یوسف کارش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Yousuf-Karsh.jpg

یوسف کارش؛ در ۲۳ نوامر۱۹۰۸ در ماردین ترکیه و از پدر و مادری ارمنی به دنیا آمد ودر ۱۳ ژوئیه ۲۰۰۲ چشم از دنیا بست. دوران کودکی اش با کشتار دسته جمعی ارمنی‌ها به دست دولت ترکیه مصادف شد. در ۱۴ سالگی به همراه خانواده اش به کانادا (نزد عمویش) مهاجرت کردند. او عکاسی را نزد جان گاروی آمریکایی آموخت و بعد از ۴ سال به کانادا بازگشت. استدیوی خود را در نزدیکی مقر حکومت کانادا علم کرد. آشنایی او با صدراعظم مک کنزی کینگ باعث شد پای رجل سیاسی به استدیواش باز شد، که وینستون چرچیل یکی از آنها بود. عده این عکس را نماد عزم راسخ بریتانیا برای رویایی با آلمان نازی می‌دانند.
امروزه آثار او جزو گنجینه‌ی موزه‌ها و نگارخانه‌هایی مثل موزه یهنر مدرن نیویورک، نگارخانه بین‌المللی پرتره لندن و موزه‌ی مترو پولیتن نیویورک به حساب می‌آید.
او در ثبت لحظاتی که به درون و حالات سوژه اش نزدیک باشد تبحر داشت. کارش می‌گفت: «درون هر مرد و زنی رازی نهفته‌است و من به عنوان یک عکاس وظیفه دارم تا این را در لحظه‌ای که عکس می‌گیرم فاش کنم.» او این اعتقادش را در تصاویری که از شخصیتهای مختلف گرفته بود نشان داده‌است. افراد مشهوری مثل: مادر ترزا، وینستون چرچیل در ۱۹۴۱، برنارد شاو در ۱۹۴۳(۷سال قبل از مرگ نمایشنامه نویس)، ارنست همینگوی در ۱۹۵۷، محمدعلی کلی در ۱۹۷۰ و فیدل کاسترو در ۱۹۷۱.

منابع[ویرایش]

  • هفته نامه همشهری جوان، محمد حسین توکلی