برادران مارکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
برادران مارکس
چهار نفر از پنج برادر مارکس در ۱۹۳۱ (بالا به پایین: چیکو, هارپو, گروچو و زپو)
عرصه فعالیت‌فیلم, برادوی, وودویل
ملیتآمریکایی
سال‌های فعالیت۱۹۴۹–۱۹۰۵
ژانرهابازی با واژگان, کمدی بزن‌بکوب, تئاتر موزیکال, deadpan
اعضای پیشین

برادران مارکس پنج برادر کمدین آمریکایی بودند که از دهه ۱۹۲۰ تا دهه ۱۹۶۰ در نمایش وودویل و سینما و تلویزیون کار می‌کردند.

خانواده برادران مارکس از یهودیان آلمانی‌تبار ساکن نیویورک بودند. آنان در اصل شش برادر بودند که اولی (مانفرد) در کودکی درگذشت. از پنج تن باقی‌مانده گروچو و هارپو و چیکو معروف‌تر بودند و زیپو و گامو چندان مورد توجه تماشاگران نبودند. آنان از کودکی به نواختن موسیقی و شرکت در نمایش‌های ودویل پرداختند. در ۱۹۲۹ قراردادی با شرکت فیلم‌سازی پارامونت پیکچرز امضا کردند و بازیگر سینما شدند. پس از بازی در چندین فیلم از شرکت‌های پارامونت و آر.ک.ئو و مترو گلدوین مایر، در ۱۹۴۱ اعلام کردند که «برادران مارکس» دست از بازیگری بر می‌دارند، اگرچه پس از آن نیز برخی از برادران گاه در فیلم و تلویزیون ظاهر می‌شدند.

شوخی‌های زبانی برادران مارکس (به ویژه گفته‌های گروچو) همراه با شیطنت آن‌ها (به‌ویژه کارهای هارپو که در فیلم‌ها سخن نمی‌گفت) و لهجه ایتالیایی‌نمای چیکو شخصیتی ویژه به این گروه داده بود و فیلم‌های آنان بر کمدین‌های پس از آن‌ها تأثیر زیادی داشت.

چپ به راست: گروچو, گامو, مینی (مادر), زپو, فرنچی (پدر), چیکو و هارپو, در حدود زمان اجرای آنها "Fun in Hi Skule" از ۱۹۱۳.
نام هنری نام واقعی تولد مرگ
چیکو لئونارد ۲۲ مارس ۱۸۸۷ ۱۱ اکتبر ۱۹۶۱
هارپو آدولف ۲۳ نوامبر ۱۸۸۸ ۲۸ سپتامبر ۱۹۶۴
گروچو یولیوس هنری ۲ اکتبر ۱۸۹۰ ۱۹ اوت ۱۹۷۷
گامو میلتون ۲۳ اکتبر ۱۸۹۲ ۲۱ آوریل ۱۹۷۷
زپو هربرت ۲۵ فوریه ۱۹۰۱ ۳۰ نوامبر ۱۹۷۹

منابع[ویرایش]