۲۱ (آلبوم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ۲۱ (آلبوم ادل))
۲۱
Adele - 21.png
آلبوم استودیویی از
انتشار۱۹ ژانویه ۲۰۱۱ (۲۰۱۱-01-۱۹)
ژانرموسیقی سول، موسیقی پاپ، آراندبی معاصر
مدت۴۸:۱۲
ناشرایکس‌ال رکوردینگز
تهیه‌کنندهJim Abbiss، پل اپورث، ریک روبین، Fraser T Smith، رایان تدر، Dan Wilson (musician)
گاه‌نگاری ادل
۱۹
(۲۰۰۹)
۲۱
(۲۰۱۱)
تک‌آهنگ‌ها از ۲۱
 1. «غوطه‌ور در ژرفا»
  پخش: ۲۹ نوامبر ۲۰۱۰
 2. «یکی مثل تو»
  پخش: ۲۴ ژانویه ۲۰۱۱
 3. «باران را به آتش کشاندن»
  پخش: ۴ ژوئیه ۲۰۱۱
 4. «شایعه شده‌است»
  پخش: ۵ نوامبر ۲۰۱۱
 5. «تغییر وضعیت»
  پخش: ۵ نوامبر ۲۰۱۱

۲۱ نام دومین آلبوم استودیویی از خواننده انگلیسی ادل است؛ که در ۲۴ ژانویه ۲۰۱۱ در بیشتر اروپا و در ۲۲ فوریه ۲۰۱۱ در آمریکای شمالی توزیع شد و نام این اشاره به سن خواننده در هنگام تولید دارد و آلبوم قبلی که ۱۹ نام داشت نیز در سن ۱۹ سالگی ادل منتشر شده بود. ادل با ترانه سرایان و تهیه کنندگان مختلفی از جمله ریک روبین ،کلمبیا رکوردز ، پل اپورث ، رایان تدر ، جیم ابیس و دن ویلسون همکاری کرد. این آلبوم که پس از جدایی خواننده از شریک زندگی خود ساخته شده است ، بیانگر سنت تقریباً خاموش خواننده و ترانه سرای اعتراف در کشف دل شکستگی ، درون نگری و بخشش است.

٢١ توسط منتقدان بخاطر تولید اشعار ، زیبایی اثار و عملکرد آوازی ادل ، مورد ستایش و ستایش قرار گرفت ، این آلبوم در بیش از ٣٠ کشور در رتبه های برتر جدول قرار گرفت و به پرفروش ترین آلبوم سال ٢٠١١ و ٢٠١٢ در جهان تبدیل شد. در انگلستان ، این پرفروش ترین آلبوم قرن ٢١ است ، چهارمین آلبوم پرفروش ترین در همه زمان ها ، و پرفروش ترین آلبوم توسط یک هنرمند انفرادی در همه زمان ها ، در حالی که دوره ٢٣ هفته ای آن در بالای نمودار جدول های انگلستان طولانی ترین آلبوم توسط یک هنرمند انفرادی زن است. در ایالات متحده ، این آلبوم به مدت ٢٤ هفته مقام برتر رتبه ١ را در بیلبورد ٢٠٠ را داشت ، طولانی تر از هر آلبوم دیگر از سال ١٩٨٥ و طولانی ترین آلبوم توسط یک زن انفرادی در تاریخ بیلبورد ٢٠٠. علاوه بر این ، بیشترین هفته در جدول بیلبورد ٢٠٠ از هر آلبوم توسط یک زن بود و به عنوان "بزرگترین آلبوم بیلبورد ٢٠٠ در همه زمان ها" رتبه بندی شد. توسط انجمن صنعت ضبط آمریکا به آن گواهی الماس داده شد.

پنج تک آهنگ برای تبلیغ آلبوم منتشر شد که "غوطه ور در ژرفا" و "یکی مثل تو" و "باران را به اتش کشاندن" آهنگ های شماره یک بین‌المللی شدند ، در حالی که " شایعه شده است" در ٢٠ لیست برتر اروپا و امریکا شمالی قرار گرفت. این آلبوم با فروشی بیش از ٣١ میلیون نسخه در سراسر جهان ، پرفروش ترین آلبوم قرن بیست و یکم و یکی از پرفروش ترین آلبوم های تاریخ است. منتقدان و شنوندگان موسیقی به طور گسترده‌ای ٢١ را به عنوان یکی از بزرگترین آلبوم های تاریخ معرفی می کردند. این آلبوم در میان "٥٠٠ آلبوم برتر رولینگ استون در همه زمان ها " قرار داد.

ادل هفت گرمی برای این آلبوم به دست آورد ، در سال ٢٠١٢ او برنده جوایز گرمی برای آلبوم سال و بهترین آلبوم آوازی پاپ برای ٢١ ، رکورد سال ، ترانه سال و بهترین ویدیوی کوتاه برای موزیک ویدیو "غوطه ور در ژرفا" و " بهترین اجرای انفرادی پاپ برای " یکی مثل تو " در پنجاه و چهارمین دوره جوایز سالانه گرمی شد.

فهرست آهنگ‌ها

فهرست آهنگ‌ها در نسخه قرار گرفته در آی‌تونز این است:

شمارهنامنویسنده(ها)تهیه‌کنندگانمدت
۱.«غوطه‌ور در ژرفا»ادل، پل اپورثاپورث۳:۴۹
۲.«شایعه شده‌است»ادل، رایان تدرتدر۳:۴۳
۳.«دست بالا را گرفتن»ادل، تدرجیم ابیس۴:۱۰
۴.«آیا به یاد نمی‌آوری؟»ادل، دن ویلسونریک روبین۴:۰۳
۵.«باران را به آتش کشاندن»ادل، فریزر اسمیتاسمیت۴:۰۱
۶.«او نخواهد رفت»ادل، اپورثروبین۴:۳۷
۷.«همه را با خود ببر»ادل، فرانسیس وایتآبیز۳:۴۸
۸.«منتظر خواهم ماند»ادل، اپوورثاپوورث۴:۰۱
۹.«یکتا و تنها»ادل، ویلسون، گرگ ولزروبین۵:۴۸
۱۰.«آهنگ عشق»روبرت اسمیت، سیمون گالوپ، روجر اودانل، پورل تامسون، لال تولهرست، بوریس ویلیامزروبین۵:۱۶
۱۱.«یکی مثل تو»ادل، ویلسونادل، ویلسون۴:۴۷

منابع

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «۲۱». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.

پیوند به بیرون