یوهان آدام راین‌کین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Musical Company by Johannes Voorhout (1674).jpg

یوهان آدام راین‌کین (به آلمانی: Johann Adam Reincken) (زاده ۲۷ آوریل ۱۶۲۳ - درگذشته ۲۴ نوامبر ۱۷۲۲)، ارگنواز پراهمیت آلمانی که بدلیل سبک فراگیر و دیرپای وی در نوازندگی و تأثیری که بر نوازندگان جوانی چون یوهان سباستین باخ داشته، مشهور است.

در سال ۱۶۵۴، راین‌کین برای تحصیل نزد هاینریش شیدمان به «کاترین‌کیرشه» (کلیسای کاترین قدیس) در هامبورگ رفت. زمانی که شیدمان در سال ۱۶۶۳ درگذشت، راین‌کین در سمت وی قرار گرفت و تا پایان زندگی ۹۹ ساله‌اش در آن سمت باقی ماند. در سال ۱۷۰۵، عده‌ای از بزرگان کلیسا تصمیم گرفتند که یوهان ماته‌سون را به‌عنوان جایگزین راین‌کین مطرح کنند، اما راین‌کین از این کار پیشگیری کرد. برخلاف بسیار از ارگ‌نوازان همدوره‌اش، راین‌کین به هنگام مرگ ثروتمند بود.

راین‌کین دیتریش بوکسته‌هود را به خوبی می‌شناخت. شاهدی بر این مدعا نقاشی رنگ روغنی است که در سال ۱۶۷۴ توسط یوهان وورهوت خلق شده و نشانگر دو نوازنده در کنار یکدیگر است. راین‌کین همچنین به دلیل تأثیر عمیقی که بر باخ جوان داشته است، مشهور است. گفته شده که راین‌کین در اواخر عمر پس از شنیدن بداهه‌نوازی باخ از آواز لوتری «بر ساحل آبراه بابل»*[۱]، گفته است : «فکر می‌کردم این هنر مرده است، اما می‌بینم که در تو می‌زید.».

بیشترین آثار تصنیفی راین‌کین برای سازهای کلاویه‌ای بر روی تم این آواز بوده است، بنابراین اگر این داستان صحت داشته باشد، این مسئله را مشخص می‌کند که باخ به مهارت هنرمندانهٔ راین‌کین احترام می‌گذاشته است.

پانویس[ویرایش]

  1. ^  به آلمانی : An den Wasserflüssen Babylon
  2. ^  .A. Smith

منابع[ویرایش]

  • Wikipedia contributors, Johann Adam Reincken, Wikipedia, The Free Encyclopedia, (بازیابی ۲۴ ژوئیه ۲۰۰۶).
  • Grapenthin, Ulf. "Reincken, Johann Adam", The New Grove Dictionary of Music and Musicians, ed. S. Sadie and J. Tyrrell (London: Macmillan, 2001).
  • A. Smith, Timothy. Sojourn: Jan Adams Reincken.