اسفرورین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسفرورین نام قدیم:سپرورین(بنار بر روایات)
نمایی از شهر اسفرورین.JPG
کشور  ایران
استان قزوین
شهرستان تاکستان
بخش اسفرورین
سال شهرشدن ۱۳۶۸[۱]
مردم
جمعیت ۱۲٬۶۱۵ (سرشماری ۱۳۹۰)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۲۵۶
اطلاعات شهری
ره‌آورد آجر، انگور (و فراورده‌های آن) و ...
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۸۲۴۴۷

شهر اِسفَروَرین مرکز بخش اسفرورین در شهرستان تاکستان، استان قزوین، ایران است.

وضعیت شهر[ویرایش]

اسفرورین شهری در مرکز دشت قزوین و در فاصله ۶۲ کلیومتری از مرکز استان واقع شده است که از دید آب و هوایی نسبتاً سردسیر و پربارش است و در پیرامون آن زمینهای کشاورزی (از جمله کدخدازمین) وجود دارد که بیشتر تاکستانهای انگور و جنگل های میوه هستند. در باختر این شهر کوه‌های رامند و سیاه‌کوه واقع شده و رودخانهٔ خررود از آن منطقه می‌گذرد.

مردم[ویرایش]

مردم اسفرورین شیعه هستند و به زبان تاتی ایران سخن می‌گویند.[۴]و اغلب روستاهای آن زبان ترکی مانند روستاهای دیال آباد، کهک ، ولازجرد، لوشکان. پیشهٔ بیشتر مردم اسفرورین کشاورزی، باغ‌داری و رانندگی است. آجر، انگور ، کشمش ، تخمه آفتابگردان، محصولات درختی و بوته ای از قبیل هلو-سیب-کوجه-خیار و... از محصولات مهم اسفرورین هستند.اسفرورین به دو بخش بالا محله و پایین محله تقسیم شده است که بالا محله از جاده ترانزیت تا میدان میانی اسفرورین(نرگیرا) می باشد٬پایین محله بزرگتر است.نام خانوادگی بیشتر اهالی بالا محله اکبری می باشد و تعداد کمی دارای نام خانوادگی آقایی و غیره می باشند و در پایین محله اسامی چون عمویی٬حقداد٬مهرعلیان٬صادقی٬یرلی٬غزلی نام خانوادگی اهالی را تشکیل میدهند.اسفرورین مهد بسیاری از افراد تحصیل کرده می باشد که در امور لشگری و کشوری دارای مقامات بالایی هستند.

نمونه واژه‌های تاتی در گویش‌ اسفروینی برخی از واژه‌های زبان تاتی به گویش اسفرورین: کجا: کوآ / kuặ/ آنجا: بورَ /Bura/ برف: وارَ /vara/ پدر: پیه /piya/ مادر: مایَه /mặya/ برادر: برا /Bərặ/ خواهر: خاک (Khak) پسر: پور (Pura) دختر: تیتی (Titi) من: اَز (Az) تو: ته (Ta) ما: آما (Ama) شما: شما (Shema)

تپهٔ تاریخی[ویرایش]

تپه بزرگ باستانی در داخل شهر و تپه تاریخی دیگری به نام خروزان در جنوب خاوری آن قرار دارد که گمان می‌رود مربوط به زمان ساسانی باشد. در تپه بزرگ باستانی داخل شهر، آثاری از دوران پیش از اسلام و دورهٔ اسلامی از آن به دست آمده است. در سالهای گذشته در این تپه مردگان دفن می‌شدند ولی اکنون اجازهٔ دفن داده نمی‌شود.

تقسیم اراضی[ویرایش]

در پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۴۱، اولین قسمت از املاک مالکان بزرگ قزوین در روستای اسفرورین توسط محمدرضا پهلوی تقسیم شد و اسناد مالکیت ۹۵۰ نفر از کشاورزان به نمایندگان آنها داده شد. شاه در این مراسم اظهار خوشوقتی کرد که اصلاحات ارضی ایران، باعث پیشرفت اصول کشاورزی و ازدیاد تولید و عدالت اجتماعی شده است.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]