کاساندان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کاساندان
شهبانوی بانوان ایران
Kasandan.jpeg
دوران۵۵۹ تا ۵۳۸
تاجگذاری۵۵۹ پیش از میلاد
نام کاملشهبانو کاساندان هخامنشی
لقب(ها)شاهدخت کاساندان
شهبانو کاساندان
درگذشت۵۳۸ پیش از میلاد
آرامگاهزندان سلیمان، پاسارگاد
پیش ازاتوسا
پس ازماندانا
همسرکوروش بزرگ
کاخپارسه
دودمانهخامنشی
آواز پادشاهیشاهبانو شاهبانوان
شعار پادشاهیملکه آسیا
پدرفرناسپ
فرزندانکمبوجیه دوم
بردیا
آتوسا
رکسانا
آرتیستون

کاساندان، کاسادان یا کَساندان همسر رسمی و محبوب کوروش بزرگ، از تبار هخامنشی بود. کاساندان ملکهٔ ۲۸ کشور آسیائی و ملکه جهان بود و معروف‌ترین ملکه دربار و تنها همسر کوروش بزرگ به حساب می اید و در نزد کورش بسیار مورد احترام بود و با قدرت مطلق شهبانوی ایران در کنار کوروش کبیر بر جهان پادشاهی می کرد و به طور مستقل دومین فرد قدرتمند و سیاستمدار حکومت بود هر چند که دخالت زنان در پادشاهی جایز نبود اما کوروش بزرگ همواره از همسرش مشاوره های فراوانی می گرفت و عملا او را در کنار خود در سیاست دخالت می داد و همراه وی به رتق و فتق امپراتوری می پرداخت. کاساندان صاحب پنج فرزند بود: کمبوجیه، بردیا، آتوسا، آرتیستون و دختری که نامش ذکر نشده‌است.[۱] به گفته داندامایف، دختر سوم احتمالاً رکسانا بوده‌است کاساندان قبل از این که همسرش کوروش بزرگ بمیرد از دنیا رفت و کوروش دستور داد تا همه درباریان برای وی عزاداری کنند و این عزاداری به مدت یک سال طول کشید و ادامه داشت .[۲]

بنا بر نوشته هرودوت، کوروش بزرگ وی را بسیار دوست داشته و هنگامی که وی درگذشت دستور داد تا تمام اتباع شاهنشاهی برای وی عزاداری بزرگی برپا کنند. این گزارش در سالنامه نبونید آمده‌است که وقتی همسر پادشاه فوت کرد، در بابل از ۲۷ آدار تا ۳ نیسان (۲۱–۲۶ مارس سال ۵۳۸) عزاداری عمومی برپا شد. بسیار محتمل است که مرگ کاساندان باعث آن عزاداری باشد.[۳]

بویس حدس می‌زند وی در بنایی که به آن زندان سلیمان می‌گویند، در پاسارگاد به خاک سپرده شده باشد.[۴]

مقبره کاساندان در پاسارگاد، در کنار آرامگاه کوروش بزرگ می‌باشد. هرودوت و چند تن از تاریخ نویسانان مشهور می‌نویسند:

مصریان به منظور این که شکست خود را از ایرانیان به نحوی جبران کنند شهرت دادند که کوروش بزرگ ، دختر آماژیس فرعون مصر را برای ازدواج خواستگاری کرده‌است اما فرعون مصر بجای آماژیس دختر زیباروی اپرس فرعون سابق مصر به نام نی یتیس را که خود او برانداخته بود برای کوروش بزرگ فرستاد و کمبوجیه از نی یتیس متولد شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Dandamayev, Muhammad (1992). "CASSANDANE". Encyclopædia Iranica. ۵ (1nd ed.). New York: Bibliotheca Persica Press. p. ۶۲. Retrieved ۲۰۱۲-۰۸-۰۹.
  • Dandamayev, Muhammad A (1993a). "CYRUS iii. Cyrus II The Great". Encyclopædia Iranica. ۶. New York: Bibliotheca Persica Press. p. ۵۱۶–۵۲۱. Retrieved ۲۰۱۲-۰۴-۲۵.