت پتروناس در بیش از ۱۰ هزار کیلومتر از خطوط لوله گازی جهان از جمله آرژانتین، استرالیا، تایلند و اندونزی سهام دارد، این شرکت یکی از مروجین استفاده از سوخت گاز برای حفاظت از محیط زیست به شمار می‌رود و اداره تنها شبکه عرضه سوخت گاز طبیعی برای وسایل نقلیه در مالزی را برعهده دارد.

پروژه برج‌های پتروناس از ۱ مارس ۱۹۹۳ شروع شد. طراحی برج‌های دوقلوی پتروناس توسط سزار پلی انجام گردید. کار ساخت برج‌ها در ۱ آوریل ۱۹۹۴ بوسیله دو کنسرسیوم مجزا بطور رسمی آغاز شد، که برج ۱ توسط کنسرسیوم ژاپنی به رهبری میتسوبیشی کورپوریشن و برج ۲ توسط کنسرسیوم کره‌ای، به رهبری سامسونگ سی اند تی انجام گردید و فاز نخست آن در مارس ۱۹۹۶ تکمیل شد. قسمت اداری برج‌ها، نخستین بخش از این سازه بود، که به بهره‌برداری رسید. در مجموع پروژه ساخت برج‌های پتروناس ۳ سال بطول انجامید. در ۱۹۹۶ دفتر مرکزی پتروناس به برج شماره یک منتقل شد. دانشگاه تکنولوژی پتروناس نیز، در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد.

دهه ۲۰۰۰[ویرایش]

در طول سال‌های دهه ۲۰۰۰ میلادی شرکت پتروناس با فعالیت در پروژه‌های داخلی نفت و گاز مالزی موفق به کسب تجاربی ارزنده در عرصه نفت و گاز شده است، به طوری که پیشرفت‌های فنی و عملیاتی این شرکت سبب شده بسیاری از شرکت‌های نفتی بین‌المللی و کشورهای نفت خیز همکاری با این شرکت را خواستار شوند.

دهه ۲۰۱۰[ویرایش]

امروزه پتروناس دارای ۲۰ کارخانه پتروشیمی و شبکه یکپارچه توزیع شامل خطوط راه‌آهن و بنادر کشتیرانی و لجستیک مخصوص در مالزی می‌باشد، که توسط دو شرکت تابعه کریت آی‌پی‌سی و گیبینگ آی‌پی‌سی مدیریت می‌شوند. بخش پالایش نفت پتروناس یکی از قسمت‌های سودآور این شرکت بشمار می‌آید، که در زمینه پالایش، بازاریابی، تجارت و خرده‌فروشی فراورده‌های نفتی فعال می‌باشد. شرکت پتروناس هم‌اکنون (۲۰۱۴) دارای ۴ پالایشگاه نفت با ظرفیت تولیدی بالغ بر ۴۴۸٫۰۰۰ بشکه در روز می‌باشد. سپس در سال ۲۰۰۵ با خرید تعداد زیادی از شرکت‌ها، که در صنایع مختلف فعالیت می‌کردند، عملأ به یک شرکت خوشه‌ای، یا فعال در صنایع گوناگون، تبدیل گردید.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۷ شرکت پتروناس مالک ۸۰۰ جایگاه پمپ بنزین در مالزی بود، که توسط پتروناس داگانگان مدیریت می‌شود. در سال ۲۰۰۸ تعداد پمپ بنزین‌های این شرکت، بیش از ۸۷۰ ایستگاه اعلام شد. شرکت پتروناس بخش عمده موفقیت‌های خود در صنعت نفت و گاز جهان را مرهون توانایی در برقراری تعادل میان یک نهاد دولتی و از سوی دیگر یک سازمان تجاری تمام عیار می‌داند. پتروناس به عنوان یک نهاد دولتی مسئولیت نظارت موثر بر منابع نفت و گاز مالزی و همچنین افزایش ارزش دارایی‌های ملی و توسعه پایدار صنعت نفت این کشور را بر عهده دارد و از سوی دیگر به عنوان یک شرکت تجاری باید با فعالان عرصه صنعت نفت در بازارهای جهانی رقابت کند و سود قابل قبولی را به سرمایه گذاران بازگرداند.

جایگاه پمپ بنزین پتروناس، در ۴۵ کیلومتری کوالالامپور

عملیات[ویرایش]

گروه شرکت‌های پتروناس طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های نفتی از جمله اکتشاف و استخراج نفت و گاز در بخش بالادستی تا فعالیت‌های پایین‌دستی مانند پالایش، بازاریابی و توزیع فراورده‌های نفتی، معامله، فرآوری و مایع سازی گاز طبیعی، عملیات در شبکه انتقال گاز، بازاریابی گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی)، تولید محصولات پتروشیمی و بازاریابی، ارسال، ساخت و مهندسی پروژه‌های نفت و گاز و سرمایه‌گذاری در املاک را شامل می‌شود.

با وجود این که کمتر از ۴۰ سال از تاسیس شرکت پتروناس نمی‌گذرد، اما این شرکت در طول این مدت محدود توانسته به یکی از پیشتازان عرصه نفت و گاز جهان تبدیل شود. این شرکت نیمه نخست سال‌های فعالیت خود را به آموزش مفاهیم صنعت نفت و گاز جهان اختصاص داد و فعالیت عمده خود را بیشتر روی صنایع بالادستی و تا حدودی پایین دستی متمرکز ساخت. پتروناس ۱۵ سال دوم را به فعالیت‌های داخلی خود در صنایع پایین‌دستی از جمله خرده‌فروشی و تولید محصولات پتروشیمی اختصاص داد و به تدریج فعالیت‌های بین‌المللی این شرکت در ۳۵ کشور جهان توسعه یافت و چندی بعد نیز در عرصه حمل و نقل و ارسال محموله‌های نفت و گاز فعال شد؛ توسعه فعالیت‌های این شرکت تا جایی پیش رفت که این شرکت به تامین اعتبار چندین پروژه بسیار عظیم در مالزی کمک کرد.

شرکت پتروناس پس از تاسیس در سال ۱۹۷۴ فعالیت‌های خود در زمینه توسعه پروژه‌های نفت و گاز مالزی را با تمرکز بر صنایع بالادستی آغاز کرد و در کنار آن نیم نگاهی به پروژه‌های پایین دستی نیز داشت و تمام این فعالیت‌ها از طریق شرکت‌های زیرمجموعه و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با دیگر شرکت‌های نفتی بین‌المللی انجام می‌شد. پتروناس سرانجام در سال ۱۹۷۸ میلادی شرکتی به نام کاریگالی را با هدف اکتشاف نفت و گاز تاسیس کرد، که ۱۰۰ درصد سهامش متعلق به این شرکت بود. در پی تاسیس این شرکت جدید، پتروناس به سرعت سهام شرکت آمریکایی کونوکو فیلیپس در سواحل شرقی شبه جزیره مالزی را خریداری کرد و بخش عمده فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز در مالزی را به دست گرفت. در سال ۱۹۸۳ این شرکت نخستین پالایشگاه خود در منطقه کریت واقع در سواحل شرقی مالزی را احداث کرد. پتروناس در سال ۱۹۸۱ شرکت پتروناس داگانگان را با هدف خرده‌فروشی بنزین از طریق جایگاه‌های عرضه سوخت خود تاسیس کرد و شمار جایگاه‌های عرضه سوخت این شرکت در سال ۱۹۸۴ به ۴۵ رسید.

این شرکت مالزیایی نخستین محموله ال‌ان‌جی خود را در سال ۱۹۸۳ میلادی به ژاپن صادر کرد. در دهه ۱۹۸۰ میلادی فروش نفت و گاز و فراورده‌های نفتی بخش عمده درآمدهای ارزی مالزی را شامل می‌شد، به طوری که در سال ۱۹۸۳ این کشور ۲۸٪ درصد از مجموع درآمدهای خود را از محل فروش نفت، گاز و فراورده‌های نفتی تامین می‌کرد. در دهه نخست فعالیت‌های شرکت پتروناس، تولید نفت و گاز در مالزی به طور قابل توجهی با افزایش همراه شد، به طوری که در سال ۱۹۸۴ برداشت این شرکت از ۲۳ میدان نفتی، روزانه به ۴۴۰ هزار بشکه رسید، در حالی که این رقم در سال ۱۹۶۸ تنها چهار هزار بشکه و در سال ۱۹۷۳، ۹۰ هزار بشکه در روز بود و در همین مدت، دو میدان گازی، با تولید روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب در مالزی وجود داشت. توسعه فعالیت‌های شرکت پتروناس با ساخت دو پالایشگاه با مجموع ظرفیت پالایش روزانه ۲۴۰ هزار بشکه نفت خام و افزایش صادرات ال‌ان‌جی ادامه یافت به طوری که مالزی هم اکنون به یکی از صادر کنندگان عمده ال‌ان‌جی در جهان تبدیل شده است.

در طول این سال‌ها پتروناس با فعالیت در پروژه‌های داخلی نفت و گاز مالزی موفق به کسب تجاربی ارزنده در عرصه نفت و گاز شده است، به طوری که پیشرفت‌های فنی و عملیاتی این شرکت سبب شده بسیاری از شرکت‌های نفتی بین‌المللی و کشورهای نفت خیز همکاری با این شرکت را خواستار شوند. شرکت پتروناس بخش عمده موفقیت‌های خود در صنعت نفت و گاز جهان را مرهون توانایی در برقراری تعادل میان یک نهاد دولتی و از سوی دیگر یک سازمان تجاری تمام عیار می‌داند. پتروناس به عنوان یک نهاد دولتی مسئولیت نظارت موثر بر منابع نفت و گاز مالزی و همچنین افزایش ارزش دارایی‌های ملی و توسعه پایدار صنعت نفت این کشور را بر عهده دارد و از سوی دیگر به عنوان یک شرکت تجاری باید با فعالان عرصه صنعت نفت در بازارهای جهانی رقابت کند و سود قابل قبولی را به سرمایه گذاران بازگرداند.

بخش بالادستی[ویرایش]

اکتشاف و استخراج[ویرایش]

پتروناس به عنوان متولی منابع نفت و گاز مالزی سال‌های نخست فعالیت خود را به مدیریت شرکت‌های پیمانکار قراردادهای مشارکت در تولید که پروژه‌های اکتشافی در این کشور آسیای شرقی را بر عهده داشتند، اختصاص داد اما این شرکت پس از مدتی به نیاز خود برای نقش آفرینی بیشتر در منابع هیدروکربنی پی برد. این شرکت مالزیایی از طریق شرکت زیرمجموعه اکتشاف و برداشت پتروناس کاریگالی، به موفقیت‌ها و رکوردهای قابل توجهی در توسعه میدان‌های نفت و گاز دست یافته است.

شرکت پتروناس کاریگالی با کار در کنار شرکت‌های نفتی چندملیتی از طریق قراردادهای مشارکت در تولید به اکتشاف، توسعه و تولید میدان‌های نفت و گاز در مالزی مشغول بوده است، همچنین این شرکت فعالیت‌های اکتشافی خود در خارج از کشور را با اکتشاف در مناطق جدید توسعه داده است.

واحد مدیریت نفت و گاز شرکت پتروناس، نظارت بر بخش‌های مختلف صنعت نفت و گاز مالزی را بر عهده دارد، همچنین بهره‌برداری بهینه از ذخایر هیدروکربنی و توسعه منابع به منظور جذب سرمایه‌ها و حفاظت از منافع ملی از وظایف این واحد به شمار می‌رود. توسعه اکتشاف و برداشت در پروژه‌های فراساحلی آب‌های عمیق و گسترش فعالیت‌های شرکت پتروناس در بخش‌های فلات قاره مالزی از چشم‌اندازهای شرکت پتروناس به شمار می‌آید، همچنین این شرکت برای رقابت با فعالان عرصه جهانی اکتشاف و تولید برای به حداکثر رساندن فرصت‌ها و افزایش قابلیت‌های خود به توسعه فناوری‌های جدید ادامه می‌دهد.

پتروناس هر ساله با جذب متخصصان صنایع نفت و گاز از سراسر جهان، فعالیت‌های بخش بالادستی خود را افزایش داده، که به تجهیز تیم‌های عملیاتی این شرکت انجامیده است. این شرکت از طریق قراردادهای مشارکت در سود، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اکتشافی، توسعه میدان‌های نفت و گاز و تولید را افزایش می‌دهد، این شرکت برای بهینه‌سازی پروژه‌های اکتشاف و برداشت و مدیریت فعالیت‌ها در این حوزه، همواره فعال بوده است.

شرکت پتروناس در پروژه‌های اکتشاف و برداشت بیش از ۲۲ کشور جهان در آسیای جنوب شرقی، خاورمیانه، آسیای میانه، آمریکای لاتین و آفریقا فعالیت می‌کند، که حدود یک چهارم مجموع ذخایر نفت و گاز این شرکت را شامل می‌شود.

نفت خام[ویرایش]

شرکت پتروناس با انجام عملیاتی از جمله پالایش، بازاریابی، تجارت و خرده‌فروشی نفت خام به دست آمده پس از طی مراحل اکتشاف و برداشت، ارزش می‌بخشد. نفت خام پس از بازاریابی در بازارهای جهانی، به فروش می‌رسد و همچنین بخشی از نفت خام برای تولید فراورده‌های نفتی، به منظور مصرف در داخل مالزی و بازارهای صادرات، روانه پالایشگاه‌های این شرکت می‌شود.

شرکت پتروناس اداره سه پالایشگاه نفت با مجموع ظرفیت تولید روزانه ۴۴۸ هزار بشکه نفت خام در مالزی را بر عهده دارد و سهام این پالایشگاه‌ها متعلق به این شرکت مالزیایی است، فراورده‌های نفتی تولید شده در این سه پالایشگاه از طریق شبکه‌های جایگاه‌های عرضه سوخت این شرکت در کشورهای مختلف، از جمله اندونزی، آفریقای جنوبی، سودان و تایلند بازاریابی می‌شود. شرکت پتروناس علاوه بر اداره سه پالایشگاه در مالزی، اداره پالایشگاه دوربان در آفریقای جنوبی را نیز بر عهده دارد.

گاز طبیعی[ویرایش]

گاز طبیعی به عنوان یکی از منابع انرژی پاک و بهینه برای رشد صنایع، حوزه‌ای است که شرکت پتروناس بخش عمده‌ای از فعالیت خود را روی آن متمرکز کرده است. این شرکت ظرف سال‌های گذشته قابلیت‌های خود در پروژه‌های گازی را توسعه داده است و هم اکنون به یکی از شریکان قابل اعتماد برای شرکت‌های بین‌المللی فعال در این عرصه و همچنین عرضه کننده مطمئن گاز به بازارهای اروپا و جهان به شمار می‌آید.

فعالیت‌های گازی شرکت پتروناس شامل مراحل اکتشاف، تولید گاز طبیعی، ارسال گاز به واحدهای فرآوری، انتقال گاز از طریق خطوط لوله، صدور ال‌ان‌جی، انجام عملیات دریافت ال‌ان‌جی از کشتی‌های حمل این ماده و نگهداری در تانکرهای ذخیره‌سازی با دمای پایین و تبدیل دوباره به گاز طبیعی و عرضه گاز برای تامین خوراک نیروگاه‌های انتقال برق و شبکه‌های آب رسانی است.

سایت تولید ال‌ان‌جی پتروناس در شهر بینتولا منطقه ساراواک، مالزی با ظرفیت تولید سالانه ۲۳ میلیون تن ال‌ان‌جی، یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید این محصول در جهان به شمار می‌رود. همچنین این شرکت در پروژه‌های تولید ال‌ان‌جی کشورهایی چون مصر و استرالیا، همچنین پایانه‌های ال‌ان‌جی در ولز و انگلستان سهام دارد.

شرکت پتروناس سهم عمده‌ای از ظرفیت تولید ال‌ان‌جی جهان را بر عهده دارد و از سال ۱۹۹۳ بیش از ۶ هزار محموله ال‌ان‌جی به بازارهای جهانی صادر کرده است. شرکت پتروناس در بیش از ۱۰ هزار کیلومتر از خطوط لوله گازی جهان از جمله آرژانتین، استرالیا، تایلند و اندونزی سهام دارد، این شرکت یکی از مروجین استفاده از سوخت گاز برای حفاظت از محیط زیست به شمار می‌رود و اداره تنها شبکه عرضه سوخت گاز طبیعی برای وسایل نقلیه در مالزی را برعهده دارد.

شرکت پتروناس با دریافت سهام شرکت انگلیسی استار انرژی، پا به عرصه ذخیره‌سازی گاز طبیعی گذاشت. این شرکت در نظر دارد نخستین نسل جدید تاسیسات ذخیره‌سازی گاز طبیعی در هامبلای گراو راه‌اندازی کند، که این تاسیسات پاسخ‌گوی نیازهای ذخیره‌سازی گاز بریتانیا، در آینده خواهد بود. شرکت پتروناس علاوه بر خرید سهام انرژی استار در انگلیس، بخشی از سهام تاسیسات ذخیره‌سازی در کشورهای دانمارک، ایتالیا و هلند را نیز خریداری کرده است و از این طریق می‌تواند در صدور ال‌ان‌جی به بازارهای اروپایی نقش عمده‌ای ایفا کند.

شرکت پتروناس همچنین قابلیت طراحی، ساخت، راه‌اندازی و نگهداری واحدهای فرآوری گاز طبیعی و انتقال آن از طریق خطوط لوله، مطابق با استانداردهای جهانی را دارد. این شرکت هم اکنون برای تامین امنیت انرژی کشورهای حوزه آسه‌آن در حال توسعه پروژه خط لوله گازی ترانس-آسه‌آن است.

پتروشیمی[ویرایش]

سرمایه‌گذاری شرکت پتروناس در صنایع پتروشیمی به ارزش منابع گازی مالزی کمک می‌کند. این شرکت برای دستیابی به دانش فنی و تخصص پتروشیمی هم اکنون از تجارب چندین شرکت چندملیتی بهره می‌گیرد و با آن‌ها همکاری دارد. شرکت پتروناس با استفاده از مواد خام کافی از طریق خط لوله پی.جی.یو و ایجاد دو مجتمع پتروشیمی در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز جهانی عرضه محصولات پتروشیمی در منطقه است.

کشتیرانی و لجستیک[ویرایش]

فعالیت‌های لجستیکی و کشتیرانی شرکت پتروناس از طریق شرکت کشتیرانی میسک برهاد، صورت می‌گیرد. شرکت میسک بزرگترین شرکت دریایی بین‌المللی در مالزی و از لحاظ سرمایه در بازارهای جهانی هم اکنون سومین شرکت بزرگ کشتیرانی جهان به شمار می‌آید. مالکیت کشتی‌ها، اداره کشتی‌ها، انجام فعالیت مرتبط با کشتیرانی، مالکیت و اداره تاسیسات فراساحلی شناور روی آب، انجام تعمیرات دریایی، مهندسی و ساخت سازه‌های دریایی از فعالیت‌های شرکت پتروناس در بخش لجستیک و حمل و نقل دریایی به شمار می‌رود. این شرکت علاوه بر فعالیت‌های دریایی و کشتیرانی وظیفه حمل و نقل نفت، گاز، ال‌ان‌جی و فراورده‌های نفتی شرکت پتروناس را بر عهده دارد.

بخش پایین‌دستی[ویرایش]

پتروشیمی[ویرایش]

بخش پایین‌دستی پتروناس، برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ راه‌اندازی شد. اولین پروژه بخش پایین‌دستی پتروناس، ساخت یک کارخانه تولید اوره بود. این کارخانه، توسط یکی از شرکت‌های تابعه پتروناس، بنام شرکت آسه‌آن، مدیریت می‌شود. دفتر مرکزی شرکت آسه‌آن، در ساراواک مستقر است. آسه‌آن درحال‌حاضر، صادرکننده آمونیاک و اوره به تمامی نقاط جهان می‌باشد.[۴]

امروزه پتروناس دارای ۲۰ کارخانه پتروشیمی و شبکه یکپارچه توزیع شامل خطوط راه‌آهن و بنادر کشتیرانی و لجستیک مخصوص در مالزی می‌باشد، که توسط دو شرکت تابعه کریت آی‌پی‌سی و گیبینگ آی‌پی‌سی مدیریت می‌شوند.[۵]

پالایش نفت[ویرایش]

بخش پالایش نفت پتروناس یکی از قسمت‌های سودآور این شرکت بشمار می‌آید، که در زمینه پالایش، بازاریابی، تجارت و خرده‌فروشی فراورده‌های نفتی فعال می‌باشد.

شرکت پتروناس هم‌اکنون (۲۰۱۴) دارای ۴ پالایشگاه نفت با ظرفیت تولیدی بالغ بر ۴۴۸٫۰۰۰ بشکه در روز می‌باشد.[۶]

جایگاه‌های پمپ بنزین[ویرایش]

حوزه دیگر فعالیت پتروناس، احداث، راه‌اندازی و مدیریت جایگاه‌های سوخت و پمپ بنزین‌های این شرکت است. پتروناس مالک شبکه گسترده‌ای از جایگاه‌های پمپ بنزین است، که با برند پتروناس در کشورهای اندونزی، مالزی، آفریقای جنوبی، تایلند و سودان گسترده می‌باشد.

نیروی انسانی[ویرایش]

کارکنان پتروناس نبض فعالیت و عملیات شرکت پتروناس هستند. پتروناس در صدد است تا تضمین کند که همراهی و کارکردن آنها با پتروناس، هم برای خودشان و هم برای خانواده‌شان سودمند است. گذشته از منافع عادی و معمولی کارکنان که در شرکت برای آنها فراهم است، افرادی که به پتروناس ملحق می‌شوند از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوند:

 • امکان بهبود و ارتقای مهارت و دانش از طریق برنامه‌های آموزشی و رشد و توسعه که در شرکت مقرر شده است.
 • چشم‌اندازی از پشرفت شغلی بلندمدت در شرکت با طرح‌های شغلی و جانشینی تعریف شده.
 • حمایت و حفاظت از ایمنی و بهداشت از طریق فرایندها و رویه‌های دقیق که برای تضمین محیط ایمن و بهداشتی در محل کار تعبیه شده است.

در پتروناس همیشه کارکنان برای رسیدن به بالاترین حد از نیرو و توانایی بالقوه‌شان تشویق می‌شوند، موفقیت هر یک از کارکنان جشن گرفته می‌شود.

مزایا و خدمات رفاهی شرکت پتروناس برای کارکنان شامل بسته‌های استاندارد مزایا است که در آن تمامی نیازهای افراد شناسایی شده و در جهت رفع آنها به بهترین شیوه عمل کند. مزایای رفاهی بیمه و بسته‌های کامل سلامتی کارکنان، تهیه مسکن و حمل و نقل، بسته‌های کمک آموزشی و تفریحات را شامل می‌شود. برخی از این موارد عبارتند از:

 • بیمه عمر
 • تامین مسکن مناسب مجردی یا خانوادگی در منازل سازمانی شرکت
 • وعده‌های غذایی کامل برای کارکنان و خانواده
 • دسترسی به بهترین امکانات تفریحی و اجتماعی در بریتانیا
 • مراقبت‌های پزشکی رایگان در بریتانیا برای کارکنان و خانواده آنها، طی دوره قرارداد
 • امنیت کامل در محل کار
 • حمل و نقل محلی
 • مزایای کمک آموزشی مناسب
 • دسترسی تمام وقت کارکنان به خدماتی چون اینترنت
 • فضای اداره؛ فضای کافی و اختصاصی اتاق اداره در یک محیط دوستانه و راحت برای هر یک از کارکنان.

حمایت‌های مالی[ویرایش]

بی‌ام‌دبلیو زاوبر[ویرایش]

سباستین فتل با اتومبیل بی‌ام‌دبلیو زاوبر، در جایزه‌بزرگ برزیل ۲۰۰۶
میشائل شوماخر، راننده تیم مرسدس، با تبلیغات پتروناس
آندره لوترر در مسابقات سوپر جی‌تی ۲۰۱۰

پتروناس یکی از حامیان اصلی تیم فرمول یک بی‌ام‌دبلیو زاوبر بوده و وظیفه تامین روغن موتور و سوخت اتومبیل‌های این تیم را، بعهده دارد. این کمپانی، همچنین مالک ۴۰٪ از سهام "شرکت مهندسی زاوبر پتروناس" می‌باشد.

این شرکت، سازنده شاسی اتومبیل‌های شرکت فراری بوده و نیز موتورهای استفاده شده توسط تیم زاوبر را طراحی می‌نمود، تا زمانی‌که شرکت آلمانی بی‌ام‌دبلیو، سهام آن را خریداری کرد.

مرسدس[ویرایش]

پتروناس، حامی اصلی مسابقات جایزه بزرگ مالزی و جایزه بزرگ چین است. شرکت پتروناس همچنین، شریک حق‌بیمه تیم‌های زاوبر پتروناس (۱۹۹۵-۲۰۰۵) و "بی‌ام‌دبلیو زاوبر اف۱"، (۲۰۰۶-۲۰۰۹) بود.

کمپانی پتروناس، تا قبل از سال ۲۰۰۹ که بی‌ام‌دبلیو، کلیه سهام "بی‌ام‌دبلیو زاوبر" را خریداری نمود، اسپانسر این تیم بود و از ۲۱ دسامبر ۲۰۰۹ به بعد، بعنوان اسپانسر تیم مرسدس، در مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک، شرکت می‌نماید.

پتروناس تویوتا[ویرایش]

پتروناس از سال ۲۰۰۸ اسپانسر اصلی تیم پتروناس تویوتا نیز می‌باشد. این تیم، که بنام تامز، شناخته می‌شود، در مسابقات اتومبیلرانی سوپر جی‌تی شرکت می‌کند و برنده مسابقات تیمی سال ۲۰۰۸ و دارنده عنوان بهترین راننده در سال ۲۰۰۹ می‌باشد. پتروناس تویوتا همانطور که از نامش پیداست، حاصل سرمایه‌گذاری شرکت نفتی پتروناس و شرکت خودروسازی تویوتا است.

آمار و رتبه‌ها[ویرایش]

شرکت پتروناس، در رتبه‌بندی فرچون ۵۰۰، در لیست بزرگترین شرکت‌های جهان، در سال ۲۰۰۵، در رتبه ۹۵ قرار گرفت. سال ۲۰۰۸ در مکان ۸۰ این لیست بود، سپس در سال ۲۰۰۹ در لیست سودآورترین شرکت‌های جهان، در رتبه سیزدهم قرار گرفت.

در همان سال، پتروناس بعنوان سودآورترین شرکت آسیا معرفی شد. این شرکت، ۴۵٪ درصد از بودجه کل کشور مالزی را تامین می‌کند.[۷] شرکت پتروناس، تا پیش از ادغام نمودن شرکت‌های گوناگون در آن، فقط در زمینه تجارت نفت و گاز، در ۳۵ کشور فعالیت می‌کرد.

سپس در سال ۲۰۰۵ با خرید تعداد زیادی از شرکت‌ها، که در صنایع مختلف فعالیت می‌کردند، عملأ به یک شرکت خوشه‌ای، یا فعال در صنایع گوناگون، تبدیل گردید.

شرکت‌های تابعه[ویرایش]

پتروناس دارای بیش از ۱۰۰ شرکت تابعه و حدود ۴۰ شرکت سرمایه‌گذاری مشترک است، که در هر کدام از آنها، دارای حداقل ۵۰٪ درصد سهام می‌باشد.[۸] تاکنون سهام ۴ شرکت از زیرمجموعه‌های پتروناس، در بازار بورس مالزی، عرضه شده است.

پتروناس داگانگان[ویرایش]

پتروناس داگانگان، یکی از شرکت‌های تابعه پتروناس است، که در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۷ دارای ۸۰۰ جایگاه پمپ بنزین در مالزی بوده. در سال ۲۰۰۸ تعداد پمپ بنزین‌های این شرکت، بیش از ۸۷۰ ایستگاه اعلام شده است.[۹]

این شرکت همچنین با شرکت‌های مواد غذایی، بانک‌ها و شرکت‌های حمل و نقل، تیمی را برای ارائه خدمات بهتر در جایگاه‌های پمپ بنزین خود، تشکیل داده است. این شرکت‌ها عبارتند از: مک دونالد، کنتاکی فراید چیکن، دانکین دوناتس، می‌بانک،[۱۰] سی‌آی‌ام‌بی بانک.[۱۱]

شرکت گاز پتروناس[ویرایش]

ساختمان اداری پتروناس در کوته

شرکت گاز پتروناس، بعنوان یک شرکت عملیاتی در امر ارائه خدمات انتقال و تصفیه گاز طبیعی کمپانی پتروناس، فعالیت می‌کند. این شرکت، سازنده طولانی‌ترین خط لوله گاز طبیعی مالزی است، که ۲۵۵۰ کیلومتر طول دارد و از کرته در ترنگانو به جوهور بهرو در جنوب و سپس تا کانگار در شمال شبه جزیره مالزی، گسترده شده است. سهام شرکت گاز پتروناس در بازار بورس مالزی معامله می‌شود.

میسک برحد[ویرایش]

نوشتار اصلی: میسک برحد

میسک برحد، شرکت ترابری دریایی است، که در زمینه کشتیرانی، خدمات لجستیکی، مدیریت بنادر و خدمات انبارداری فعالیت می‌نماید.

شرکت میسک برحد در سال ۱۹۶۸ تحت نام شرکت کشتیرانی بین‌المللی مالزی برحد توسط دولت مالزی تاسیس شد. این شرکت در سال ۲۰۰۵ فرآیند خصوصی‌سازی را آغاز کرد، که در پی آن نام شرکت به میسک برحد تغییر یافت و هم‌اکنون شرکت پتروناس مالک اکثریت سهام آن می‌باشد و بخشی از سهام آن نیز در بازار بورس مالزی معامله می‌شود.

میسک برحد در حال حاضر با در اختیار داشتن ۱۲۵ کشتی نفت‌کش، ۳۰ کشتی کانتینری، ۱۰ شناور FPSO و ۱۶ سکوی شناور و نیمه‌شناور حفاری فراساحلی، به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت پتروناس، فعالیت می‌کند.[۱۲]

این شرکت دارای بزرگترین ناوگان حمل و نقل دریایی و نیز بزرگترین شبکه انتقال ال‌ان‌جی در آسیای جنوب شرقی می‌باشد.[۱۳]

کی‌ال‌سی‌سی برحد[ویرایش]

کی‌ال‌سی‌سی برحد، در زمینه مدیریت پروژه و توسعه شهر کوالالامپور فعالیت می‌کند. این شرکت، تابه‌حال، پروژه‌های فراوانی را انجام داده‌است. از این پروژه‌ها می‌توان، به برج‌های دوقلوی پتروناس، برج منارا اکسون‌موبیل و "پارک کی‌ال‌سی‌سی"، اشاره کرد.

پتروناس کمیکال[ویرایش]

پتروناس کمیکال، شرکت صنایع شیمیایی، آخرین شرکت ثبت شده، توسط کمپانی پتروناس می‌باشد. این شرکت، در تاریخ ۲۶ نوامبر ۲۰۱۰ و با سرمایه‌ای معادل ۴٫۴۰ $ میلیارد دلار، راه‌اندازی شد. این شرکت همچنین، یکی از بزرگترین شرکت‌های جنوب شرقی آسیا است.[۱۴]

شرکت شیمیایی پتروناس، بزرگترین تولیدکننده و فروشنده محصولات پتروشیمی در جنوب شرق آسیا است. محصولات آن، عبارتند از: الفین، پلیمر، کود، متانول و سایر موادشیمیایی اولیه و محصولات مشتق شده...[۱۵]

پتروناس کاریگالی[ویرایش]

پتروناس تا سال ۱۹۷۸ نقش مستقیمی در تولید نفت، در کشور مالزی نداشت و این کار، عملأ توسط شرکای خارجی آن و تحت نظارت شرکت پتروناس، انجام می‌شد. در سال ۱۹۷۸ دولت مالزی، اقدام به تاسیس یک شرکت تابعه از پتروناس، بنام پتروناس کاریگالی نمود.

هدف از تشکیل این شرکت، اکتشاف و تولید نفت خام، بود. اولین فعالیت تولیدی این شرکت، در خارج از مالزی انجام شد.

برج‌های دوقلوی پتروناس[ویرایش]

برج‌های دوقلوی پتروناس در شب

برج‌های دوقلوی پتروناس، نهمین آسمان‌خراش جهان هستند، که در شهر کوالالامپور قرار گرفته‌اند. برج‌های دوقلو ۴۵۲ متر ارتفاع دارند. تعداد طبقات هر برج ۸۸ طبقه است و جمعاً ۷۸ آسانسور در این دو ساختمان فعال هستند. این دو برج از بخش زیرین، به هم وصل هستند، همچنین پلی طبقات ۴۱ و ۴۲ این دو برج را به هم متصل می‌کند.

پروژه برج‌های پتروناس از ۱ مارس ۱۹۹۳ شروع شد. طراحی برج‌های دوقلوی پتروناس توسط سزار پلی انجام گردید. کار ساخت برج‌ها در ۱ آوریل ۱۹۹۴ بوسیله دو کنسرسیوم مجزا بطور رسمی آغاز شد، که برج ۱ توسط کنسرسیوم ژاپنی به رهبری میتسوبیشی کورپوریشن و برج ۲ توسط کنسرسیوم کره‌ای، به رهبری سامسونگ سی اند تی انجام گردید و فاز نخست آن در مارس ۱۹۹۶ تکمیل شد. قسمت اداری برج‌ها، نخستین بخش از این سازه بود، که به بهره‌برداری رسید. در مجموع پروژه ساخت برج‌های پتروناس ۳ سال بطول انجامید.

دولت مالزی ساخت این برج‌ها را به عنوان نماد پیشرفت اقتصادی این کشور در دستور کار شرکت پتروناس بعنوان مالک و سرمایه‌گذار، قرار داد. امروزه برج‌های دوقلو پتروناس به یکی از نمادهای اصلی کوالالامپور و مالزی تبدیل شده‌است.

دفتر مرکزی شرکت پتروناس در برج شماره یک مستقر می‌باشد. هر دو برج پتروناس دارای بخش اداری می‌باشند، که برج یک کاملأ در اشغال شرکت‌های تابعه و زیرمجموعه پتروناس بوده و بخش اداری برج شماره دو، به شرکت‌های دیگر اجاره شده است. در برج شماره دو، دفاتر اداری شرکت‌هایی چون: هواوی، آریوا، بلومبرگ ال.پی.، آی‌بی‌ام، بوئینگ، مایکروسافت، اچ‌سی‌ال، خدمات مشاوره تاتا و رویترز قرار دارند.

دانشگاه تکنولوژی پتروناس[ویرایش]

دانشگاه تکنولوژی پتروناس، در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد. این دانشگاه ابتدا مؤسسه تکنولوژی پتروناس نامیده می‌شد و یکی از شعب فرعی شرکت پتروناس به شمار می‌رفت. اما در سال ۱۹۹۵ به‌عنوان دانشگاه شناخته شد.[۱۶]

موقعیت دانشگاه تکنولوژی پتروناس در مکانی است که اکنون تبدیل به منطقه‌ای صنعتی شده و دارای بخش‌هایی چون پارک تکنولوژی و صنعتی، پارک داروسازی، پارک آموزشی و پارک علوم و پژوهش است. این محل در منطقه‌ای در نزدیکی شهر سری اسکندر قرار دارد.[۱۷]

دانشگاه تکنولوژی پتروناس در زمینه‌های مهندسی، علوم و تکنولوژی فعالیت می‌نماید. در حال حاضر دانشگاه تکنولوژی پتروناس دارای پنج رشته مهندسی در مقطع کارشناسی و ۳ رشته در مقطع کارشناسی ارشد است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Petronas»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲ نوامبر ۲۰۱۲).

پیوند به بیرون[ویرایش]