گل‌نرده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Eiffel tower from below.jpg

گُل‌نَرده[نیازمند منبع] یا همان فارسی‌شدهٔ فِرفورژه (به فرانسوی: Fer Forgé) به معنی تغییر حالت دادن و فر وار نمودن میله کرد یا چند ظلعی آهنی که قسمت نوک فلز به تدریج و با چکش باریک شده و در طی چند مرحله گرم کردن در کوره اهنگری به یک قطعه فر خورده زیبا جهت استفاده در کار های تزیینی تبدیل میشود .این صنعت بیشت در ترکیه انجام میشود وفر فورژه از دو قسمت فر +فورژه تشکیل شده که هر کدام معنی مجزای دارد

هنر گل‌نرده‌سازی که از قدیم در کارگاه‌های کوچک آهنگری و به شیوه‌های سنتی و با گداختن و شکل دادن آهن یا با ریخته گری چدن و سایر فلزات در ایران انجام می‌شد، در سالهای اخیر پیشرفتهای فراوانی داشته و تبدیل به صنعت تولید گلنرده و فرفورژه در کارگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ گردیده‌است.

اینک ایران به یکی از صادرکنندگان بزرگ محصولات فرفورژه و گل‌نرده تبدیل شده‌است بیشتر به دلیل تبحر چلنگران ایرانی وسابقه فعالیت دیرینه در این زمینه است. از قطعات فرفورژه در ساخت گل نرده استفاده میشود و بعضا وسایل تزینی مانند سر تخت های فلزی و جای گلدان وشمع دان نیز استفاده میشود .فرفورژه در ایران و ترکیه جایگاه خوبی دارد .

فرفورژه چیست؟ فرفورژه به قطعات فلزی از نوع فلز 4 گوش به نام چهار سو که داخل کوره ها با حرارت 220 درجه گرم شده و به وسیله دست یا دستگاه های مخصوص به نام فر تغییر حالت داده شده و بدین طریق این میله های فلزی تبدیل به فرفورژه میشوند . البته بیشتر این فرم دادن ها به شکل دایره های بسار ریز متوالی مانند حلزون است .از این قطعات فرفورژه در ساخت فرفورژه گل دار نیز استفاده میشود .

انواع[ویرایش]

گل‌نرده‌های برگی – فورجی – کوره‌ای – فرفورژه و انواع قطعات فورج (قلیانی و استارت‌ها) از انواع گل‌نرده هستند. بخشی از محصولاتی که با قطعات گلنرده ساخته می‌شوند عبارتند از:

۱)درب ماشین‌رو
۲)درب ویلایی
۳)درب نفررو
۴)نرده راه‌پله های ساده و گرد
۵)نرده جان‌پناه
۶)نرده دور باغی
۷)نرده یا سرنیزه روی دیواری
۸)نرده حفاظ پنچره
۹)نرده جلو بالکن یا تراس

منابع[ویرایش]