پسر آبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پسر آبی(در حدود ۱۷۷۰) یک نقاشی رنگ روغن اثر توماس گینزبارو است. معروف ترین کار گینزبارو، گویا تصور می‌شود که پرتره جاناتان بتال (۱۸۰۵-۱۷۵۲)، پسر یک بازرگان سخت‌افزار ثروتمند می‌باشد، هر چند که این هرگز به اثبات نرسیده است. یک مطالعه البسه تاریخی و نیز یک پرتره: جوان در پوشاک قرن هفدهمی خود بعنوان تجلیل گینزبارو به آنتونی فان دیک قلمداد می‌گردد، و به خصوص بسیار نزدیک به پرتره فان دیک از چارلز دوم به عنوان یک پسربچه می‌باشد.

هنرمند توماس گینزبارو سال در حدود ۱۷۷۰ نوع رنگ روغن روی بوم ابعاد (۴۴٫۱ اینچ × ۷۰٫۰ اینچ) ۱۱۲٫۱ س م × ۱۷۷٫۸ س م مکان کتابخانه هانتینگتون، سن مارینو، کالیفرنیا) .
: فرزندان چارلز یکم انگلستان (۱۶۳۷) توسط فان دیک. از چپ: ماری، جیمز – جامه بلند در چهار سالگی، چارلز، الیزلبت و ان.

گینزبارو قبل از شروع به کشیدن پسر آبی چیزی دیگر روی بوم کشیده بود، که پسرآبی آن را پوشاند. خود نقاشی روی بوم نسبتاً بزرگی برای پرتره قرار دارد، به اندازه ۴۸ اینچ (۱۲۰۰م م) عرض به ۷۰ اینچ (۱۸۰۰م م) طول. پرتره هم اکنون در کتابخانه هانتینگتون، سن مارینو، کالیفرنیا نگاه داشته می‌شود.

گینزبارو پرتره را در پاسخ رقیبش جاشوا رینولدز کشید، که نوشته بود: "آن باید، در نظر من، به ضرورت مراعات گردد، که انبوه نور در یک تصویر همیشه از یک رنگ گرم، آرام، زرد، سرخ، یا یک سفید زرد رنگ باشد، و رنگ‌های آبی، خاکستری، یا سبز تقریباً به صورت کامل خارج از این انبوه نگاه داشته شوند، و فقط برای حمایت یا جذابیت این رنگ‌های گرم استفاده گردند؛ و برای این منظور، مقداری کوچک از رنگ سرد کافی خواهد بود. بگذار این شیوه معکوس گردد؛ بگذار نور سرد گردد، و رنگ گرم محیط، همانطور که ما اغلب شاهد آن در کار نقاشان رومی و فلورانسی هستیم، و خارج از قدرت هنر خواهد بود، حتی در دستان روبنس و تیتیان، برای بوجود آوردن تصویری با شکوه و هارمونی."

نقاشی در مالکیت جاناتان بتالبود تا اینکه او در سال ۱۹۷۶ اعلام ورشکستگی کرد. آن را اول سیاستمدار جان نسبینخریداری کرد و سپس، در سال ۱۸۰۲، نقاش پرتره جان هارپنر. در حدود ۱۸۰۹، پسر آبی وارد کلکسیون ارل گروسونور گردید و با زادگان او باقی ماند تا فروشش بوسیله دوک دوم وست مینیستر به معملات چی جوزف دوین در ۱۹۲۱.

در ۱۹۱۹، نقاشی الهام بخش فیلمساز آلمانی فریدریش ویلهم مورنائو برای ساخت فیلم آغازینش پسر در آبی (به آلمانیDer Knabe in Blau)شده بود.

در حرکتی که باعث اعتراض در بریتانیا شد، به پیشگام راه آهن آمریکایی هنری ادواردز هانتینگتون برای ۷۲۸۸۰۰$ (۱۸۲۲۰۰£) فروخته شد، مطابق با صورت حساب معاملات چی دوین، یک رکورد قیمتی یرای هر نقاشی تا آن زمان. (مطابق با یک اشاره در روزنامه نیویورک تایمز، به تاریخ ۱۱ نوامبر ۱۹۲۱، قیمت خرید ۶۴۰۰۰۰$ بود، که بیش از میلیون ۷٫۷۵$ در ۲۰۱۰ خواهد بود.) قبل از عزیمتش به کالیفرنیا در ۱۹۲۲، پسر آبی برای مدتی کوتاه در گالری ملی لندن به نمایش گذاشته شد جایی که توسط ۹۰۰۰۰ نفر دیده شد؛ مدیر گالری چارلز هولمز با احساسات کلمات وداع را بر پشت نقاشی نوشت: "Au Revoir, C.H.".

این نقاشی بود که هنرمند پاپ رابرت راشنبرگ را ترغیب به نقاشی کرد. اغلب با نقاشی توماس لاورنس به نام پینکی جفت شده که روبروی آن در کتابخانه هانتینگتون قرار گرفته است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نقاشی رنگ روغن

منابع[ویرایش]

  1. ترجمه از ویکی‌پدیا انگلیسی