اوام‌وی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اوام‌وی
نوع شرکت نفت و گاز
محدوده فعالیت جهانی
بنیانگذاری ۱۹۵۶
دفتر مرکزی پرچم اتریش وین، اتریش
افراد مهم گرهارد رویس (مدیرعامل)
محصولات نفت خام
گاز طبیعی
بنزین
درآمد ۴۴٫۱۱ $ میلیارد دلار (۲۰۱۱)
شمار کارکنان ۲۹٫۸۰۰ نفر (۲۰۱۱)
شرکت‌های وابسته پتروم
مول گروپ
وب‌گاه www.OMV.com
دفتر مرکزی اوام‌وی در وین، اتریش

اوام‌وی، (به آلمانی: Österreichische Mineralöl Verwaltung ÖMV) شرکت نفت و گاز بین‌المللی است، که مقر اصلی آن در شهر وین، اتریش قرار دارد. این کمپانی در زمینه اکتشاف، استخراج و بازاریابی نفت خام و گاز طبیعی، همچنین تولید برق فعالیت می‌نماید.

شرکت اوام‌وی، در سال ۲۰۱۱ با درآمدی معادل ۳۴ میلیارد یورو و نیروی کاری برابر ۳۰٫۰۰۰ نفر، بزرگترین شرکت در کشور اتریش بر پایه شمار کارکنان شناخته شد.

در سال ۲۰۱۱ این شرکت، در حدود ۸۰۰٫۰۰۰ تن نفت و ۱٫۳ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور اتریش تولید کرده، که این مقادیر، به‌ترتیب معادل ۸۶٪ درصد و ۸۳٪ درصد از تولید کل نفت و گاز اتریش بوده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

شرکت اوام‌وی در سال ۱۹۵۶ به عنوان یک شرکت تابعه از کمپانی اس‌ام‌وی (SMV)، تاسیس شد. چهار سال بعد، در سال ۱۹۶۰ با افتتاح پالایشگاه شیچات، در نزدیکی شهر وین عملأ فعالیت خود را آغاز نمود.

در روزهای پایانی سال ۱۹۸۷ معادل ۱۵٪ درصد از شرکت اوام‌وی به بخش خصوصی واگذار شد. این کمپانی، اولین شرکت اتریشی دولتی بود، که خصوصی شد.

در سال ۱۹۸۹ ۲۵٪ درصد از سهام شرکت پلاستیک سازی بورآلیس را خریداری نمود. در تاریخ ۲۴ ژوئن ۱۹۹۰ اولین جایگاه پمپ بنزین خود را، در وین راه‌اندازی نمود.

شرکت آیپیک ابوظبی در سال ۱۹۹۴ میلادی، ۱۹٫۶٪ درصد از سهام شرکت اوام‌وی را بدست آورد. در اوایل سال ۲۰۰۰ با گسترش این کمپانی به سمت شرق اروپا اوام‌وی، ۱۰% درصد از سهام شرکت مجارستانی مول گروپ را خریداری کرد. سپس در سال ۲۰۰۷ میزان سهام خود در مول گروپ را به ۲۰٫۲٪ درصد، افزایش داد.

اکتشاف و تولید[ویرایش]

فعالیت‌های اوام‌وی در زمینه اکتشاف و تولید در نقاط مختلف جهان

بخش اکتشاف و تولید شرکت اوام‌وی، در کشورهای مختلف پراکنده‌است. این کمپانی با تمرکز بر بخش اکتشاف و تولید، آن را به ۳ قسمت تقسیم نموده، که هر قسمت دارای مدیریت مستقل می‌باشد. این سه بخش عبارتند از :

  • اکتشاف و تولید نفت خام
  • اکتشاف و تولید گاز طبیعی
  • اکتشاف و تولید گاز مایع

شرکت اوام‌وی عمدتا در کشورهای اتحادیه اروپا فعالیت نموده و در حدود دو سوم از نفت و گاز خود را از رومانی و اتریش تولید می‌کند.

این کمپانی، در نظر دارد، بر فعالیت خود، در زمینه اکتشاف و تولید در منطقه دریای خزر، خاورمیانه و آفریقا تمرکز بیشتری نماید...

آمار و ارقام[ویرایش]

در سال ۲۰۱۱ آمار کمپانی اوام‌وی به شرح زیر است :

  • گروه فروش : ۳۴،۰۵ میلیارد یورو
  • کسر درآمد از سال گذشته : ۲٫۵ میلیارد یورو
  • بازار سرمایه : ۷،۶۴ میلیارد یورو
  • شمار کارکنان : ۲۹،۸۰۰ نفر

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]