محمدعلی کلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمدعلی کلی
زادروز ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲ (۷۲ سالگی)
لویی ویل, کنتاکی
محل زندگی میشیگان
ملیت پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی
پیشه بوکسور
سال‌های فعالیت ۲۹ اکتبر ۱۹۶۰ تا ۱۱ دسامبر ۱۹۸۱
دین مسیحیت سپس اسلام
همسر سونجی روی (۱۹۶۶-۱۹۶۴)
بلیندا بوید (خلیله) (۱۹۷۷-۱۹۶۷)
ورونیکا پورش (۱۹۸۶-)
یولاندا (تاکنون-۱۹۸۶)
فرزندان ۷ دختر: مریم - جمیله - راشده - لیلا - هانا - میا - خلیله
۲ پسر: محمد علی جونیور - اسد امین

محمد علی (۱۷ ژانویه ۱۹۴۲، لویی ویل، کنتاکی، ایالات متحده) با نام قبلی کَسیوس مارسلوس کلی و نیز مشهور به محمدعلی کلی، یکی از مشهورترین بوکسورهای سنگین وزن جهان است. او پس از گرویدن به اسلام در فعالیتهای سیاسی نیز نقش داشت و به همین دلیل بیش از سایر قهرمانان ورزشی در جهان مطرح شد. وی همچنین در قرن بیستم عنوان یکی از بزرگترین قهرمانان ورزشی را نیز از آن خود کرد.[۱]

آغاز راه[ویرایش]

محمد علی

محمّد علی در لویی ویل دوران کودکی خود را سپری کرد. در سن ۱۲ سالگی هنگامی دوچرخه کوچکش به سرقت رفت، مثل بسیاری از کودکان دیگر گریه کنان نزد پدرش نرفت بلکه ماجرا را برای پلیس محلی شان جو مارتین که یک مربی بوکس هم بود گزارش کرد. مارتین پیشنهاد کرد که راه مبارزه کردن را تحت نظر او یاد بگیرد و این پسر بچه ۱۲ ساله به سرعت تحت فرامین مارتین در امر یادگیری بوکس پیشرفت کرد. تا زمانی که به دبیرستان رفت در کنتاکی موفق به کسب ۶ عنوان شد و با این موفقیتها مسوولین مدرسه در عوض، نمرات ضعیف درسی اش را نادیده گرفتند و اجازه دادند تا او فارغ‌التحصیل شود.

در بازیهای المپیک تابستانی سال ۱۹۶۰ در رم او مدال طلای بوکس در رده سبکِ سنگین‌وزن را کسب کرد و سپس بعد از آن آموزش بوکس حرفه‌ای را زیر نظر آنجلو داندی (Angelo Dundee) ادامه داد و همزمان در همان سالها بود که عقاید غیر معمول مذهبی خود را بروز داد. ضمن اینکه نتایج دور از انتظار و خیره کننده او در مسابقات، و روحیه خستگی ناپذیرش موجب شده بود تا لقب مشت زن لویی ویل را از آن خود کند.

در ۲۹ اکتبر ۱۹۶۰ در لوییس ویل، کاسیوس کلی در اولین مسابقه حرفه‌ای خود در ۶ راند توانست بر تونی هونساکر (Tunney Hunsaker) که رئیس پلیس فایتویل (Fayetteville) ویرجینیای شرقی بود پیروز شود.

از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۳ این مبارزه گر جوان در ۱۵ مسابقه نفسگیر دیگر حریفانش را ناک اوت کرد. کسانی مثل تونی اسپرتی (Tony Esperti)، جیم رابینسون (Jim Robinson)، دانی فلیمن (Donnie Fleeman)، داک سابدانگ (Duke Sabedong) آلونزو جانسون (Alonzo Johnson)، گئورگ لوگان (George Logan)، ویلی بسمانف (Willi Besmanoff) و لامار کلارک (lamar Clark) که در دوره اوج خود بیش از ۴۰ پیروزی قاطعانه داشت.

شاید هیجان انگیزترین و پر افتخارترین موفقیت کلی را در آن دوران پیروزی برابر سانی بنکس (Sonny Banks)، آلخاندرو لاورانته (Alejandro Lavorante) و آرچی مور (Archie Moore) که سابقه ۲۰۰ پیروزی چشمگیر داشتند، باشد. اگرچه بنکس و لاورانته هر دو پس از این در مسابقات دیگر روی رینگ کشته شدند و کلی تنها مدعی عنوان قهرمانی برابر سانی لیستون (Sonny Liston) شد. رویارویی با سانی لیستون رقابتی بود که همه بوکسورها با هراس از آن حرف می‌زدند و بوکسوری به سن و سال کم کلی نتوانسته بود او را تاکنون شکست دهد و این عنوان را کسب کند.

جنگ کلی و لیستون[ویرایش]

کلی هدف بزرگ و انگیزهٔ خوبی داشت، اما لیستون هم از اعتماد به نفس بالایی برخوردار بود و برای هر مبارزه‌ای آماده! در راند نخستین سرعت بازی کلی موجب حیرت همگان شد، حتی لیستون نیز از این مساله شگفت زده شد. قبل از مسابقه آرچی مور و سوگار ری رابینسون (Sugar Ray Robinson) به کلی هشدار داده بودند که مراقب سر خود باشد چرا که سانی ضربات سهمگینی دارد، ضمن اینکه از وزن بالای خود در تحت فشار گذاشتن حریف استفاده می‌کرد. به همین دلیل کلی حسابی در راند اول شرایط را بررسی کرد و سعی می‌کرد به او فرصت ندهد.

در همان ابتدای راند سوم به طرز آشکاری لیستون خستگی خود را بروز داد و کلی از این مساله بیشترین سود را برد و با ضرباتی سنگین او را ضعیفتر هم کرد. در ثانیه‌های پایانی راند سوم با یکی از ضربات کلی زیر چشم سانی شکاف عمیقی خورد و همین خونریزی نیروی او را بیش از پیش تحلیل داد. در راند چهارم لیستون با بهره‌جویی از خستگی کلی کمی خود را جمع و جور کرد، اما بوکسور جوان با استفاده از همین نیروی جوانی تا راند ششم خود را سرپا نگه داشت و منتظر پایان مسابقه بود که به ناگاه لیسون پس از چند ضربه از درد به خود پیچید و اعلام کرد که بازویش در رفته و از ادامه مسابقه بازماند و کلی با قدرت خود را "پادشاه جهان" نامید و با فریاد از همه خبرنگاران حاضر در ورزشگاه خواست که در وصف قدرت نمایی او مقاله‌های جذابی بنویسند!

در یک رقابت نفسگیر و پر استرس او بالاخره قهرمان جهان شد. اما باید پس از آن قدرت و توانایی خود را به سایرین هم نشان می‌داد. در ماه نوامبر (میلادی)۱۹۶۵ توانست قهرمان اسبق دنیا فلوید پترسون (Floyd Patterson) را شکست دهد. در راند دوازدهم داور مسابقه به علت شرایط فیزیکی بد فلوید، بازی را متوقف کرد و کلی را برنده بازی اعلام نمود.

کلی به محمد علی مبدل شد[ویرایش]

در فاصله میان این دو مسابقه، کاسیوس به دلایل دیگری نیز مطرح و معروف شد. او دین اسلام را پذیرفت و نام خود را به محمد علی تغییر داد. اگرچه این مساله فقط از سوی عده اندکی پذیرفته شد که او را محمد علی کلی بنامند. سالهای ۱۹۶۶ و ۱۹۶۷ برای وی سالهای پر مشغله‌ای بودند. چرا که او مجبور شد هفت بار از عنوان قهرمانی اش دفاع کند. هیچیک از قهرمانان سابق دنیا در طول یکسال این کار را در چنین دفعاتی انجام نداده‌اند.

در مارس ۱۹۶۶ در برابر یکی از سرسخت‌ترین حریفانش که یک بوکسور کانادایی به نام گئورگ چاوالو (Georg Chuvalo) بود در یکی از نفسگیرترین مبارزات به پیروزی رسید. چاوالو پیش از این در رده حرفه‌ای خود هرگز شکست نخورده بود.

پس از این مسابقه او به انگلیس رفت تا با قهرمان‌های انگلیسی: براین لاندن (Brain London) و هنری کوپر (Henry Cooper) که او را در یک بازی دوستانه در سال ۱۹۶۳ شکست داده بودند، دست و پنجه نرم کند. او هر دوی اینها را ناک اوت کرد و به آلمان رفت تا برابر کارل میلدنبرگر (Karl Mildenberger) اولین آلمانی که برای عنوان ماکس اشملینگ (Max Schmeling) می‌جنگید، به روی رینگ رود.

این مسابقه به اعتراف خودش بسیار سخت و دشوار بود، اما در راند دوازدهم بالاخره میلدنبرگ را ناک اوت کرد. در نوامبر ۱۹۶۶ او باز به ایالات متحده برگشت تا "ویلیامز" (Williams) را در هوستون شکست دهد! ویلیامز از آن دسته بوکسورهایی بود که ید طولایی در ناک اوت کردن حریف داشت، اما محمد علی به آسانی در راند سوم او را شکست داد.

در سال ۱۹۶۶ بود که وی به از حضور در ارتش آمریکا برای جنگ ویتنام سر باز زد و اعلام کرد که هرگز به روی همنوعان ویتنامی خود آتش نمی‌گشاید، که همین مساله مدتها سر زبانها بود و پس از آن حتی از حضور در رقابتهای بوکس به مدت ۵ سال محروم شد و گواهینامه بوکسش نیز به حالت تعلیق در آمد، البته مدتی بعد این محکومیت به ۳ سال کاهش پیدا کرد.

در سال ۱۹۷۰ پس از سپری کردن دوران محرومیت خود بار دیگر جواز بوکس خود را دریافت کرد، اما به علت وقفه‌ای چند ساله در ورزش حرفه‌ای عنوان قهرمانی سال ۱۹۷۱ رادر مبارزه‌ای با جو فریزر (Joe Frazer) در مادیسون اسکوار گاردن (Madison Square Garden) از دست داد.

مبارزه با فریزر، جیمی یانگ، کن نورتون و اسپینکس[ویرایش]

Anderson ali.jpg

در سال ۱۹۷۵ محمد علی، فریزر را در مانیلِ (Manilla) فیلیپین شکست داد. این مسابقه یکی از جنجالی‌ترین مسابقات بوکس دنیا بود و پس از ۱۴ راند، ادی فاچ (Eddie Futch) مربی فریزر مانع او از ادامه مسابقه شد و دست کلی به عنوان پیروز میدان بالا رفت. مجله رینگ این مبارزه را "مبارزه منتخب سال" نامید.

در ۳۰ آوریل ۱۹۷۶ رو در روی جیمی یانگ (Jimmy Young) قرار گرفت و بدترین مبارزه خود را انجام داد. وی هم اضافه وزن پیدا کرده بود و هم از آمادگی فیزیکی خوبی برخوردار نبود و به نظر می‌رسید رقیب خود را نیز چندان جدی نگرفته بود. عده بسیاری که در کنار رینگ قرار داشتند یانگ را مستحق پیروزی می‌دانستند و حتی مربی کلی هم او را بابت عملکرد ضعیفش سرزنش کرد. در ماه سپتامبر همان سال محمد علی برابر کن نورتون (Ken Norton) روی رینگ رفت و در استادیوم یانکیها یکبار دیگر از مقام خود دفاع کرد.

در سال ۱۹۷۸ بار دیگر عنوان قهرمانی را که در ۱۹۷۶ از دست داده بود با غلبه بر لئون اسپینکس (Leon Spinks) که تنها ۸ بازی حرفه‌ای داشت به دست‌آورد و برای سومین بار قهرمان سنگین وزن دنیا لقب گرفت.

اعلام بازنشستگی[ویرایش]

Muhammad Ali's boxing gloves.jpg

در ۲۷ ژوئن ۱۹۷۹ محمد علی اعلام بازنشستگی کرد و با دنیای پر هیجان رینگ و بوکس خداحافظی نمود. اگرچه در طی دو سال پس از آن مسابقاتی هم انجام داد ولی در آخرین مسابقه خود برابر ترور بربیک (Trevor Bebick) که ۱۲ سال از او جوانتر بود شکست خورد و پس از این شکست در سال ۱۹۸۱ با رکورد ۵۶ پیروزی، ۳۷ ناک اوت و ۵ شکست به طور کامل از بوکس کناره گیری کرد.

محمد عل کلی همیشه فاصله‌اش با حریف نسبت به سایرین بیشتر بود و ضرباتش به سر از هر بوکسور دیگری بیشتر بود. اگرچه شاید این مساله در طول یک مسابقه ریسک بیشتری داشته باشد اما ضربات سنگین به اعضای بدن برای ناک اوت کردن حریف از روی رینگ موثرتر است و کلی معتقد بود نمی‌خواهد با فریب دادن دیگران قهرمان شود.

دوران پس از بازنشستگی[ویرایش]

در سال ۱۹۸۲ محمد علی دچار سندروم پارکینسون شد، اما از محبوبیتش نزد مردم و هوادارنش چیزی نکاست و هچمنان مورد توجه میلیونها نفر در سراسر جهان بود. در سال ۱۹۹۶ افتخار روشن کردن مشعل المپیک را در جورجیای آتلانتا پیدا کرد.

از آنجایی که دخترش لیلا علی (Laila Ali) به رشتهٔ پدر علاقه فراوانی داشت از سال ۱۹۹۹ بوکس حرفه‌ای را آغاز کرد. اما پدرش پیش از این در سال ۱۹۷۸ در مورد بوکس زنان گفته بود: "زنان هرگز نمی‌توانند به خاطر فیزیولوژی بدنشان مثل مردان بوکس بازی کنند. ضربات سهمگین بوکس باعث بروز مشکلاتی برایشان می‌شود که گاهی جبران ناپذیر است."

محمد علی در حال حاضر همراه خانواده‌اش در میشیگان (Michigan) زندگی می‌کند.

آمار کلی[ویرایش]

نتیجه رقیب راند تاریخ مکان
باخت تروور بربیک --Trevor Berbick ۱۰ (۱۰) ۱۹۸۱-۱۲-۱۱ پرچم باهاما Nassau, Bahamas
باخت لری هولمس --Larry Holmes ۱۰ (۱۵) ۱۹۸۰-۱۰-۰۲ پرچم ایالات متحده آمریکا Las Vegas, Nevada|Las Vega, NV
برد لئون اسپینکس --Leon Spinks ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۸-۰۹-۱۵ پرچم ایالات متحده آمریکا New Orleans|New Orleans،
باخت لئون اسپینکس --Leon Spinks ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۸-۰۲-۱۵ پرچم ایالات متحده آمریکا Las Vegas, Nevada|Las Vegas, NV
برد ارنی شاورس--Earnie Shavers ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۷-۰۹-۲۹ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New York City, NY
برد آلفردو اوانجلیستا--Alfredo Evangelista ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۷-۰۵-۱۶ پرچم ایالات متحده آمریکا Landover, Maryland|Landover, MD
برد کن نورتون--Ken Norton ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۶-۰۹-۲۸ پرچم ایالات متحده آمریکا Bronx|The Bronx, New York
برد ریچارد دان--Richard Dunn ۵ (۱۵) ۱۹۷۶-۰۵-۲۴ پرچم آلمان Munich|Munich, Germany
برد جیمی جوان--Jimmy young ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۶-۰۴-۳۰ پرچم ایالات متحده آمریکا Landover, MD
برد ژان پیر چوپمن--Jean-Pierre Coopman ۵ (۱۵) ۱۹۷۶-۰۲-۲۰ پرچم پورتوریکو San Juan, Puerto Rico
برد جو فریزر--Joe Frazier ۱۴ (۱۵)، ۰:۵۹ ۱۹۷۵-۱۰-۰۱ پرچم فیلیپین Quezon City|Quezon City, Philippines
برد جو بونگر--Joe Bunger ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۵-۰۶-۳۰ Malaysia}} Kuala Lumpur|Kuala Lumpur, Malaysia
برد ران لیله--Ron Lyle ۱۱ (۱۵) ۱۹۷۵-۰۵-۱۶ پرچم ایالات متحده آمریکا Las Vegas, Nevada|Las Vegas
برد چاک وپنر--Chuck Wepner ۱۵ (۱۵)، ۲:۴۱ ۱۹۷۵-۰۳-۲۴ پرچم ایالات متحده آمریکا Richfield, Ohio|Richfield
برد جورج فورمن--George Foreman ۸ (۱۵)، ۲:۵۸ ۱۹۷۴-۱۰-۳۰ پرچم زئیر Kinshasa|Kinshasa, Zaire, Zaire
برد جو فریزر--Joe Frazier ۱۲ (۱۲) ۱۹۷۴-۰۱-۲۸ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New York City
برد رودی لابرس--Rudi Lubbers ۱۲ (۱۲) ۱۹۷۳-۱۰-۲۰ INA}} Jakarta|Jakarta, Indonesia
برد کن نورتون--Ken Norton ۱۲ (۱۲) ۱۹۷۳-۰۹-۱۰ پرچم ایالات متحده آمریکا Inglewood, California|Inglewood, CA
باخت کن نورتون--Ken Norton ۱۲ (۱۲) ۱۹۷۳-۰۳-۳۱ پرچم ایالات متحده آمریکا San Diego|San Diego, CA
برد جو بونگر--Joe Bunger ۱۲ (۱۲) ۱۹۷۳-۰۲-۱۴ پرچم ایالات متحده آمریکا Las Vegas, Nevada|Las Vegas
برد باب فاستر--Bob Foster ۷ (۱۲) ۱۹۷۲-۱۱-۲۱ پرچم ایالات متحده آمریکا Landover
برد فلوید پترسون--Floyd Patterson ۷ (۱۲) ۱۹۷۲-۰۹-۲۰ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New York City
برد آلوین لوئیس--Alvin Lewis ۱۱ (۱۲)، ۱:۱۵ ۱۹۷۲-۰۷-۱۹ پرچم جمهوری ایرلند Dublin|Dublin, Ireland
برد جری کیواری--Jerry Quarry ۷ (۱۲)، ۰:۱۹ ۱۹۷۲-۰۶-۲۷ پرچم ایالات متحده آمریکا Las Vegas, Nevada|Las Vega, NV
برد جورج چاوالو--George Chuvalo ۱۲ (۱۲) ۱۹۷۲-۰۵-۰۱ پرچم کانادا Vancouver|Vancouver, Canada
برد مک فاستر--Mac Foster ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۲-۰۴-۰۱ پرچم ژاپن Tokyo|Tokyo, Japan
برد یورگن بلین--Jürgen Blin ۷ (۱۲)، ۲:۱۲ ۱۹۷۱-۱۲-۲۶ Flag of Switzerland.svg Zurich, Switzerland
برد باستر ماتیس--Buster Mathis ۱۲ (۱۲) ۱۹۷۱-۱۱-۱۷ پرچم ایالات متحده آمریکا Houston|Houston, TX
برد جیمی الیس--Jimmy Ellis ۱۲ (۱۲)، ۲:۱۰ ۱۹۷۱-۰۷-۲۶ پرچم ایالات متحده آمریکا Houston|Houston, TX
باخت جو فریزر--Joe Frazier ۱۵ (۱۵) ۱۹۷۱-۰۳-۰۸ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New York City
برد اسکار بوناونا--Oscar Bonavena ۱۵ (۱۵)، ۲:۰۳ ۱۹۷۰-۱۲-۰۷ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New York City
برد جری کیواری--Jerry Quarry ۳ (۱۵) ۱۹۷۰-۱۰-۲۶ پرچم ایالات متحده آمریکا Atlanta|Atlanta, GA
برد زورا فولی--Zora Folley ۷ (۱۵)، ۱:۴۸ ۱۹۶۷-۰۳-۲۲ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New York City
برد ارنی ترل--Ernie Terrell ۱۵ (۱۵) ۱۹۶۷-۰۲-۰۶ پرچم ژاپن Tokyo|Tokyo, Japan
برد کلیولند ویلیامز--Cleveland Williams ۳ (۱۵) ۱۹۶۶-۱۱-۱۴ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New York
برد کارل میلدنبرگر--Karl Mildenberger ۱۲ (۱۵) ۱۹۶۶-۰۹-۱۰ پرچم آلمان Frankfurt am Main|Frankfurt, Germany Main|Frankfurt, Germany
برد برایان لندن--Brian London ۳ (۱۵) ۱۹۶۶-۰۸-۰۶ پرچم بریتانیای کبیر لندن، England
برد هنری کوپر--Henry Cooper ۶ (۱۵)، ۱:۳۸ ۱۹۶۶-۰۵-۲۱ پرچم بریتانیای کبیر لندن، England
برد جورج چاوالو--George Chuvalo ۱۵ (۱۵) ۱۹۶۶-۰۳-۲۹ پرچم کانادا Toronto|Toronto, Canada
برد فلوید پترسون--Floyd Patterson ۱۲ (۱۵)، ۲:۱۸ ۱۹۶۵-۱۱-۲۲ پرچم ایالات متحده آمریکا Las Vegas, Nevada|Las Vega, NV
برد سونی لیستون--Sonny Liston ۱ (۱۵)، ۲:۱۲ ۱۹۶۵-۰۵-۲۵ پرچم ایالات متحده آمریکا Lewiston, Maine|Lewiston, ME
برد سونی لیستون--Sonny Liston ۷ (۱۵) ۱۹۶۴-۰۲-۲۵ پرچم ایالات متحده آمریکا Miami Beach, Florida|Miami Beach, FL
برد هنری کوپر--Henry Cooper ۵ (۱۰)، ۲:۱۵ ۱۹۶۳-۰۶-۱۸ پرچم بریتانیای کبیر لندن، England
برد داگ جونز--Doug Jones ۱۰ (۱۰) ۱۹۶۳-۰۳-۱۳ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New York
برد چارلی پاول--Charley Powell ۳، ۲:۰۴ ۱۹۶۳-۰۱-۲۴ پرچم ایالات متحده آمریکا Pittsburgh|Pittsburgh, PA
برد ارچی مور--Archie Moore ۴ (۱۰)، ۱:۳۵ ۱۹۶۲-۱۱-۱۵ پرچم ایالات متحده آمریکا Los Angeles|Los Angeles, CA
برد آلخاندرو لاورانته--Alejandro Lavorante ۵ (۱۰)، ۱:۴۸ ۱۹۶۲-۰۷-۲۰ پرچم ایالات متحده آمریکا Los Angeles, CA
برد بیلی دانیلز--Billy Daniels ۷ (۱۰)، ۲:۲۱ ۱۹۶۲-۰۵-۱۹ پرچم ایالات متحده آمریکا Los Angeles|Los Angeles
برد جورج لوگان-- york George Logan ۴ (۱۰)، ۱:۳۴ ۱۹۶۲-۰۴-۲۳ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City|New
برد دان وارنر --Don Warner ۴، ۰:۳۴ ۱۹۶۲-۰۳-۲۸ پرچم ایالات متحده آمریکا Miami Beach, FL
برد سانی بانک--Sonny Bank ۴ (۱۰)، ۰:۲۶ ۱۹۶۲-۰۲-۱۰ پرچم ایالات متحده آمریکا New York City, NY
برد ویلی بسمنوف--Willi Besmanoff ۷ (۱۰)، ۱:۵۵ ۱۹۶۱-۱۱-۲۹ پرچم ایالات متحده آمریکا Louisville, Kentucky|Louisville, KY
برد الکس میتف--Alex Miteff ۶ (۱۰)، ۱:۴۵ ۱۹۶۱-۱۰-۰۷ پرچم ایالات متحده آمریکا Louisville, Kentucky|Louisville, KY
برد آلونزو جانسون--Alonzo Johnson ۱۰ (۱۰) ۱۹۶۱-۰۷-۲۲ پرچم ایالات متحده آمریکا Louisville, Kentucky|Louisville, KY
برد داک سابدانگ--Duke Sabedong ۱۰ (۱۰) ۱۹۶۱-۰۶-۲۶ پرچم ایالات متحده آمریکا Las Vegas, NV
برد لامار کلارک--lamar Clark ۲ (۱۰)، ۱:۲۷ ۱۹۶۱-۰۴-۱۹ پرچم ایالات متحده آمریکا Louisville, KY
برد دانی فلیمن--Donnie Fleeman ۷ (۸) ۱۹۶۱-۰۲-۲۱ پرچم ایالات متحده آمریکا Miami Beach, FL
برد جیمی رابینسون--Jimmy Robinson ۱ (۸)، ۱:۳۴ ۱۹۶۱-۰۲-۰۷ پرچم ایالات متحده آمریکا Miami Beach, FL
برد تونی اسپرتی--Tony Esperti ۳ (۸)، ۱:۳۰ ۱۹۶۱-۰۱-۱۷ پرچم ایالات متحده آمریکا Miami Beach, FL
برد هرب سیلر--Herb Siler ۴ (۸) ۱۹۶۰-۱۲-۲۷ پرچم ایالات متحده آمریکا Miami Beach, FL
برد تونی هونساکر--Tunney Hunsaker ۶ (۶) ۱۹۶۰-۱۰-۲۹ پرچم ایالات متحده آمریکا Louisville, KY
۵۶برد ۵باخت ۱۹ تصمیم گیری ۳۷ ضربه فنی ۰ تساوی

پانویس[ویرایش]

  1. "Ali crowned Sportsman of Century". BBC News. December 13, 1999. 

منابع[ویرایش]

  • ویکی انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ محمدعلی کلی موجود است.
جستجو در ویکی‌گفتاورد مجموعه‌ای از گفتاوردهای مربوط به محمدعلی کلی در ویکی‌گفتاورد موجود است.